Filozof Cílek na Frekvenci 1: Vstupujeme do závažné fáze přechodu mezi dvěma věky

25.05.2014 18:55 | Zprávy

Hostem nedělního pořadu Pressklub Frekvence 1 byl geolog, spisovatel a filozof Václav Cílek. V diskuzi s moderátorem Lubošem X. Veselým mluvil o svých studiích na střední škole v Tanzánii, ale i o konci světa a náročném období, které nejen naši zemi, ale celý svět prý čeká a které má být v některých částech světa i tragické. My prý ale máme šanci tuto fázi zvládnout dobře.

Filozof Cílek na Frekvenci 1: Vstupujeme do závažné fáze přechodu mezi dvěma věky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

V úvodu rozhovoru moderátor zmínil fakt, že Cílek studoval střední školu v Tanzánii v Africe. Důvodem bylo to, že v této zemi pracoval Cílkův otec. Host pořadu přiznal, že studovat v Tanzánii bylo náročnější jak fyzicky, tak i intelektuálně, než studovat v ČR. „Denně se učíte 9 hodin, v sobotu jen 6 hodin,“ uvedl s tím, že součástí výuky byla i dvakrát týdně práce na pozemcích, kdy žáci museli například mačetami stříhat živé ploty.

Vzhledem k tomu, že v dané škole s asi čtyřmi stovkami černošských studentů byl jediným bělochem, docházelo občas k tomu, že „někdy vyvřel černošský rasismus“. Jindy ale jeho černí spolužáci ocenili, že přestože mohl jít studovat na jinou školu, kde bylo mnohem více studentů bílé pleti, neučinil tak. A tak byl nakonec „něco mezi otloukánkem a chráněncem“.

Hovor se pak stočil k tomu, jaký mají různé národy vztah k minulosti. Na rozdíl od středoevropské oblasti, kde jsou památky ceněné a hodně chráněné, jsou jiné národy, které jsou rády, když starou kulturu nahradí novou. Jako příklad uvedl oblast zakarpatské Ukrajiny, kde rádi nahradili staré dřevěné kostelíky moderními betonovými. Podobný přístup k minulosti prý mají i národy v islámských zemích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

7:35 Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

„Co si to, ku*va, dovolujete? Co to říkáte? Držte hubu a chovejte se slušně!“ Takhle vypadala ostrá …