Feri má problém. Zničující skandál, nebo pomluva? Mlčení možná skončí

21.05.2021 9:29 | Ze sítí

Zatímco poslanec Dominik Feri v Brně odstartoval předvolební kampaň koalice SPOLU představením programu pro mladé, po sociálních sítích se více než jeho vystoupení řeší vypjaté diskuse obsahující údajná svědectví, která popisují, že se měl Feri dožadovat sexu s mnohými studentkami a obtěžovat je nevhodnými návrhy k sexu či je například nutit k felaci. Některé příspěvky pak dokonce tvrdí, že Feri kladl sexuální nátlak i na dívky na středních školách, kam mladý politik častokrát zavítal v rámci přednášek. Jelikož se jedná pouze o spekulace, objevují se hlasy, že může jít o zákeřnou kampaň s cílem zdiskreditovat jednu z hlavních tváří TOP 09 před blížícími se volbami do Sněmovny. ParlamentníListy.cz poslance požádaly o jeho vlastní vyjádření, politik však na dotazy týkající se takto vážných obvinění dosud neodpověděl.

Feri má problém. Zničující skandál, nebo pomluva? Mlčení možná skončí
Foto: Repro ČT24
Popisek: Dominik Feri při zahájení kampaně Spolu (19.5.2021)

Znepokojující příspěvky obsahující údajné zkušenosti mladých žen se sexuálním obtěžováním, či dokonce nařčení popisující prvky sexuálního nátlaku či až násilí se o poslanci Dominiku Ferim na sociálních sítích začaly objevovat především v posledních dnech, tedy v době, kdy zrovna politik startuje předvolební kampaň koalice SPOLU zaměřenou na mladší spektrum voličů.

Mladý politik v tomto týdnu v Brně na Moravském náměstí představil program koalice pro mladé voliče a společně s dalšími kandidáty SPOLU při zahájení kampaně zazvonil na zvon, což mělo symbolizovat „odzvonění éry populismu, drancování veřejných financí a úpadku morálky“, mezitím, co průběh akce narušil příchod krupobití, se na sociálních sítích však namísto Feriho programu řešila kauza ohledně jeho přístupu k ženám, která obsahuje dosti mrazivé výpovědi údajného sexuálního obtěžování a nátlaku, jehož se měl Feri dopustit nejen na vysokoškolských studentkách, ale také na dívkách na středních školách.

Přestože se jedná o spekulace bez přímých výpovědí potenciálních obětí sexuálních výpadů, na sociálních sítích začalo téma dosahovat velkých rozměrů a přihlásili se i lidé, kteří tvrdí, že oběti sexuálního nátlaku, či dokonce obtěžování ze strany Feriho znají. Mnoho výpovědí přistálo kupříkladu na twitterovém účtu s přezdívkou Ladislava Stanislava, kde padla otázka, proč není kauza medializovaná. Pod hojně komentovaným příspěvkem zaznívají spekulace, že oběti údajného sexuálního násilí nejsou smyšlené a existovat mají též důkazy i svědci. „Důkazy někde existují. Zneužitý holky. Svědci. Akorát je mi jasný, že se tím už asi nechtějí zabývat...,“ zaznělo.

 

 

 

 

Že se věc měla stát, tvrdí i několik lidí, kteří přišli s Ferim do kontaktu či podle svých výpovědí od svých kamarádek, které měl Feri obtěžovat. Jednu z výpovědí poskytla i teoložka a básnířka Magdalena Šipka. „Já znám holku, které se to skoro stalo, ale měla dost sebevědomí a vyhodila ho z bytu. Takže mi to asi přijde pravděpodobný. Ale dokud o tom nepromluví nějaká z holek, které se to skutečně stalo, je dost nejisté o tom spekulovat,“ napsala ke spekulacím.

Případ, který popisuje, však podle ní neměl prvky trestného činu, podle ní zmiňovaná dívka nebyla „skoro zneužita“, Feri se měl ale prý agresivně dožadovat sexu. „Přibližně tak, ale je otázka, jestli to je zneužití. Spíš prostě nevhodný, lehce agresivně vznesený nárok na sex, na který nepřistoupila. Na tom ještě není nic trestného. Spíš když jsem četla toto vlákno, prostě mi do toho tento příběh zapadal,“ tvrdí teoložka.

 

 

Svědectví poskytl i spolupředseda hnutí Budoucnost a provozovatel Sociálního družstva Střecha Filip Hausknecht, který se měl s Feriho přístupem k ženám setkat na vlastní kůži. Tvrdí, že zná dívku, kterou měl poslanec obtěžovat na jeho maturitním plese. Dosti zvrhle se měl o jeho spolužačkách Feri vyjádřit i na jedné z akcí, když byl Hausknecht studentem gymnázia. „Já znám jednu holku, kterou obtěžoval na našem maturáku. Když přišel na akci našeho gymnázia, co jsem pořádal, tak první věc, co mi řekl, byla: ‚Tak mi ukaž ty vaše kundičky tady,‘“ popisuje.

