Experti se zaměří na vliv holokaustu na identitu Romů v Evropě

11.05.2017 6:40

Na romský holokaust a jeho vliv na identitu evropských Romů se zaměří třídenní mezinárodní konference, která dnes začíná v Praze. Pořádá ji Institut Terezínské iniciativy a organizace Antikomplex a Romea.cz.

Experti se zaměří na vliv holokaustu na identitu Romů v Evropě
Foto: Radek Kraus
Popisek: Památník na pietním místě v Letech na Písecku

"Pohled na moderní dějiny 20. století skrze historickou zkušenost jedné z menšin může posunout a pozměnit naše vnímání tradičních vyprávění národních dějin," uvedla ředitelka Institutu Terezínské iniciativy Tereza Štěpková. Holokaust označila za zásadní a zlomovou událost moderních dějin.

První den konference budou odborníci z Česka, Německa, Polska a Rakouska debatovat o významu dokumentování obětí holokaustu pro postavení menšiny. Druhý den konference budou experti diskutovat se studenty vysokých škol či zástupci ministerstva školství. Výsledkem konference by mělo být společné prohlášení s doporučením kroků, které by zlepšily informovanost o romském holokaustu. Páteční program doplní divadelní představení a debata o knize Česká cikánská rapsodie o romském partyzánovi Josefu Serinkovi. Podrobné informace o konferenci jsou na adrese www.terezinstudies.cz.

V sobotu se účastníci vypraví do Let u Písku, kde stával protektorátní koncentrační tábor pro Romy. Uskuteční se tu pietní akt. Zúčastní se ho i pozůstalí po romských obětech.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Láďa Vízek rozstřelil Piráty. Natvrdo v TV, až se přidali i další

20:50 Láďa Vízek rozstřelil Piráty. Natvrdo v TV, až se přidali i další

„V zájmu záchrany planety jsme se dobrovolně rozhodli snížit životní úroveň naší země,“ podoktl publ…