Exrozvědčík Polreich: Typickým příkladem lháře a dezinformátora je eurotajemník Prouza. A takto manipulace těchto skupin fungují...

31.01.2017 20:59

Bývalý rozvědčík zpravodajské služby Miroslav Polreich, který o své místo přišel v roce 1969, o šíření informací a dezinformací leccos ví. Proto se k tomuto tématu opakovaně vrací. Nejinak tomu bylo i na debatě o šíření informací a dezinformací v demokratickém prostoru, kterou pořádala nadace Železná opona. Tentokrát se Polreich snažil vysvětlit, jak se pozná šiřitel dezinformací a proč je šíří.

Exrozvědčík Polreich: Typickým příkladem lháře a dezinformátora je eurotajemník Prouza. A takto manipulace těchto skupin fungují...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Polreich

V kostce řečeno, podle Polreicha je za vším třeba hledat moc peněz, což si prý dobře uvědomují i moderní konzervativní politici a lobbisté.

„A máme odkryto pozadí servility či služby sluhů sluhům. Oni dobře vědí, že fakta jsou nebezpečná. Tím jsem napověděl, kdo stojí za lží a manipulací s pravdou. Jsou to neocons se svým politickým nazíráním na společnost. Není podstatné, ve kterém stranickém dresu působí. Nehledají odpovědnou pozitivní perspektivu. A k tomu vystačí s nižší morálkou, neodborností, a jak jsem naznačil, servilitou. Ta se podle našich zkušeností vždy vyplácela. Tím je dán smysl dezinformace, důvod, proč zamlčovat fakta a vést k nenávisti a nepřátelství. A k popření jakéhokoliv myšlení, natož kritického,“ zdůraznil ve svém projevu Polreich. Text projevu uveřejnil server Vaše věc.cz.

Všichni víme, kde jsou fakta, zdůrazňuje Polreich

Klasickým příkladem lháře je podle někdejšího rozvědčíka třeba dnešní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza. V roce 2015 Prouza psal, že lidé neprchají do Evropy ani tak před válkou jako spíš proto, že se chtějí mít lépe. Dnes prý ovšem tentýž muž tvrdí, že to ruské bomby vyhánějí syrské uprchlíky do Evropy.

„Všichni víme, kde jsou fakta. A pan Prouza to ví také. Prostě účelově lže – dezinformuje,“ poznamenal k tomu Polreich.

Celý text naleznete zde.

Aby toho nebylo málo, pan Prouza prý stále vnímá Rusko jako nepřítele, jehož lze srovnat s Islámským státem. I navzdory tomu, že nový americký prezident Donald Trump bude koordinovat své operace proti Islámskému státu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Polreich dospívá k názoru, že tím Prouza dokazuje, že mu nejde o pravdu. Jde mu o prosazování určitých zájmů a má moc k tomu, aby tyto zájmy obhajoval.

Nejen Prouzovi však Polreich poslal jasný vzkaz. „Dolores Ibaruri na obranu před fašismem, ten termín není od věci, vytyčila heslo: No pasarán!“ uzavřel své vystoupení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

předsednictví

Pro naše předsednictví byli přijati administrativní pracovníci. Kolik jich už bylo propuštěno a kolik jich ještě zbývá? K jakému datu budou všichni odejiti

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

16:06 Důchod 14 tisíc. Řízek neviděla rok. Teď šok za 3 tisíce

Vysoká inflace, nízké důchody… Nová realita českých důchodců. Paní Olga se svým důchodem čtrnáct tis…