Fiala na Primě opakoval poznámky o Babišově kšiltovce. Až se nakonec Maláčová neudržela

19.05.2019 13:52

Za posledních pět týdnů ve vládě končí už čtvrtý ministr. Po sérii protestů části umělecké obce rezignuje k poslednímu květnu ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Na toto téma diskutovali v nedělní Partii ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a předseda ODS Petr Fiala, jenž odsoudil útok občanského demokrata z Jesenice u Prahy a zastupitele Martina Langa na adresu prezidenta Miloše Zemana, když napsal, že by měl být „podřezán“. Další otázky směřovaly k budoucnosti, například jak to bude se zásadní důchodovou reformou, která je stále v nedohlednu a o které ministryně práce říká, že není potřeba.

Fiala na Primě opakoval poznámky o Babišově kšiltovce. Až se nakonec Maláčová neudržela
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk podá demisi k poslednímu květnu. „Pan ministr rezignoval. Sled událostí a dynamika situace ukazuje, že to je správné rozhodnutí,“ odpověděla ministryně práce Maláčová na otázku, proč ČSSD chtěla, aby Staněk ve vládě skončil.

Anketa

Kdo bude nejvíc zklamán výsledkem eurovoleb v ČR?

6%
9%
11%
2%
4%
4%
hlasovalo: 10601 lidí

Staněk však v rozhovoru pro MF Dnes naznačil, že to nebylo jeho rozhodnutí, ale přání předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Podle Maláčové o této záležitosti měli podrobnou debatu a ukázalo se, že resort kultury je složitý a měl by se srovnat. „Chceme, aby se resort kultury, za který zodpovídáme, stabilizoval a našli jsme řešení, které je schůdné pro všechny zainteresované aktéry,“ dodala ministryně.

Předseda ODS působení Staňka označil za další manažerský omyl této vlády. „A těch manažerských a personálních omylů je tu celá řada. Ministři se tady střídají. Hádejte, kdo je dnes ministr? Vždyť si to dnes už nemůže nikdo zapamatovat,“ řekl Fiala, podle nějž to svědčí o nekoncepční personální politice.

„A svědčí to o tom, že nám tady Babiš vykládal, jak to bude úžasné, když budou všude vládnout odborníci, ale oni dobře nevládnou, a nedokáže je vybrat,“ pousmál se Fiala „Těmito častými výměnami Babiš také ukazuje, že se jako něco děje, ale ono se ve skutečnosti neději nic,“ zamračil se.

Konkrétně připomněl, že vláda nepřipravuje zjednodušení daní, důchodovou reformu, ani dostatečně nestaví. „Prostě se nedělá nic pořádného, tak se to předstírá jakousi akčností, že se neustále mění ministři,“ rozjel se Fiala, ale to už Maláčová kroutila nevěřícně hlavou. Fiala ještě dodal, že zrovna odchod Staňka ale kvituje, jelikož u něj byla situace naprosto neúnosná. „Nekompetenci prokázal, už když šel oslavovat knihu ultrakomunisty Grebeníčka, to je prokázání diskvalifikace,“ podotkl.

Nad poznámkou, že ale Antonína Staňka nevybral zrovna Babiš, ale byl to nominant ČSSD, mávl rukou s tím, že za personální složení vlády vždy odpovídá premiér a má si to domluvit s koaličním partnerem. „To je tady prostě taková hra Babiše, že za ministry jako nemůže. To ale prostě není pravda,“ zdůraznil Fiala.

Ministryně práce zdůraznila, že co se týká resortu kultury, není to tak, že by chybu dělala jen ČSSD a vláda. Fialovi vpálila, že když se podívá na jejich vlády, tak ministři kultury byli také všelijací. „To jste se naučila od premiéra Babiše? Že se vždy jde do minulosti? Jste ve vládě pět a půl roku, tak neste odpovědnost za to, co ve vládě máte dnes a co tam děláte,“ kontroval předseda ODS.

Pracuje ČSSD i s možnosti, že prezident Zeman nepřijme rezignaci Staňka? „Nějaké kdyby coby není na stole. Předpokládáme, že pokud pan ministr Staněk rezignoval, tak to proběhne vše jak má, a brzy budeme mít zase vládu v plném počtu,“ věří ministryně.

Fiala coby zástupce opozice však Zemanovo vzepření se v této věci nevylučuje. „Za normálních okolnosti bych to neočekával, ale víme, jakým způsobem přistupuje k Ústavě. Snad Hamáček a Babiš najdou cestu, jak ho přesvědčit,“ krčil rameny s tím, že se pak samozřejmě nabízí jednoduchá možnost, že navrhne odvolání předseda vlády, pak už musí hlava státu jednat, ať chce nebo nechce.

Jak by měl ale vypadat ideální Staňkův nástupce, to nechtěla Maláčová prozradit. Určitě by to prý měl být politik, několik konkrétních jmen už ČSSD má. Jestli je mezi nimi i Ivan Krejčí, šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, však nechtěla prozradit. „Jakmile bude vše připraveno, tak se to veřejnost dozví,“ přislíbila.

„Musím se usmívat, jak nás tu pan Babiš zásobuje tím, jak sestavuje vládu odborníků, jak je to vše skvělé, jak moc dělá a jak umí vybrat lidi. Ale ty lidi mění neustále a pořád dokola,“ podotkl znovu se smíchem šéf ODS a jako příklad zmínil resort průmyslu a další. Výběr ministrů by podle něj měl být mnohem zodpovědnější a Babiš by s nimi měl pracovat jako s týmem.

