Fialo, Blažku, tohle vysvětlete! Exšéf Milionu chvilek se ozval

27.11.2021 18:38

Bývalého předsedu spolku Milion chvilek Mikuláše Mináře znepokojuje složení nové vlády Petra Fialy. Konkrétně jde o osobu budoucího ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Připomíná jeho vazby, kontroverze a požaduje jejich vysvětlení. „Kolem Blažka se chodí jako okolo horké kaše, vyvolává zdvihnutá obočí a krčení ramen i mezi členy budoucí vlády,“ píše Minář ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz.

Fialo, Blažku, tohle vysvětlete! Exšéf Milionu chvilek se ozval
Foto: repro TV Barrandov, tan
Popisek: Mikuláš Minář

Minář vyzývá novináře, aby se okolnostmi kolem Blažka zabývali tak intenzivně, jako to udělali v předchozích dnech u budoucího ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika kvůli jeho pochybným podnikatelským aktivitám a donutili jej nakonec k rozhodnutí o ministerský post neusilovat. „Tím nechci říct, že má Blažek ihned odstoupit. Tím chci požádat novináře i všechny, kdo k tomu mají co říct, aby nám přinesli více relevantních informací. Byl bych rád, kdyby pan Blažek všechno vysvětlil a mé pochyby rozptýlil,“ doplnil.

Připomíná, že Blažka, jehož manželka je exekutorka, vyšetřuje policie v souvislosti s brněnskou kauzou Stoka a podezřeními z kupčení s městskými byty, údajně měl velmi výhodně zprivatizovat bytový dům.

Původní zdroj ZDE.

Kromě toho Minář zmiňuje, že „se povídá“, že Blažek má velmi úzkou vazbu na Petra Fialu. Odtud prý pramení jeho zákulisní neformální vliv v ODS. Byl to Pavel Blažek, kdo po pádu Nečasovy vlády přinesl Fialovo jméno jako návrh na nového předsedu. Blažek i Fiala jsou z Brna a jihomoravského křídla ODS.

Stejně tak se podle Mináře traduje, že během svého působení na radnici Brno-střed prý Blažek pomohl dojednat místní „opoziční smlouvu“ s ČSSD, kvůli čemuž se stal primátorem nechvalně proslulý Onderka. Nebo že Mirek Topolánek zařadil Blažka v roce 2009 na seznam stranických krajských „kmotrů“.

Následně upozorňuje, že server HlídacíPes.org nedávno přinesl anonymní informace, že Pavel Blažek má velmi dobré kontakty také na Hrad, kam v posledním roce třikrát zavítal společně s Petrem Fialou. Prezident Zeman měl s Pavlem Blažkem opakovaně konzultovat některá rozhodnutí. „Podle dvou nezávislých zdrojů HlídacíPes.org se v minulých dnech uzavřela dohoda o neútočení a vzájemné výpomoci přinejmenším mezi částí nejužšího vedení ODS a prezidentovým týmem. Vzešla z diskrétního vyjednávání mezi poslancem Pavlem Blažkem a vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem,“ cituje z článku.

Anketa

Zvládne Fialova vláda covid lépe než Babišova?

3%
94%
hlasovalo: 35862 lidí
Mluvčí ODS Václav Smolka na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že se minulý týden Blažek s Mynářem sešel, ale podle jeho slov „žádná taková dohoda nebyla ani jménem ODS, ani jménem pana poslance Blažka nikdy uzavřena“.

Minář tak proto žádá vysvětlení těchto záležitostí a ptá se, zda se tím vším Blažek jako budoucí ministr spravedlnosti nedostává do střetu zájmů. „Nebude takový ministr od samého začátku reputační zátěží pro budoucí vládu? Copak ODS nemá nikoho, kdo by nečelil tolika podezřením? Přistoupí k věci Pavel Blažek čelem a poskytne novinářům i veřejnosti vysvětlení a dostatek informací?“ táže se.

„Možná jste slyšeli, že spousta lidí Blažkovi neřekne jinak než Don Pablo. Tuhle přezdívku získal během svého působení na radnici Brno-střed. V sázce je opravdu hodně. Pavel Blažek by měl dostat šanci důkladně se obhájit a uvést vše na pravou míru. Pokud tak neučiní, tak mi to prostě smrdí,“ dodává Minář.

„Pokud se za čtyři roky nemají vrátit k moci politici typu Babiše, nesmíme se vrátit k poměrům, které tu byly před ním a které ho zrodily. Teď je třeba zvednout politickou kulturu na vyšší úroveň. Právě to od nové vlády očekávám. Důvěra se těžko získává a lehko ztrácí. Pane Blažku, pane Fialo, prosím vás, vysvětlete to. Myslím si, že právě to by nyní měli občané požadovat. A voliči/straníci SPOLU a ODS dvojnásob!“ uzavírá.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

8:24 Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

Hostem úterních Událostí, komentářů byl premiér Petr Fiala. Nejdříve oznámil, že co bude s vyhláškou…