I podle dalších příspěvků se měl Feri chovat vůči mnoha středoškolačkám, jež potkával během velkého množství akcí, během nichž se na středních školách politik objevoval, dosti nevhodně a měl se mnoha z nich dožadovat sexu. „S mně dost blízkou osobou chtěl spát, když dělal přednášku na gymplu, kam chodila, ale ona ho odmítla, tak spal s její spolužačkou nahned. Absolutně vůbec bych se nedivila, že někoho znásilnil, je perverzní a egoistickej,“ tvrdí jedna z uživatelek v diskusi.

 

Přibývajících reakcí na téma údajného sexuálního nátlaku a obtěžování ze strany jedné z nejviditelnějších osobností TOP 09 si povšiml i aktivista Kryštof Stupka, a sám se tak rozhodl ověřit si, zdali je věc pravdivá, či nikoliv. Stupka tedy kontaktoval přímo jednu z bývalých členek topky, přičemž jej poté odpověď dosti zarazila.

„Já ho nechci z ničeho obviňovat, ale vždycky potkám nějakou holku a: ‚Ty jsi v topce? Znáš Dominika Feriho? … Po kamarádce/po mně chtěl, abych mu ho ‚vykouřila‘ a podobně… a to jsou desítky, ne-li stovky příběhů…,“ měl se dozvědět Stupka od nejmenované bývalé členky TOP 09. „Jako někomu, kdo si sexuální násilí zažil, je mi z toho fakt hnusně,“ podotkl k tomu aktivista s ofocením z uvedené komunikace.

 

 

I pod jeho příspěvkem se sešly další výpovědi. Ozval se i studentský zástupce z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kde Feri studoval a nedávno i obhájil svůj doktorský titul. Na mladého poslance prý v dobrém nevzpomíná hned několik tamních studentek. „Ví to celá fakulta. Osobně za mnou jako za studentským zástupcem bylo několik holek, kterým nejmenovaný, řekněme dost nevybíravým způsobem, nabízel sex,“ tvrdí Martin Samek působící na univerzitě. Dodává však, že on sám neslyšel žádné příběhy, které by byly až na hraně zákona. „Ale není to nic, za co člověka dáte na policii,“ dodal k příspěvku, který kritizoval, že se všechny výpovědi zakládají výhradně na spekulacích.

 

 

Dodal, že se radši ani nechce zajímat, zdali se Feri nedopustil něčeho horšího, bohatě mu prý stačí „nechutné chování se ženou jako s kusem masa“, o kterém se měl od studentek fakulty dozvědět.

 

 

Na právnické fakultě se má i podle dalších komentujících téma řešit již řadu let.

 

 

Další z přispěvatelek v diskusi sdílela zkušenost, která by do jiných příspěvků o Feriho jednání s ženami mohla zapadnout. „Na Tindru (aplikaci k seznamování) mi kdysi napsal, že čekal, že budu mít Instagram s nahými fotkami, a ne s uměním (dělala jsem street fotografii), a dál jsme se nebavili… tak v reálu jsou ty očekávání asi pak o kus jinde,“ sdílela.

O Feriho sexuálních výpadech se má hojně diskutovat po celé Praze. „Na ty příběhy člověk naráží doslova v každém kolektivu,“ sneslo se ke kauze s tím, že je až překvapivé, že se věci nechytla žádná média, když již jde o „veřejné tajemství“.

Proč není celá kauza více vidět, se mnozí dotazují i ve facebookové skupině Everyday Patriarchy Bullshit. I v ní pak přistály nejrůznější zkušenosti s komunikací s politikem včetně mnohem staršího ofoceného příspěvku jedné z dívek, která popsala, že Ferimu před pěti lety psala ohledně besedy se spolužáky, načež jí měl politik odepsat, že chce její nahé fotky. Příspěvku si všimla i novinářka a režisérka Apolena Rychlíková, přičemž celou věc komentuje, že to je „šílený“.

Rychlíková také poznamenala, že o sexuálním obtěžování častokrát poté z její zkušenosti oběti nechtějí hovořit.

Že celá věc může být v případě reálnosti citlivá a traumatizující pro případné oběti sexuálního nátlaku, a proto chybí ve věci přímé veřejné svědectví, míní hned několik z diskutujících, na argument, že všechna zmíněná obvinění by „mohl napsat každý“, jedna z uživatelek píše, že právě takové komentáře mnohé dívky s nepříjemnou zkušeností odrazuje promluvit, jelikož se bojí, že jim nikdo neuvěří a navíc „vystoupí proti ‚miláčkovi národa‘“.

V případě, že by se některá z těchto obvinění zakládala na pravdě, mělo by to pro politika jistě velmi vážné trestněprávní důsledky, a de facto by tím zřejmě skončilo i jeho působení v politice i ve veřejném dění, v němž se úspěšný politik pohybuje od útlého věku, a stal se tak v roce 2014 jedním z nejmladších radních v Česku, načež v roce 2017 pokořil i prvenství coby nejmladší zákonodárce v historii, když byl ve svých jednadvaceti letech zvolen do Poslanecké sněmovny.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty

19:30 Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty

Polská vláda oznámila, že pokud se Ukrajina nevypořádá s otázkou volyňské genocidy z roku 1943, Pols…