FOTO Obušky, mučení: Nora Fridrichová a Martha Issová. Velká akce

08.03.2021 13:49

Někteří ve spojitosti s dnešním MDŽ upozorňují na údajně nerovné platové podmínky zaměstnankyň. Jiní zase při této příležitosti vzpomněli na Bělorusko. Např. nezisková organizace Amnesty International. Jako gesto podpory nechala vyfotit významné české ženy, jako je Nora Fridrichová, Martha Issová nebo Tamara Klusová. A moderátorka 168 hodin k tomu připojila i Havlův vzkaz.

FOTO Obušky, mučení: Nora Fridrichová a Martha Issová. Velká akce
Foto: Repro Twitter
Popisek: Herečky a významné osobnosti podporující v rámci MDŽ běloruské ženy a dívky
reklama

Již 6 měsíců pokračují protesty v Bělorusku proti prezidentu Lukašenkovi a již nějakou dobu také lidé z ostatních evropských zemí vyjadřují protestujícím Bělorusům podporu. Solidaritu teď vyjádřila nezisková organizace Amnesty International. Společně se známými ženami českého veřejného života.

Anketa

Má poslanec Lubomír Volný vaši důvěru?

34%
66%
hlasovalo: 14093 lidí

Těmito ženami jsou jednak Krysčina Šyjanok, jedna z lídryň běloruské komunity v Česku. Doplnily ji herečky Martha Issová a Tereza Těžká, zpěvačka Tamara Klusová a také známá tvář pořadu 168 hodin, Nora Fridrichová. U příležitosti Mezinárodního dne žen se nechaly vyfotit v běloruských barvách, tedy červené a bílé.

Foto význ. osobností pro Amnesty International:

Jde o odkaz na běloruské aktivistky a političky, Svjatlanu Cichanouskou, Veraniku Capkalu a Maryju Kalesnikavu. Ty dle Amnesty International dokázaly do ulic, navzdory tvrdým opatřením, přivést tisíce Bělorusů a Bělorusek. „Lukašenkův režim se však i přes prvotní šok oklepal a tvrdě zasáhl. Nevídaná policejní brutalita, mlácení obušky, střelba gumovými projektily, mučení, několik mrtvých, přes 30 000 svévolně zadržených. Svjatlana a Veranika byly donuceny uprchnout do exilu, Maria byla unesena a následně uvězněna. Žádná z nich a ani další běloruské ženy to ale nevzdávají,“ píše organizace a dodává, že ženy hrají v tomto odporu klíčovou roli, protože je údajně Lukašenkův režim podcenil.

„Mnoho dalších žen se při podobných okolnostech okamžitě ujalo vůdčích rolí v rámci hnutí a jasně tím ukázaly, že mohou být pro totalitní režim minimálně stejně nebezpečné, jako jejich mužští kolegové,“ říká Amnesty International a kvituje slovy svého mluvčího účast významných Češek na tomto gestu podpory.

 „Chci popřát hodně síly všem ženám a holkám v Bělorusku a kéž pravda a láska vyhraje i tam,“ doplnila Nora Fridrichová ke své fotografii a článku Amnesty International.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Cílem vykonstruované Kroupovy kauzy bylo shození vlády!“ Expremiér Paroubek ohromil. V pozadí vystupuje jméno známého advokáta

10:40 „Cílem vykonstruované Kroupovy kauzy bylo shození vlády!“ Expremiér Paroubek ohromil. V pozadí vystupuje jméno známého advokáta

„Je to přeexponované, nepravděpodobné na první pohled. Hamáček se nikdy nepustil do žádného politick…