V Praze 6 stojí dlouhá léta pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Jde o jednu z klíčových osobností druhé světové války. Maršál Koněv měl nemalý podíl na osvobození značné části Evropy od nacistů. Jenže svůj podíl měl i na dalších událostech 20. století, např. na potlačování maďarského povstání v roce 1956, dohlížel na výstavbu Berlínské zdi a věděl o plánech na invazi do Československa v roce 1968.
Na fakt, že Koněv nemá na kontě jen nesporné zásluhy na porážce nacistů, ale také se podílel na sporných událostech po druhé světové válce, chtějí upozornit radní Prahy 6 v čele se starostou z TOP 09 Ondřejem Kolářem. Na maršálův pomník chce radnice umístit vysvětlující tabulku, která by měla upozornit i na stinné stránky maršálových rozhodnutí po druhé světové válce.
Proti tomu se však zvedla vlna odporu – komunisté Josef Skála, europoslanec Jaromír Kohlíček, sociální demokrat Jaroslav Foldyna, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička a další lidé vyrazili dnes odpoledne k maršálovu pomníku na protestní akci. Shodli se na tom, že se jim nelíbí snahy o relativizaci a přepisování dějin. Nechyběla ani občanská aktivistka, která propaguje Rusko, Jelena Vičanová nebo senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Dostavila se také bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová. Na akci dorazili také dva čestní hosté, vnučky maršála Koněva Jelena a Anna.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vít Hassan