Gauner Bakala, olomoucký tanečník Hudeček a co novináři zatajili o Číně. To je náš prezident, volali lidé v Havířově po vystoupení Zemana

10.11.2014 22:23

REPORTÁŽ Tisíce lidí v pondělí odpoledne vítaly Miloše Zemana v Havířově na náměstí Republiky. Někteří z nich dokonce hlasitě provolávali: „To je náš prezident!“ Stalo se tak poté, co Zeman citoval část názvu filmu Věry Chytilové „Kurvahošigutntag“ v reakci na diskusi, která probíhala minulý týden v souvislosti s vulgárními výroky, které z jeho úst zazněly ve vysílání Českého rozhlasu. Zeman v Havířove také kritizoval Zdeňka Bakalu, kterého by podle svých slov zažaloval, kdyby mu to Ústava umožňovala.

Gauner Bakala, olomoucký tanečník Hudeček a co novináři zatajili o Číně. To je náš prezident, volali lidé v Havířově po vystoupení Zemana
Foto: redakce
Popisek: Prezident Miloš Zeman a dav občanů, kteří mu naslouchali v Havířově

Kolem třetí hodiny odpolední se lidé začali scházet na havířovském náměstí Republiky. Napjatě zde očekávali příjezd prezidenta Zemana, který sem zavítal v rámci své druhé třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje. Zeman na pódium vystoupil krátce po čtvrté hodině. Do té doby několik stovek zde shromážděných lidí sledovalo vystoupení několika tanečních skupin. Prezident po úvodním přivítání hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) a havířovského primátora Daniela Pawlase (KSČM) předstoupil před davy a chopil se mikrofonu.

Čestprácov a Nový Gottwaldov

„Jsem v Havířově asi po dvacáté páté, takže mě neberte jako úplně cizího. Přesto, když jsem sem přijel, tak jsem si znovu prostudoval dějiny Havířova, a to od samého počátku, včetně toho, že byla vypsána soutěž, jak se vaše město má jmenovat. A v této soutěži se objevovala roztodivná jména. Například Čestprácov. Nad tímto jménem jsem se opravdu zamyslel. Druhá varianta byla Nový Gottwaldov. No, tak to byste asi teď byli přejmenováni. Ale v každém případě žijete v krásném městě, které vyjadřuje obsah a náplň práce lidí, kteří zde bydleli a bydlí. A místo vzpomínek na to, jaké nesmyslné návrhy se kdysi objevovaly při pojmenování vašeho města, bychom se měli zaměřit na současnost a budoucnost a společně přemýšlet, jak obojí zlepšit,“ řekl na úvod prezident republiky.

Poté hovořil o nezaměstnanosti. „Víte, že Moravskoslezský kraj má vedle Ústeckého kraje nejvyšší míru nezaměstnanosti v České republice. A nezaměstnanost neznamená jen to, že přijdete o peníze a jste na podpoře, nezaměstnanost znamená i ztrátu lidské důstojnosti. Představte si, že přijdete do své rodiny, a i když vám nikdo nic neřekne, tak v očích členů rodiny vidíte němou otázku: táto, mámo, jak to, že nemáš práci? A tohle ponížení je možná ještě horší než ztráta výdělku. A nejenom to. Nezaměstnanost není jenom aktuální, nezaměstnanost je i potenciální, nezaměstnanost se zprostředkovaně týká všech lidí, kteří mají strach, že o práci v budoucnosti přijdou. A vy dobře víte, že tady v Havířově se na jedné straně v průmyslové zóně budují nové podniky, ale na druhé straně víte, že firma OKD pana Zdeňka Bakaly v podstatě krachuje, protože neumí dobře hospodařit a snaží se zachránit poslední kotvou, kterou jsou byty, jež slíbili za levnou cenu prodat nájemníkům a tento slib nedodrželi.  Takže po Viktoru Koženém zde máme Zdeňka Bakalu jako další příklad člověka, který neumí podnikat,“ zdůraznil Zeman.

