Filip nevyloučil možnost vstupu KSČM do vlády s Babišem

02.04.2014 19:39

O možnosti vstupu komunistů do vlády s Andrejem Babišem, o budoucnosti jaderné energetiky v Česku i o ukrajinské krizi se mluvilo v pořadu Interview ČT24, jehož hostem byl dnes předseda KSČM Vojtěch Filip.

Filip nevyloučil možnost vstupu KSČM do vlády s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip
reklama

Možnost, že by KSČM vstoupila do vlády s hnutím ANO, Filip nevyloučil. „KSČM je připravena vstoupit do vlády národní shody,“ uvedl s tím, že komunisté by byli připraveni i na eventualitu, že by došlo k předčasným volbám.

Nejvýhodnější by byly dodávky uranu z Angoly

Filip by přivítal větší podíl elektřiny vyrobené v atomových elektrárnách. Vidí k tomu hned několik důvodů. Česko totiž disponuje vlastními zásobami uranu, a nemusí tak být závislé na jeho dodávkách. Poukázal také na ekologičnost jaderné energie: „Výroba elektřiny z jádra je ekologičtější než výroba elektřiny pálením uhlí,“ podotkl. V současnosti by se ale přikláněl k tomu „šetřit si uran na později“ a dovážet jej, za nejvýhodnější variantu by považoval jeho dovoz z Angoly. Tato africká země je prý jeho světovou zásobárnou.

Odtržení Krymu je pro Ukrajinu tragédií

Diskutovalo se i o ukrajinské krizi. Přestože moderátorka Zuzana Tvarůžková často nenechala Filipa doříct celou větu, mohli se diváci od šéfa komunistů dozvědět, že ohledně Krymu „existuje legitimnost územního plebiscitu“. Poukázal na to, že na Krymu se nezvýšil počet ukrajinských vojáků nad domluvený limit 25 tisíc. Upozornil rovněž, že kvůli „ignoraci“ bezpečnostních sil Ukrajiny byly vypalovány stranické sekretariáty tamní komunistické strany či Strany regionů. Naznačil také možnou problematičnost sesazení bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče tím, že při hlasování o jeho odvolání například hlasovali někteří poslanci za dva apod. Nicméně přiznal, že ztráta Krymu je pro Ukrajinu tragédií, neboť podobně rozvinutou oblastí země je už jen její východní část.

Krátce se vyjádřil také k tomu, že za výroky pronesené v televizním pořadu Hyde park je vůči poslankyni KSČM Martě Semelové zahájeno trestní stíhání. Podle Filipa má každý právo podat trestní oznámení. Na druhou stranu je důležité, aby se v ČR nezavíralo za politický názor. Mantinely svobody slova by proto podle šéfa KSČM měly nyní vymezit orgány činné v trestním řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…