Fiala se Zemanem Koudelku neřešil. Zná můj názor, vzkázal

04.02.2022 7:36 | Zprávy
autor: čtk

Prezident Miloš Zeman zastává ohledně napětí na ukrajinsko-ruské hranici podle premiéra Petra Fialy (ODS) názor, že je třeba zachovat zdrženlivost. Podle Zemana jde spíše o konflikt v rétorické rovině a věří v mírové řešení. Fiala to řekl novinářům po schůzce, na níž s prezidentem řešili také dohodu o polském dolu Turów či přípravu rozpočtu na letošní rok.

Fiala se Zemanem Koudelku neřešil. Zná můj názor, vzkázal
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Rusko u hranic s Ukrajinou shromáždilo desetitisíce vojáků. Západ Moskvu podezírá, že chystá na území svého souseda invazi. Už v roce 2014 Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podporuje separatisty na východě Ukrajiny. Fiala po včerejším setkání v lánském zámku uvedl, že se s prezidentem shoduje v tom, že v případě ukrajinsko-ruských vztahů je potřeba upřednostnit diplomatické kroky.

Premiér dále uvedl, že mu Zeman pogratuloval k podepsání dohody s Polskem o řešení vlivu těžební činnosti v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. „Shodli jsme se na tom, že ta dohoda je důležitá jako ochrana pro občany, kteří žijí v těch těžbou dotčených oblastech, a je také důležitá pro to, abychom odstranili překážky v česko-polských vztazích,“ řekl. Dohodu, podle níž Česko získá jako náhradu 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) výměnou za stažení své žaloby u Soudního dvora EU, včera Fiala v Praze podepsal se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Dalším tématem lánského setkání byl rozpočet na letošní rok, který má nová vláda schvalovat příští týden. „Pan prezident zdůraznil potřebu čelit inflaci, která znehodnocuje úspory lidí a zvyšuje drahotu. V té debatě také připomenul svoje přesvědčení o tom, že je potřeba se zabývat daňovými výjimkami,“ řekl premiér.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Eva Decroix, Ph.D., MBA byl položen dotaz

Zabavení majetku

Jak vysvětlíte, že jste v minulém volebním období předložili zákon o zabavení majetku a teď jste proti němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paraziti, okamžitě snižte ceny. Babiš velmi zle na benzínky

21:42 Paraziti, okamžitě snižte ceny. Babiš velmi zle na benzínky

„Přestaňte parazitovat na současném stavu a okamžitě snižte ceny,“ rozčílil se předseda vlády Andrej…