Generál Randák vnáší světlo do Ištvanovy kauzy: Ano, toho se možná dopustila Nagyová a spol. A přesně to mi chtěl přišít Langer

10.09.2014 9:58

Na veřejnost se dostaly další důkazy o tom, že vyšetřování kauzy Nagyová neusnulo. K soudu se vrací případ zneužití Vojenského zpravodajství, policisté prohledali sídla vlivných lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška v Monaku a Chorvatsku, pokračuje vyšetřování bývalého náměstka Vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Bývalý šéf jedné z tajných služeb, generál Karel Randák uvítal, že se případ zneužití Vojenského zpravodajství vrací k soudu.

Generál Randák vnáší světlo do Ištvanovy kauzy: Ano, toho se možná dopustila Nagyová a spol. A přesně to mi chtěl přišít Langer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Randák

Anketa

Nagyová vyvázla s podmínkou. Považujete trest za adekvátní?

hlasovalo: 12443 lidí

„Nelze to bagatelizovat tím, že jen byla sledována manželka premiéra z nějakých soukromých důvodů. Soukromé důvody paní bývalé šéfové kabinetu, dnes paní Nečasové začaly možná tím, že chtěla znemožnit bývalou manželku pana premiéra, ale také by její soukromé důvody mohly vést k tomu, že by nechala sledovat kohokoli v této republice,“ řekl k posledním novinkám v případu v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál Randák.

Městský soud v Praze vrátil k novému projednání případ exšéfů Vojenského zpravodajství Milana Kovandy, Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka obviněných v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové. Neztotožnil se s rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 1, který stíhání Pohůnka zastavil a případ bývalých ředitelů tajné služby předal k posouzení Ministerstvu obrany. Uvítal jste to?

Musím říci, že jsem byl překvapen, jak jejich jednání posoudil v první instanci soud. Za sebe proto musím říci, že jsem rád, že se případ k soudu vrací. Teď už je to na rozhodnutí soudu. Můj názor je irelevantní. Ale že šlo o zneužití služby, je podle mne víceméně jasné.

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9555 lidí

Zdálo se, že v celé tzv. kauze Nagyová bude nejsnadnější prokázat vinu právě ve věci zneužití Vojenského zpravodajství, i když větší pozornost média věnovala trafikám bývalých poslanců ODS nebo provázání bývalé šéfky kabinetu premiéra s lobbisty.

Mně se zdá, že si tahle věc zaslouží mnohem větší pozornosti, než se jí dostává. Mám totiž pocit, že se celá záležitost velmi zlehčuje. Jsem přesvědčen, že prokazatelně ke zneužití služby došlo, především za doby pana Páleníka. Generál Kovanda je už trošku jiná kapitola, ten k tomu přišel jako slepý k houslím, v podstatě i na to místo přišel jako slepý k houslím, to je voják, který uvažuje v dimenzích, co mi poručíte, to udělám, kam mne postavíte, tam budu sloužit. Páleník – podle mého názoru – tu službu, nebo alespoň část té služby vědomě tímto způsobem zmanipuloval a zneužil. Byl bych rád, kdyby se speciálně Páleníkova role v celé věci objasnila. To se zatím nestalo, všichni kolem toho chodí jako kolem horké kaše a snaží se to zamést pod koberec. Ale šlo pochopitelně o celkem fatální zneužití.

Obhájci tvrdí, že v případě zneužití Vojenského zpravodajství nešlo o nic zásadního, co by ohrozilo fungování státu, protože zpravodajské služby sledovaly „jen“ Nečasovu tehdejší ženu Radku… Ale když se zneužijí tajné služby v jedné věci, není riziko, že se to může stát i v jiné věci?

Přesně tak. Ale když se to někteří lidé snaží obhajovat, tak to bagatelizují, že šlo „jen“ o soukromí. Ale právě to soukromí je důležité. Ať moje, vaše nebo manželky bývalého premiéra. Jestliže někdo zneužije službu k takovýmto účelům, může ji zneužít k jakýmkoliv účelům. Může sledovat jednotlivce, nějakou skupinu, ale může to skončit tím, že služba bude pověřena sledováním nějaké politické strany nebo politických oponentů vládnoucích stran. V tom je riziko. Nelze to tedy bagatelizovat tím, že byla sledována „jen“ manželka premiéra z nějakých soukromých důvodů. Soukromé důvody paní bývalé šéfové kabinetu, dnes paní Nečasové, začaly možná tím, že chtěla znemožnit bývalou manželku pana premiéra, ale také by její soukromé důvody mohly vést k tomu, že by nechala sledovat kohokoliv v této republice. A to je podstatné.

