Poslankyně slovenské Národní rady Beata Juríková a Jana Hanuliaková (obě PS) navrhly novelu zákona o podmínkách výkonu volebního práva, kterou předložily parlamentu. Podle novely by mohli volit lidé od šestnácti let, zatím by se tato změna měla týkat jen komunálních voleb.
„Údaje ze zemí, kde byl věk pro účast ve volbách snížen, ukazují, že čím dříve se mladí lidé stanou voliči, tím více si vypěstují návyk pravidelně volit a stanou se tak aktivními občany. Zároveň ukazují, že díky včasnému rozvoji návyku občanské participace se pak často zapojují do voleb ještě více než starší generace,“ argumentovaly, jak upozorňuje server spravy.stvr.sk.
Šestnáctiletí podle nich již stojí před mnoha důležitými rozhodnutími, vybírají si školu a tedy i profesní dráhu. Začínají také pracovat na částečný úvazek a přispívat k ekonomice a společnosti. „Většina z nich již má jasné hodnoty, představu o tom, jak má vypadat život, který chtějí žít, a tedy i země, ve které chtějí žít,“ poznamenaly poslankyně s tím, že by mělo jít jen o komunální volby.
„Komunální volby se dotýkají praktického každodenního života obyvatel měst a obcí v různých oblastech. Od infrastruktury, vzdělávání a sociálních služeb až po kulturu a životní prostředí. Proto je důležité zapojit mladé lidi do rozhodování na místní úrovni,“ dodaly.
Přitom právě u mladých středoškoláků má Progresivní Slovensko rekordní podporu. Například podle středoškolských voleb před parlamentními volbami v roce 2023 mělo PS podporu 48,2 procent. Jde o nejsilnější výsledek jakékoliv strany ve studentských volbách v moderní historii Slovenska.
Později vítězná strana Smer v těchto studentských volbách získala jen málo přes 6 procent. Nejvíce kroužků tehdy získal předseda PS Michal Šimečka, následovaný dalšími kandidáty Progresivního Slovenska.
Studentských parlamentních voleb se ve 34 okresech Slovenska zúčastnilo téměř 22 tisíc studentů. Větší část zapojených škol ale patřila mezi gymnázia, takže tyto volby nemusely přesně odrážet názory všech středoškoláků, upozorňuje slovenský Denník N.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.