Fico to vystihl. Nenahlodali ho. Profesor Jirák o volbách. Ale i o novinářích, hlavně Moravcovi

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
06.10.2023 9:37 | Monitoring

Profesor mediálních studií Jan Jirák komentoval roli nejen českých, ale i slovenských médií během voleb do Národní rady Slovenské republiky. Média v nich nepřekvapivě strašila Ficem, protože vyvolávání strachu je v podstatě standardní součástí mediální komunikace, uvedl Jirák v rozhovoru pro XTV. I pro svou občasnou chybějící nestrannost má Václav Moravec, který v rámci slovenských voleb dal na odiv své politické názory, v televizi veřejné služby své místo, míní Jirák.

Fico to vystihl. Nenahlodali ho. Profesor Jirák o volbách. Ale i o novinářích, hlavně Moravcovi
Foto: FSV UK
Popisek: prof. Jan Jirák

Jirák se nejdříve vyjádřil k neslavné pověsti novinářů pro jejich lhaní. „Všichni víme, že to s tím lhaním nebude tak ostré. Tohle si ale o novinářích velmi často myslí,“ uvedl na dotaz, proč na novináře často lidé pohlížejí jako na póvl, následně odpověděl: „To je asi na dlouhé povídání. Souvisí to se společenským postavením novináře, tedy ne s výkonem té profese, ale s tou existencí. Do jisté míry si za svoji pověst novináři mohou, protože každý si tak trochu může za to, co se mu děje,“ myslí si přední mediální odborník.

Je to podle jeho slov víc dané historicky, protože novinářství nikdy nebylo příliš zajištěnou profesí. „Těch novinářů, kteří se vyšvihli někam do roviny společenské smetánky nebo respektované třídy, tak těch bylo málo. Daleko víc bylo vždy těch nosičů vody, těch, kteří dřeli tu každodenní rutinu, dělali chyby a nechovali se vždy zcela seriózně. Přispívali k pocitu, že to není úplně profese z těch nejlepších,“ dodává Jirák v pořadu X-Talk.

Následující téma, k němuž přidal komentář, byly slovenské volby, v nichž vyhrála strana Smer v čele s Robertem Ficem, a to, jak si v době voleb počínala naše i slovenská média. „Myslím si, že slovenská média se chovala v době voleb vcelku standardně, úměrně tomu, že byla vypjatá předvolební kampaň, že emoce na Slovensku dost bouřily. Myslím, že tam nedošlo k výraznému excesu. Ale mám trošku pocit, že tomu klíčovému excesu s tím kopáním a boucháním věnovala větší pozornost česká média než slovenská. Ale může to být můj zkreslený dojem, nemám to ověřené,“ pokračuje Jirák.

Česká média se podle něj snažila najít ve slovenských volbách nějaký příběh, a sice ten Andreje Babiše. „Není nic neobvyklého, že novináři hledají příběhy. Ten příběh byl v hledání nějaké paralely s českou politickou scénou, kdy tu byl určitý sklon Fica obsadit do role Babiše. Rozumím tomu myšlenkovému postupu, ale je to vždy trochu ošidné, protože ty situace jsou jedinečné a těžko se něčemu připodobňují,“ míní.

Ze strany médií často docházelo ke strašení, že pokud se Fico dostane k moci, dojde k odklonu od Západu a k příklonu k Rusku, zhorší se vztahy s Českem a naruší se vazby s EU a Severoatlantickou aliancí. „Nechápal jsem to jako strašení, vnímal jsem, že se to v médiích objevovalo, ale musím připustit, že strašení jsem zvyklý chápat jako běžnou součást mediální komunikace,“ dodal Jirák.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Žurnalista Moravec, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedvorak_petr , 06.10.2023 14:10:45
Moravec vlivem své chorobné domýšlivosti o významu své osoby nikoliv někdy, ale stále porušuje všechny základní pravidla žurnalistického kodexu, zejména co se týká pravidla pravdivého a objektivního informování občanstva ČR. Ani si zřejmě neuvědomuje, že se z novináře stal propagandista svých subjektivních názorů. nositele jiných názorů okřikuje a v politických sporech zásadně je na straně svých oblíbenců i kdyby se co nejvíce provinili pravidlům fértového konání. Pro mě jeden z nejodpudivějších zjevů politické veřejnosti.

|  18 |  0

Další články z rubriky

Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

13:00 Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

Moderátor Tony Hlavík z Novinky.cz a vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn se v po…