„A byl jsem naopak teď v Ostravě, ve Vítkovicích, kde Jan Světlík přetváří Vítkovice v novou průmyslovou zónu, kde se mu daří právě proto, že je úspěšný podnikatel, který vrací své zisky zpět do předmětu svého podnikání,“ pokračoval a následně přítomné vyzval, až půjdou k příštím volbám, aby věnovali pozornost těm, kteří budou kandidovat. „A ptejte se jich, zda v životě něco dokázali, zda měli úspěch, štěstí a především zda v životě dokázali pomoci druhým a ne jenom sami sobě. Snažme se, abychom z našeho veřejného života postupně odstraňovali podvodníky a tuneláře, aby naši poslanci seděli na zadcích v parlamentních lavicích a nepotulovali se mimo sněmovnu v době, kdy má parlament zasedat. Aby naši ministři se vzájemně nešpičkovali, ale pracovali v jednom týmu ve prospěch České republiky, ve prospěch naší země,“ pokračoval prezident.

První dotaz na prezidenta se týkal trestu smrti. Tazatel chtěl vědět, zda by se nemohl zavést. „Kdybych chtěl být populární, protože vím, že asi sedmdesát procent je pro obnovení trestu smrti, tak bych řekl, že s vámi souhlasím. A toto je přátelská diskuse a já vám jako přítel říkám, že s vámi nesouhlasím a pokusím se uvést své argumenty. Jsem pro trest doživotního vězení, bez možnosti podmínečného propuštění, tedy až do konce života. Jsem pro doživotní nucené práce a domnívám se, že je to daleko tvrdší trest než několik vteřin strachu před popravou,“ prohlásil prezident. Je tu ale jedna výjimka, a tou je justiční omyl. „Ve Spojených státech bylo prokázáno za posledních padesát let čtyři sta justičního omylů. To znamená, že bylo popraveno čtyři sta lidí, u nichž se prokázala později jejich nevina. Ale poprava je nevratná,“ doplnil.

Pražská kavárna je…

Po chvíli se diskuse stočila k takzvané pražské kavárně, která má podle něj výhodu v tom, že má na své straně většinu tisku, přičemž většina českých novinářů je ve srovnání s některými zahraničními často nepřipravená. „Pražská kavárna je spolek kritiků, která radí politikům, jak by oni dělali politiku, kdyby to uměli. Myslím si, že příklad olomouckého tanečníka Hudečka v čele pražské radnice je dostatečně odstrašujícím příkladem,“ prohlásil prezident.

Poté byla řeč o energetické koncepci. Ta má být podle prezidenta založena na kombinací dvou základních zdrojů, což je uhlí a jádro. „Disponujeme zásobami nerostné suroviny, která se má vytěžit a zpracovat. Máme jednu z nejvyspělejších jaderných energetik v Evropě. Podléháme ale bláznům, kteří nám říkají: zaplevelte pole solárními elektrárnami a postavte na kopcích větrníky.  A já se těch bláznů zeptám: co uděláte, když sluníčko nebude svítit a vítr nebude foukat? Tak budete mrznout? Budete ve tmě? I kdybyste měli tisíc solárních elektráren a deset tisíc větrníků, vždy budete potřebovat jako záložní hnědouhelné a jaderné elektrárny, které se zapnou v okamžiku, kdy slunce nesvítí a vítr nefouká. No, a když už je budete potřebovat a budete je mít postavené, tak k čemu byste potřebovali ty solární a větrné elektrárny? Mimochodem málo se ví, že dotace na výrobu elektrické energie ze solárních panelů čtyřnásobně přesahuje cenu elektrické energie. To je přece krásný byznys, krásný tunel,“ konstatoval prezident s tím, že to už se vyplatí osvětlovat v noci solární panely nebo připojit na větrník motor, který pohání vrtuli, i když zrovna nefouká, což se i děje. „Ale co má za smysl tento tunel pro solární a větrné barony z našich peněz hradit? Víte, o kolik to zdražuje elektřinu pro domácnosti?“ tázal se prezident.

Následoval dotaz studenta, který se ptal, zda prezident souhlasí se zavedením eura. Zeman zopakoval, že je pro zavedení společné evropské měny, která je podle něj příliš silná na to, aby byla napadena zahraničními spekulanty. Podle něj se Češi v případě zavedení eura takzvaně bojí neznámého.

