Fiala trestuhodně hazarduje vůlí lidí pomáhat Ukrajině, myslí si Zálom

18.03.2022 12:03 | Ze sítí

Česká vláda je neúnavná v pomoci Ukrajině. Kromě dodávky zbraní a humanitární pomoci jde o pomoc příchozím válečným běžencům, ale také slavná cesta premiéra a předsedy ODS Petra Fialy do obléhaného Kyjeva. Jenže místopředseda Svobodných a berounský zastupitel Luboš Zálom nabízí na chování vlády přece jen trochu jiný pohled.

Fiala trestuhodně hazarduje vůlí lidí pomáhat Ukrajině, myslí si Zálom
Foto: Archiv L. Záloma
Popisek: Luboš Zálom, místopředseda Svobodných

„Vláda soustavně bagatelizuje ceny energií a pohonných hmot. Vlastně tvrdí, že když se na Ukrajině válčí a lidé tam trpí, je nepatřičné v tuto chvíli poukazovat na vysoké ceny benzínu. Lidé jsou podle vlády prostě jen zpovykaní. Jako by strádání byla nějaká soutěž. Nicméně, ukazuje se v tom, jak je Fialova vláda krátkozraká a chybí tam jakékoliv povědomí o tom, co je leadership,“ domnívá se Luboš Zálom a připomněl to, že si vláda pochvaluje solidaritu Čechů i to, jak Ukrajinu podporují. 
 
 
„Na druhou stranu s touto vůlí pomáhat a s touto účastí vláda trestuhodně hazarduje. Pokud se totiž budou ekonomické problémy prohlubovat a vystřelené ceny budou dále prosakovat do dalších vrstev ekonomiky, solidarita a účast lidí se bude nepochybně snižovat, až k nějakému bodu, kdy někteří lidé začnou říkat, že ,nám Ukrajinci a Ukrajina ujídá chleba'. Pokud si Fialova vláda přeje něco jako národní jednotu, a tvrdí přitom, že ,na Ukrajině se bojuje za nás', pak svoji nečinností směrem dovnitř tuto jednotu podkopává,“ obává se Luboš Zálom. Přitom by podle jeho slov stačilo aspoň jednoduché gesto. „Radikálně snížit nebo zrušit daňové zatížení pohonných hmot a energií vůbec. Neohlížet se pro tuto chvíli na pravidla EU, ostatně Polsko šlo také touto cestou. Bylo by to gesto vůči veřejnosti: My, vláda, nechceme na současné situaci parazitovat,“ dává na stůl konkrétní recept místopředseda Svobodných. 
 
„Místo toho však vláda nazývá takovéto návrhy populismem. Což ze strany politiků ANO nepochybně jsou, protože ANO samozřejmě nikdy nebylo pro nějaký ekonomický liberalismus. Možná, že si ale vláda vůbec nedělá starosti s tím, zda národ podporuje Ukrajinu a Ukrajince, protože ve skutečnosti tu podporu vůbec nepotřebuje. Je si vědoma toho, že má nástroj nouzového stavu, během kterého může dle libosti konfiskovat, za nějaký slib nějaké kompenzace, a lidi k pomoci donutit v podstatě násilím,“ netají se se svojí kritikou vyhlášení nouzového stavu Zálom, podle kterého se i premiér Fialy vydal stejnou cestou, jako jeho předchůdce Andrej Babiš. 
 
„Podle Fialových slov se ,na Ukrajině bojuje za nás'. A abychom z toho asi nevyšli jako občané země nezasažené válkou tak snadno, řekl si Fiala, že vláda bude opět bojovat proti vlastním občanům. Ostatně, občané této republiky jsou tomuto způsobu politiky vystaveni už dva roky. Babišova vláda také spíše než s koronavirem bojovala proti občanům. Fialova vláda chce jet ve stejných kolejích,“ dodal Luboš Zálom. 
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

10:50 Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

Corey Comperatore, inženýr a otec dvou dětí, zemřel jako hrdina při pokusu o atentát na bývalého pre…