Gabal uspořádal anketu, zda se lidé bojí Ruska. Mazat, omezovat, nedávat prostor, vyhodnotil výsledky

11.05.2020 20:55

Sociolog Ivan Gabal na sociálních sítích urguje, že je třeba řešit vztahy s Ruskem. „Vztahy s Ruskem jsou po ingerencích Moskvy naší domácí rozepří a vážnou bezpečnostní agendou, kterou potřebujeme řešit,“ napsal. Následně uspořádal anketu. „Bránit se ruskému vlivu,“ zvítězilo u stovky lidí na Twitteru a Gabal má jasno. Lidé prý mají „zájem na obraně před ruským vměšováním“ a opozice by měla jednat.

Gabal uspořádal anketu, zda se lidé bojí Ruska. Mazat, omezovat, nedávat prostor, vyhodnotil výsledky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal
reklama

Anketa

Máte důvěru v Bezpečnostní informační službu (BIS) ?

4%
96%
hlasovalo: 17867 lidí
Gabal napsal, že „vztahy s Ruskem jsou po ingerencích Moskvy naší domácí rozepří a vážnou bezpečnostní agendou, kterou potřebujeme řešit“.

Načež položil dotaz: „Jak máme nejlépe postupovat?“ Za možnosti postupu vybral scénář nechat aktuální situaci ministrům zahraničí, vnést debatu i do Ruska anebo „se bránit ruskému vlivu“.

Vytvořil si i anketu na Twitteru, kde volilo 99 lidí. Zatímco věc by k dořešení přenechala ministrům zahraničí 4 procenta z nich, 9 procent by rádo vidělo i debatu i na Ruském území. Se ziskem téměř 87 procentních bodů pak zvítězila možnost obrany před ruským vlivem.

Nutno podotknout, že kromě toho, že se ankety zúčastnila necelá stovka hlasujících, trvala navíc pouze pět hodin. Sám Gabal proto přiznává, že nejde o reprezentativní ukazatel. „Indikativní 5hodinová pilotáž na twitteru jistě není reprezentativní, ale překvapivě silně ukazuje na zájem na obraně před ruským vměšováním, oproti zájmu na ofenzivě a zájmu na diplomatickém dialogu,“ podotkl.

Kromě podnětu pro další šetření v tom spatřuje možné body pro opozici. „Mohla by to být inspirace pro větší šetření, ale také indikace pro parlamentní opozici, kam mohou vést preference, alespoň v segmentu voličů, který se věcí zabývá a otázku reakce na ruský tlak řeší. Na rozdíl od váhání a appeasementu vlády a kolaborace dalších. Nepustíte se do toho v dalším kole jednání sněmovny? Není čas konat?“ uvedl.


K podobnému závěru Gabal dospěl i v rámci svého komentáře sepsaného ke dni Evropy. Varoval, že se nás „rozkladné působení Ruska a jeho kolaborantů začíná také bytostně týkat“. „Je patrné, jak se vnitřně rozkližuje, ve svých kořenech demokratická, ale rozkolísaná sociální demokracie. Nelze přehlížet, jak v souručenství se Zemanem zdegenerovalo hnutí ANO 2011, které mu pomohlo ke znovuzvolení a ochránilo ho před důvodným posunem před posouzení Ústavním soudem, a to jen a jen pro osobní ochranu svého předsedy, jeho konflikt zájmů a konsekventní máslo na hlavě. Neřešeno, obejito trikem, vrací se protiprávní jednání jako bumerang na hlavu svých původců,“ popsal.

I s poukazem na některé incidenty, z nichž nejvíce v médiích zněl ten ze Sokolova, pokračuje se slovy, že „rozklad pokračuje debilizačním odstraňováním amerických vlajek z míst osvobozených Američany“. Dále má jít o rozklad „nadřazováním stranické loajality nad kompetencí v nejvyšších patrech a zavíráním očí nad zlodějnami, podvody a korupcí, a nakonec i nad zcela otevřeným poškozováním suverénní pozice této země a nedodržováním ústavy prezidentem. Jde to ruku v ruce.“

Ruskému vlivu je podle jeho slov třeba aktivně čelit, nikoli mu „lokajsky sloužit, jak činí kolaborující skupiny a instituce“.

Fotogalerie: - Kam zmizel Koněv?

Vedení Prahy 6 přesunulo sochy maršála Koněva z ná...
Pietní vzpomínka při příležitosti 71. výročí osvob...
Teď je na místě sochy jen zbytek podstavce zakrytý...
...a několik květin
Zmizela i deska s doplňujícími informacemi o maršá...
Zmizela i deska s doplňujícími informacemi o maršá...

„Nedávat prostor, omezovat publicitu i uměle vyvolávané konfrontace, ‚mazat‘ tyto aktivity ze sociálních a dalších médií znamená omezení vlivu. Toto je úloha pro každého demokrata v této zemi, protože naši nepřátelé se těší z otevřenosti a svobody našeho světa i veřejného prostoru, dobrá tedy, ale není nutné jim v tom pomáhat,“ radí.

„Další rozvolňování, kverulování a opoziční chování vůči Evropské unii, ať již samostatně nebo prostřednictvím visegradské spolupráce,“ podle něho není v našem geopolitickém zájmu.

Poukázal, že si myslí, že je „nejvyšší čas naplánovat vstup ČR do eurozóny, abychom byli bezpečnější v jádru dění a pohybu evropského demokratického klubu, a byli méně zranitelní politicky i integračně“.

Fotogalerie: - Ruská propaganda

Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Kontroverzní ruský umělec Vasja Ložkin
Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Kontroverzní ruský umělec Vasja Ložkin

„Náklady na přijetí eura jsou také náklady na bezpečnější místo v západním světě, nejen o fiskální výhodnosti. Kdybychom hleděli na momentální finanční výhodnost před vstupem do EU a NATO, nikdy bychom tam nebyli. Kdybychom nebyli v NATO, nebyli jsme ani v EU. Bezpečnost je podmínkou prosperity, nikoli naopak,“ sdělil Gabal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tihle mají přijít do ČT? Ne! Komplikace Lipovské: Soud a nařčení

8:47 Tihle mají přijít do ČT? Ne! Komplikace Lipovské: Soud a nařčení

V Radě České televize je stále živo. Stálá komise České biskupské konference se bude zabývat tím, ja…