Experti v ČT rozebrali 11. září 2001 i následné chyby USA

11.09.2015 21:53

Jak se změnil obraz terorismu od 11. září 2001, ale i jak moc je nebezpečný Islámský stát. Nejen o tom debatovali v pátek večer novinář a analytik Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity v Praze a Ondřej Ditrych z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy s moderátorem Hydeparku Bohumilem Klepetkem.

Experti v ČT rozebrali 11. září 2001 i následné chyby USA
Foto: YouTube.com
Popisek: Útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001

Břetislav Tureček hned v úvodu pořadu nastínil, že útok na World Trade Centrum zcela změnil situaci na Blízkém východě, protože se tehdejšímu šéfovi teroristické organizace Al Kaidy Usámu bin Ládinovi povedlo dění teroristického útoku převést na Západ, který tím vyprovokoval k odvratnému útoku zpět na Blízký východ.

„Zpětně byla určitě chyba, že Spojené státy zaútočily nejdříve na Afghánistán, a pak, pod záminkou zbraní hromadného ničení i na Irák. Byla chyba i sesadit Sadáma Husajna, ale na druhou stranu, tehdejší prezident George Bush řešil akutní událost,“ řekl dále Tureček, který je zároveň přesvědčen, že do budoucna může být stejnou chybou riskantní dodávání zbraní Kurdům v boji proti Islámskému státu.

Ondřej Ditrych z Fakulty sociálních věd poté připomněl, že paradoxně nestojí za největším množstvím teroristických útoků v Evropě islamisté, ale spíše separatistické ideologie radikálních pravicových či levicových skupin. Je to například ETA ve Španělsku, kde se dějí ojedinělé teroristické akce. Na  Korsice zase loni zadrželi na padesát lidí kvůli terorismu,“ prozradil v pořadu Ditrych.

Kdyby nebyly útoky v New Yorku, ale v Kremlu, tak by…

Tureček se dále pozastavil nad známým výrokem prezidenta Miloše Zemana „netvrdím, že každý muslim je terorista. Pouze tvrdím, že každý terorista muslim“. Podle Turečka má totiž Zeman v obecné rovině samozřejmě pravdu, protože hnací silou terorismu je teď radikální islám. Když byla válka v Jugoslávii, kde se děly také otřesné věci, těžko bychom asi tehdy řekli, že neznáme jiné než křesťanské teroristy.

Řeč došla i na nejnovější angažování Ruska v Sýrii. Podle obou hostů pořadu se Rusko v této oblasti především snaží upevnit svůj vlastní vliv. „Byť ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že by Rusko a USA měly společně koordinovat svůj postup proti IS, mají obě velmoci v současnosti tak protichůdné názory, že se asi v nejbližší době nedomluví,“ řekl v pořadu Tureček.

Zajímavý dotaz poté položil oběma pánům jeden z diváků, který se zeptal, jak by to asi dopadlo, kdyby Al Kaida místo na New York zaútočila v roce 2001 na Kreml. „Rusko by hledalo na svém území viníky, které by pak tvrdě potrestalo,“ odpověděl Tureček, kterého doplnil Ditrych s tím, že má Putin dlouhodobě problémy na Kavkaze. „Ostatně, už po 11. září si volal Putin s Bushem a řekl, že Rusko již ve válce proti terorismu je,“ podotkl Ditrych.

IS není tradiční teroristická skupina

Následně se hovořilo o prvcích Islámu, které vedou k radikalizaci. „Muslimové jsou často ochotní a mají hodnoty. Samozřejmě je v Islámu řada prvků, které lze využít k mobilizaci, ale když v osmdesátých letech podporovali Američané džihádisty proti Sovětskému svazu, nikdo nic neříkal, protože to bylo proti Rusům,“ uvedl Tureček a dodal, že je špatné dávat rovnítko mezi IS a Al Kaidu, protože Islámský stát opravdu funguje jako stát. „Vybírají daně, starají se o území, které ovládají a tak dále,“ vysvětlil Tureček, kterému opět sekundoval Ditrych s tím, že IS není tradiční teroristickou skupinou, protože se snaží udělat právní stát, byť ne pozitivního rázu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

A vy máte řešení klimatické změny která nepočká?

Zatím to vaše řešení ubližuje nemajetným lidem. Nebo jste před lety nausilovali o změnu kotlů z pevných na plyn či elektrické kotle ???? Ty plynové plánujete zrušit, či ne ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…