Granátomet. Izrael ukázal „vybavení“ palestinské nemocnice

14.11.2023 7:49

Ozbrojenci z Hamásu oznámili, že propustí 70 žen a dětí, které drží jako rukojmí, pokud Izrael přistoupí na pětidenní příměří. Izrael stále tlačí na to, aby se ozbrojenci Hamásu vzdali svých pozic v nemocnici Al Shifa na severu Pásma Gazy, kde má podle armády Hamás své velitelské stanoviště. Vojáci ukázali fotografie z nemocnice Rantissi, dětské nemocnice specializované na léčbu rakoviny. Fotografie zbraní, které tu Hamás ukrýval. Prezident USA Joe Biden přišel s další výzvou určenou Izraeli.

Granátomet. Izrael ukázal „vybavení“ palestinské nemocnice
Foto: Sociální síť X
Popisek: Ozbrojenci Hamásu při útoku na účastníky festivalu Nature Party v Izraeli

Izraelští vojáci pokračují v postupu městem Gaza. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) upozornil, že pokračují boje ve čtvrti al Nasr na severozápadě města a současně Izraelci udeřili na palestinské milice v nemocnici al Quds v jihozápadní části města.

ISW informuje

Agentura Reuters upozornila, že podle ozbrojených sil Státu Izraele (IDF) zde bylo zabito asi 21 teroristů Hamásu. „Zveřejnila záběry, které podle nich zachycovaly muže u brány nemocnice, z nichž jeden zřejmě nesl granátomet. … Izraelské vojenské a bezpečnostní služby také uvedly, že za poslední den zabily řadu velitelů a představitelů Hamásu, včetně Mohammeda Khamise Dababaše, kterého označili za bývalého šéfa vojenské rozvědky skupiny,“ napsala agentura.

13. listopadu došlo nejméně k 7 střetům vojáků s teroristy. Libanonský Hizballáh přiznal, „že od 7. října zahynulo v boji proti Izraeli 73 jeho bojovníků“.

Vedle toho Izrael stále tlačí na to, aby se ozbrojenci Hamásu vzdali svých pozic v nemocnici Al Shifa na severu Pásma Gazy. Přišla i nabídka, že izraelští vojáci pomohou s evakuací miminek z nemocnice.

„Jsme připraveni poskytnout vám jakoukoli pomoc, kterou si přejete pro evakuaci dětí a pacientů," řekl izraelský důstojník. „Dokonce vám poskytneme inkubátor.“ Na jeho slova upozornil server izraelského listu Jerusalem Post.

„IDF jsou i nadále odhodlány prosazovat svou morální a profesionální odpovědnost za rozlišování mezi civilisty a teroristy Hamásu,“ uvedl mluvčí IDF. „IDF jsou ochotny spolupracovat s jakoukoli spolehlivou zprostředkující stranou, aby zajistila převod inkubátorů.“

Ozbrojené síly Státu Izrael také oznámily, že oslabily 10 praporů Hamásu z celkových 24.

 

ISW informuje

Americký prezident Joe Biden řekl, že nemocnice v Pásmu Gazy musejí být chráněny, a doufal v „méně rušivou“ akci ze strany Izraele, když izraelské tanky postupovaly k branám hlavní nemocnice obležené enklávy. Nemocnici Al Shifa. Na slova pána Bílého domu upozornila agentura Reuters. Podle izraelské armády právě do této nemocnice ústí řada tunelů a sídlí tu velitelství Hamásu. Hamás to nadále popírá.

„Izraelská armáda v pondělí zveřejnila video a fotografie zbraní, které skupina podle ní skladovala v suterénu nemocnice Rantissi, dětské nemocnice specializované na léčbu rakoviny,“ napsala k tomu agentura Reuters.

Ozbrojenci z Hamásu oznámili, že propustí 70 žen a dětí, které drží jako rukojmí, pokud Izrael přistoupí na pětidenní příměří.  

„Řekli jsme (katarským) zprostředkovatelům, že v pětidenním příměří můžeme propustit 50 z nich a počet by mohl dosáhnout 70. Ale je to obtížné, protože rukojmí drží různé frakce,“ řekl mluvčí brigády Al-Kasám Abu Ubaida. Izrael podle agentury Reuters požaduje propuštění nejméně sta rukojmích.

Server listu Washington Post naznačil, že se ozbrojenci Hamásu a Izraelci blíží k dohodě, že teroristé propustí ženy a děti, které drží jako rukojmí a Izrael na oplátku propustí ženy a mladé lidi, kteří sedí ve věznicích židovského státu.

 

reklama

válka v Izraeli

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Jaký posun máte na mysli?

ODS jasně tvrdí, že přijetí eura není na pořadu dne, a že vznikne nějaké stanovisko, které je nezávazné přeci nic neznamená – tvrdí to i zástupci ODS. Není to spíš tak, že se vlk nažral a koza zůstala celá? A proč se tak moc bráníte referendu o euru? Bojíte se?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hamás jsou bandité! Schovávat se v nemocnici je odporná zbabělost! , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesathene , 14.11.2023 9:08:21
Ta nemocnice i další měla být evakuována už před přepadením Izraele! Co čekali! Že ty jejich vraždy budou bez následků!? Ta primitivita těch radikálů je očividná!

|  5 |  0

Další články z rubriky

„Mír neznamená být proruský.“ Babiš už se nebál

15:59 „Mír neznamená být proruský.“ Babiš už se nebál

Expremiér Andrej Babiš (ANO) byl hostem moderátora Luboše Xavera Veselého v jeho pořadu Xaver Live. …