Expert po show na Hradě: Miloši Zemanovi šlo málem o život. Udělal z některých srábky. Bitvu s novináři vyhraje

31.08.2015 16:20

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Hlava státu předvedla opět dobrý marketingový tah. „Byl to další krok k tomu, aby pan prezident Zeman získal ještě více hlasů z lidu,“ uvedl k pondělní tiskové konferenci Miloše Zemana analytik Jiří Mikeš. Ve svém mediálním hodnocení upozornil na to, že Česká televize si na prezidentovi „smlsla“ až po skončení tiskovky, a k samotnému průběhu podotkl: „Tam šlo málem o život.“

Expert po show na Hradě: Miloši Zemanovi šlo málem o život. Udělal z některých srábky. Bitvu s novináři vyhraje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Lidem kolem prezidenta by měli sáhnout na peníze. I tak se dívá na skutečnost, že tisková konference byla pořádána v prostředí, kde si musel prezident Miloš Zeman často utírat pot z čela, mediální analytik Jiří Mikeš. „Překvapilo mě, že na Hradě se nenajde nějaká klimatizovaná místnost. Asi bych kancléři nebo Ovčáčkovi řekl: „Nezasloužíte si prémie.“ Prezident je starší člověk. Tam šlo málem o život,“ vytýká Mikeš. Situaci okomentoval i Miloš Zeman v závěru tiskové konference: „Fotografové mají neobyčejné množství atraktivních snímků, jak si utírám pot z čela. Prosím, abyste uvěřili, že to bylo způsobeno klimatem místnosti, a ne obavami z vašich otázek,“ trefil se do novinářů.

Mikeš: „Výpad proti pražské kavárně byl evidentní. Vymezuje se, pro koho chce být prezidentem.“

Celá tisková konference, na které se prezident Miloš Zeman nejdříve v úvodu věnoval problematice migrační krize, projektu Fondu ohrožených dětí i své plánované cestě do Číny, byla podle Mikeše dobrým marketingovým tahem. „Je to další krok k tomu, aby pan prezident Zeman získal ještě více hlasů z lidu. Tentokrát vyhrotil odpovědi, které už zazněly na F1,“ zhodnotil analytik. „Výpad proti pražské kavárně byl evidentní. Vymezuje se, pro koho chce být prezidentem. Chce být prezidentem většiny národa,“ dodal s odkazem na prezidentova slova, která se vztahovala k tzv. petici vědců. Zeman mimo jiné konstatoval, že míří mimo terč, neboť český národ není xenofobní. „Prezident argumentuje i tím, že u nás nejsou tak radikální strany jako například ve Francii nebo v Anglii. Je ale jasné, že v těchto zemích takové strany musejí být, protože mají už pár set tisíc nebo milionů migrantů. Pokud bychom u nás měli tolik běženců, pak by takové strany asi existovaly i u nás,“ upozornil Mikeš.

Mikeš: „Zajímavé je, že chce mluvit s ministryní Marksovou.“

Prezident se v úvodu vyslovil také k financování projektu Klokánek Fondu ohrožených dětí, když přislíbil: „Rozhodl jsem se navrhnout správní radě prezidentského fondu, aby přesměrovala výdaje tohoto fondu na Fond ohrožených dětí, tedy Klokánkům, a předpokládám, že z prezidentského fondu dostanou Klokánky tuto finanční injekci,“ řekl s výzvou donátorům a sponzorům, aby učinili totéž. Avizoval také, že se setká s ministryní Marksovou kvůli novele o ochraně práv dětí. K těmto vyjádřením analytik zmiňuje: „Jsou také trochu populistická. Pojem Klokánek je ale zažitý v našich myslích. Nic proti tomu. Zajímavé je, že chce mluvit s ministryní Marksovou. Asi zákon není úplně nejlepší stejně jako další zákony v naší republice.“

Zeman k srpnu 1968: „Napadlo mě srovnat osud tehdejších českých vůdců s osudem Emila Háchy.“

Zajímavá slova pronesl ještě předtím, než začaly padat otázky novinářů, prezident v souvislosti se srpnem 1968. Konkrétně řekl: „Napadlo mě srovnat osud tehdejších českých vůdců s osudem Emila Háchy. Tomu Hitler vyhrožoval okupací území a Göring bombardováním Prahy. Naši reformní vůdci, kteří byli v Moskvě, byli v jiné situaci, neboť Československo již bylo okupováno a Praha nemohla být bombardována. O to méně bylo ospravedlnitelné jejich jednání,“ uvedl Zeman a dále pokračoval: „Tito lidé se mohli rozhodnout mezi ztrátou cti a ztrátou funkce. Přišli o čest a své funkce s výjimkou Gustava Husáka také ztratili. Není tedy vhodné je heroizovat, zvláště když uvážíme, že Alexander Dubček podepsal usnesení, na jehož základě armáda střílela při prvním výročí, v roce 1969, do českých občanů. Pouze národ, který si nevytváří iluze o svých dějinách, si může vytvářet svou budoucnost.“

Mikeš: „Z Dubčeka, Černíka, Smrkovského udělal tak trochu srábky.“

Také těmto slovům prezidenta se ve svém mediálním hodnocení věnuje Jiří Mikeš: „Z Dubčeka, Černíka, Smrkovského udělal tak trochu srábky. Jenže mít v Moskvě proti sobě Brežněva a další lidi, kteří sem poslali armádu? Kriegel to vydržel, protože byl bojovník, byl ve Španělsku, v Číně. Byl zvyklý na stresové situace. Možná se ti ostatní zachovali ustrašeně, ale kdybychom byli na jejich místě, kdoví, co bychom udělali?“ uvedl Mikeš, který zároveň upozornil na to, že často bouráme pomníky: „Když si uvědomíte, že na Praze 2 mu nechtěli dát nebo nedali české občanství a prezident chce dát Krieglovi řád T. G. Masaryka? To je typická česká vlastnost, bouráme sochy, přejmenováváme ulice…“   

Mikeš: „Novináři se v podstatě na nic nezeptali.“

Již dopředu Hrad avizoval, že prezident odpoví na všechny otázky, které mu novináři položí. Tiskovka nakonec trvala asi půl hodiny. „Novináři se v podstatě na nic nezeptali. Myslím si, že lidi by zajímaly i obyčejné věci, například co dělá jeho dcera? Jenže tím by prezidentovi přihráli, a tak do něčeho vždycky jen šťournou,“ uvedl Mikeš. Analytik si také všímá kontextu tiskové konference. Po jejím skončení totiž následoval komentář Patrika Eichlera: „Je to chytrý člověk, ale je jasné, že je z pražské kavárny. Veřejnoprávní televize si tím pádem na panu prezidentovi tak trochu smlsla,“ uvedl Mikeš.

Mikeš: „Válka se vyhrocuje, ale jestli někdo prohraje, pak to budou média.“

Prezident vyjádřil v závěru tiskové konference také lítost, že nemohl reagovat na otázky některých médií: „Deník Referendum utekl, zejména na jeho inteligentní otázky jsem se těšil.“ Analytik ke vztahu Miloše Zemana s novináři dodává: „Útok na novináře ze strany prezidenta je dlouhodobý, ale svým způsobem si mnohdy situaci zaviňují sami, protože nepřistupují ke všem stejně. Válka se vyhrocuje, ale jestli někdo prohraje, pak to budou média,“ uzavřel Mikeš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…