Podle informací médií končí fáze prověřování podezření, že se bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek s organizovanou skupinou osob dopustili trestného činu sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci trestným činem sabotáže údajně odůvodnilo společné řízení v případu Nagyová a spol. s dalšími osobami. Je podle Vás možné to posoudit jako trestný čin proti republice zvláštního politického významu?

Je těžké říci, jestli to soud posoudí jako sabotáž, nejsem odborník na trestní právo, ani nevím, že takový paragraf ještě stále existuje. Myslel jsem, že to zaniklo, když se měnily zákony po 89. roce. Ale bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer mi chtěl přišít tenhle paragraf v souvislosti s kauzou Savoy, takže asi něco takového existuje (kauza Savoy - do médií se v době volby prezidenta v roce 2008 dostala videonahrávka schůzky lobbisty Miroslava Šloufa a tehdejšího kancléře Pražského hradu Weigla z pražského hotelu Savoy a ovlivnila průběh volby – pozn. red.).

Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vyplývá, šlo o organizovanou skupinu, do jisté míry řízenou dalšími podezřelými, která usilovala o obsazení významných pozic v bezpečnostních sborech a dalších státních institucích osobami, které mohly jednat ve prospěch organizované skupiny a tím by organizovaná skupina Libora Grygárka dosáhla nefunkčnosti jednoho ze základních principů demokratického státu, což je skutkovou podstatou trestného činu sabotáže. Dá se podle Vás skutečně činnost obviněných takhle definovat?

Pokud ten paragraf takto zní, tak se to na to možná dá napasovat. To je přesně to, co mi chtěl přišít Langer. Ale dokazování je pochopitelně v takovém případě velmi obtížné.

Podle posledních informací se vyšetřování další z větví kauzy Nagyová přesunulo do zahraničí, protože policisté prý prohledali domy v cizině, kde část roku žijí vlivní lobbisté Roman Janoušek a Ivo Rittig, tedy v chorvatském Zadaru a v Monaku. Myslíte, že se případ opět začal hýbat a že se veřejnost konečně dočká nějakého rozuzlení této spletité kauzy?

Nemám ten pocit, že se to začíná hýbat. Nepřestalo se to hýbat, hýbá se to stále stejně. To jen novináři a veřejnost jsou netrpěliví, to je celé. Chtějí nějaké výsledky hned. Nechte tu policii a státní zastupitelství pracovat. Netlačte na ně, oni si to dělají svým tempem a dělají to tak, aby to bylo použitelné před soudem. To může klidně trvat roky. Vždyť to říkal i Ivo Ištván, říkala to Lenka Bradáčová (šéfové vrchních státních zastupitelství v Olomouci a Praze – pozn. red.), že je to rozvětvené do několika kauz a že vyšetřování bude trvat dlouho.

Kauza Nagyová je mediální označení politické aféry, která vypukla v červnu 2013. Na jejím počátku stály zásahy policie proti několika politikům a úředníkům, kteří byli podezíráni z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby.

Jednou ze zadržených a následně obviněných byla Jana Nagyová (po sňatku dne 21. září 2013 Nečasová), tehdejší vrchní ředitelka Sekce kabinetu předsedy Vlády České republiky. Kauza 17. června 2013 mimo jiné vyústila v demisi předsedy vlády Petra Nečase.

S kauzou byli spojeni bývalí šéfové Vojenské zpravodajské služby, exposlanci ODS, podnikatelé Ivo Rittig a Roman Janoušek, bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek a další osoby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní Slonková, neobtěžujte nás! Exmanželka Babiše vrátila úder nepřátelům premiéra. A už to jede...

19:45 Paní Slonková, neobtěžujte nás! Exmanželka Babiše vrátila úder nepřátelům premiéra. A už to jede...

V televizních novinách na TV Nova exluzivně promluvila bývalá žena Andreje Babiše, která žije ve Švý…