Experti: KLDR by mohla mít do pěti let asi 100 jaderných náloží

25.02.2015 7:36 | Zprávy

Severní Korea by mohla do pěti let posílit svůj jaderný arzenál na dvacet až sto jaderných náloží ze současných zhruba desíti a bude zřejmě schopna je umístit na rakety delšího doletu. Odhadli to američtí experti ve zprávě, kterou dnes předložil Americko-korejský ústav při Škole pokročilých mezinárodních studií Johnse Hopkinse ve Washingtonu. Informuje o tom ČTK.

Experti: KLDR by mohla mít do pěti let asi 100 jaderných náloží
Foto: ABC.news
Popisek: Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Analýza, kterou institut před zveřejněním na svém webu poslal agentuře AP, je založena na odhadech expertů na zbraňové technologie a na zkušenostech s jadernými programy Izraele, Pákistánu, Indie a Číny. Komunistická Korea zatím provedla tři jaderné zkoušky, naposledy v únoru 2013. Stalo se tak přes zákaz OSN a zostření mezinárodních sankcí po každém testu.

Experti institutu dospěli k závěru, že KLDR učinila v posledních pěti letech ve svých programech jaderných zbraní značný pokrok a v další pětiletce se podle nich tyto programy dál výrazně rozvinou. Bude to znamenat "závažnou výzvu pro Spojené státy, severovýchodní Asii a celé mezinárodní společenství," varuje zpráva.

Institut odhaduje, že KLDR má nyní 10-16 jaderných bomb, některé na základě plutonia, jiné založené na uranu. Podle scénáře "pomalého růstu" by Pchjongjang mohl mít do pěti let 20 náloží o síle deseti kilotun, zatímco scénář "rychlého růstu" by znamenal, že KLDR dosáhne počtu 100 zbraní po 20 a možná až 50 kilotunách.

Experti rovněž zpochybňují dosud převažující názor, že KLDR ještě u jaderných náloží nedospěla k takové úrovni miniaturizace, aby mohla vyrobit hlavice na rakety. Podle nich už má Pchjongjang zřejmě plutoniové nálože dostatečně malé, aby se daly umístit na mezikontinentální rakety i střely středního doletu.

Jihokorejské ministerstvo obrany minulý měsíc předpovědělo, že KLDR se výrazně přiblížila výrobě rakety s jadernou hlavicí. Zmenšit jadernou nálož tak, aby ji unesla střela delšího doletu, trvá podle expertů Soulu zpravidla dva až sedm roků, a vzhledem k tomu, že svou první jadernou zkoušku Severní Korea provedla před osmi lety, mohla by tuto technologii již ovládat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

porodnost

Paní Schillerová, nemyslíte, že alfou a omegou zvýšení porodnosti je kromě toho, co píšete hlavně zvýšení životní úrovně občanů ČR a zvýšení mezd? A jestli si to myslíte, máte i plán, jak toho docílit? A co jste proto udělali dosud - třeba za období, kdy jste byli ve vládě a třeba vy sama jste byla ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pojď vojáku, pojď sloužit USA. Nakrmíme tě nemasem a dáme ti školení

9:00 Pojď vojáku, pojď sloužit USA. Nakrmíme tě nemasem a dáme ti školení

V Česku i v USA se vzhledem k napjaté bezpečnostní situaci snaží dostat více lidí do armády. V USA s…