Návštěva Číny

Prezident se ale také vyjádřil ke své nedávné návštěvě Číny. Nejprve reagoval na dotaz, zda se tato cesta vydařila podnikatelům, s nimiž do Číny Zeman zavítal. „Vyšlo prohlášení Svazu průmyslu a dopravy, které je vysoce pozitivní a které v našem mediálním mainstreamu pražské kavárny nebylo samozřejmě vůbec publikováno, protože pozitivní zprávy se nepublikují. Publikují se pouze katastrofy. Pokud jsem správně informován, bude vydáno i obdobné prohlášení Hospodářské komory, které rovněž hodnotí pozitivně tyto výsledky,“ uvedl prezident.

K návratu soukromým letadlem z Číny Zeman poznamenal: „Řekl jsem čínskému prezidentovi i čínskému premiérovi, že čínská byrokracie je stejně neschopná, jako česká a bruselská. Mediální mainstream sice píše o tom, jak jsem v Číně podlézal, ale toto jsem jim řekl, protože důvod, proč dosud není přímá letecká linka mezi Prahou a Šanghají, je v tom, že se čínští, a připouštím, že i čeští úředníci snaží zviditelnit, snaží se dokázat, jak je jejich práce důležitá, a odkládají rozhodnutí, které je naprosto jasné a ekonomicky výhodné pro obě země. Nicméně dostal jsem ujištění, že během několika měsíců tato dohoda bude konečně podepsána, protože jak jinak chcete k nám přepravovat čínské turisty, podnikatele nebo studenty,“ sdělil prezident a zavtipkoval, že druhou možností by bylo cestovat zhruba půl roku na velbloudu, jako ve středověku, v dobách Velké hedvábné stezky.

Gauner Bakala, zažalovat ho!

Závěrečný dotaz se týkal bytů OKD. Občana zajímalo, jak se stát k této věci postaví. „Tady vidíte, proč nechci být neodpovědný, ale odpovědný prezident. Protože kdyby mně to Ústava umožňovala, tak budu první, kdo zažaluje pana Bakalu, kdo zažaluje Karbon Invest,“ řekl prezident a lidé začali nadšeně tleskat. Zeman pak rozebíral problém po právní stránce. „V smlouvě z roku 2004 se pan Bakala a jeho společníci zavázali, že prodají byty těmto nájemníkům za tehdy platnou cenu, která je asi tak o dvě třetiny nižší, než je cena dnešní. V politice i podnikání se mají sliby dodržovat. Kdyby naši úředníci za něco stáli, už dávno zažalují pana Bakalu za porušení podmínek smlouvy, kterou uzavřel s vládou. Podívejte se, kdo je pod touto smlouvou podepsán. Místo toho občas slyšíme, že pan Bakala je gauner, což je názor, se kterým vřele souhlasím, ale toho jaksi k trestní zodpovědnosti nepovede. Odpověď na vaši otázku z právního hlediska je velice jednoduchá: podat žalobu za nedodržení smluvních podmínek a žádat propadnutí těchto bytů ve prospěch státu,“ odpověděl Zeman.

Dříve než na pódiu připevnil stuhu prezidenta na městský prapor, vyčinil posluchačům, že mu nepoložili otázku ohledně užívání vulgarismů. Dav propadl v jásot a Zeman řekl: „Protože jsem na Ostravsku, kde lidé mluví ze srdce, řečeno slovy filmu Věry Chytilové: Kurvahošigutntag, já vám za to ze srdce děkuji,“ uzavřel své vystoupení Zeman a lidé pak začali provolávat: „To je náš prezident!“

Další den své návštěvy po Moravskoslezském kraji zavítá do Opavy či Krnova, kde se setká jak s představiteli obou měst, tak i s občany. Čeká ho i jízda vlakem po úzkokolejné dráze na trase Třemešná-Osoblaha.


 

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek se neudržel ve studiu. Všichni zůstali jako opaření. Pikantní útok na Koláře juniora

15:13 Zaorálek se neudržel ve studiu. Všichni zůstali jako opaření. Pikantní útok na Koláře juniora

V druhé hodině Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News proti sobě zasedli poslanec Jan Bartošek (…