„Ta vláda prostě nedělá nic, Babiš to zakrývá nějakou akčností při výměně ministrů, zásobuje nás červenými čepicemi, ale skutek utek!“ rozjel se Fiala. Maláčová si to ale nenechala líbit, obracela oči v sloup a směrem k Fialovi konstatovala, že situace se má zcela naopak. „Máme desítky neprojednaných zákonů, řešíme celou řadu věcí,“ hájila vládu.

„Neřešíte nic podstatného, jen drobnosti. Komplikujete jen lidem život. Ve Sněmovně nás zásobujete jedním nesmyslem za druhým,“ rozezlil se Fiala. Znovu vyjmenoval podstatně věci, které by se měly řešit, a vypíchl důchodovou reformu. Ministryně začala okamžitě na prstech jedné ruky počítat věci, které řeší a jsou klíčové pro budoucnost naší země: Sociální služby, důchodová adaptace, podpora rodin a další.

V březnu však Maláčová na sjezdu úředníckých odborů řekla, že velkou reformu, která ze dne na den změni systém, prý nepotřebujeme, protože to v Česku neumíme dělat, což potvrzuje i historie. „Trvám na tom, že důchodovou reformu takovou, jakou ji předvedla pravice v minulých letech. Tedy na sílu, na těsno, bez konsensu napříč politickým spektrem, tak takovou reformu opravdu nepotřebujeme,“ zdůraznila ministryně práce.

Upřesnila, že usiluje spíše o tzv. důchodovou adaptaci. „Slovo reforma nemám ráda, je vyprázdněné a zprofanované, kvůli krokům pravicových vlád. Potřebujeme systém, který bude reagovat na změny, které nás čekají. Tedy stárnutí populace, digitalizace, robotizace,“ vyjmenovala. A doplnila, že lepší jsou postupné změny, jež povedou k té velké změně a umožní reagovat na to, co naší společnost čeká, aby důchod měly i budoucí generace.

Předseda ODS se po slovech, že důchodová reforma není potřeba, chytal nevěřícně za hlavu. „Paní ministryně dnes nemůže přijít k nikomu, komu je méně než čtyřicet, podívat se mu do očí a říct: Vy budete mít slušný důchod bez reformy!“ obrátil se na Maláčovou s tím, že bez důchodové reformy mít nikdo slušný důchod opravdu nebude.

„Asi jsem se narodila v jiné České republice než pan Fiala,“ zarazila se Maláčová a spustila, že zřídila důchodovou komisi a na třetím zasedání už našli shodu na tom, že zejména ženy, které pečují dlouhodobě o zdravotně postižené, by na tom neměly být bity, co se týká jejich důchodových nároků.

Příští týden bude prý čtvrté zasedání komise, tentokrát na téma třetí pilíř, který podle ministryně také není efektivní. „Také tam máme dřívější odchod fyzicky náročných profesí do důchodu, i na tom je shoda,“ přiblížíla.

Nejdůležitejší věc, pokud vše půjde tak jak má, podle Maláčové pak přijde na podzim, a sice zdroje financování. „Vše je v plánu. Důchodová komise pracuje dobře, musím pochválit i zástupce ODS, i když před médii říkají něco jiného, tak v komisi pracuji dobře,“ všímá si Maláčová. Předseda ODS ji však rychle vyvedl z omylu. „Že pracují dobře v komisi není v rozporu s tím, že jsou ale zklamáni, že se nebavíme o důchodové reformě,“ promluvil za své zástupce v komisi.

Poukázal také na to, že co se týká srovnávání důchodu mužů a žen, tak ty rozdíly jsou u nás v rámci Evropské unie skoro nejnižší. Maláčové doporučil, že jestli to chce řešit, musí se dívat na příčiny, kterými jsou například rozdíly v platech.

V souvislosti s tím se divil, že nepodpořili návrh ODS, aby lidé, kteří jsou déle než 25 let v penzi, měli vyšší důchod. „Byl to spravedlivý návrh a tam jste měli ukázat ten váš zájem o ženy a jejich nízké penze,“ kroutil hlavou předseda. Maláčová to zdůvodnila tím, že tento návrh byl ale špatně napsaný a že Fiala by se měl o věcech nechal raději lépe informovat.

Závěrem nebyl opomenut počin občanského demokrata z Jesenice u Prahy a zastupitele Martina Langa, který na svém facebooku surově zaútočil na prezidenta Zemana, označil ho za morální zrůdu a psal, že je potřeba ho zabít. Fiala avizoval, že záležitost bude řešit Langova místní organizace, „Očekávám, že bude postupovat dostatečně razantně, aby se něco takového neopakovalo,“ dodal.

Již se k tomu prý vyjádřila středočeská organizace ODS. „Očekávám tedy patřičné kroky od místní organizace, je třeba se od toho distancovat. Takové jednání je naprosto nepřijatelné, i kdyby bylo myšleno jako nadsázka,“ sdělil Fiala svůj postoj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

21:45 Soros posílá 220 milionů dolarů do černošských organizací. Český politik tuší, co za tím je

Multimiliardář George Soros se rozhodl „investovat“ 220 milionů dolarů do černošských organizací a v…