Experti blízcí Fialovi. A „schovaných“ 500 milionů korun v institutu

01.08.2024 15:55 | Zprávy

Boj proti populismu se stal velkým tématem institutu, který za více než 500 milionů určených na pocovidovou obnovu bádá o systémových rizicích společnosti. Experti z Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity, z nich někteří jsou blízcí bývalému rektorovi této školy Petru Fialovi, nejnověji chtějí dokázat, že i neochota k očkování je projevem nedůvěry k institucím a nedostatku vzdělání.

Experti blízcí Fialovi. A „schovaných“ 500 milionů korun v institutu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Česka Petr Fiala

Na začátku září se v Senátu bude konat konference Populismus a polarizace české společnosti. O nebezpečí vyplývajícím z populismu mají ve Frýdlantském salónku Valdštejnského paláce diskutovat politici, akademici, ale i neziskový sektor.

„Cílem konference je analyzovat a diskutovat příčiny a důsledky polarizace a populismu v České republice. Konference se zaměří na identifikaci klíčových témat, která společnost rozdělují, a na hledání strategií a metod, jak těmto jevům čelit a podporovat depolarizaci,“ píše se v pozvánce.

Pořadatelem je Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik.

Projekt, který začal fungovat v rámci Národního plánu obnovy po covidové pandemii. S tím původně přišla Babišova vláda a mimo jiné měl být výzkum socioekonomických dopadů zdravotních rizik, aby byly společnost a stát lépe připraveny na to, co se stalo v březnu 2020.

Už za Fialovy vlády ale vypsané řízení na naplnění projektu vyhrál společný projekt Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Akademie věd ČR, který si pod heslem Pomáháme zlepšovat fungování společnosti klade ambice přispívat k vytváření „společenských obranných mechanismů“ a rovněž „efektivní reakce ze strany veřejných politik“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

myslím, že fiala se v budoucnu nevyhne vyšetřování orgány činnými v trestním řízení i zájmu NCOZ, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 01.08.2024 16:39:59

|  19 |  0

Další články z rubriky

Film o chvilkařích proti Babišovi. Placený z vašich peněz, ale také od vlivných lidí. Máme jména

4:46 Film o chvilkařích proti Babišovi. Placený z vašich peněz, ale také od vlivných lidí. Máme jména

„Film o dvou kamarádech a plné Letné“, jinak též Chvilky naděje, se jmenuje dílo, které se má v před…