Grebeníček ve sněmovně řečnil o Palachovi. A pravice odešla ze sálu

08.02.2013 10:21

Poslanecká sněmovna po dlouhé době zažila hromadný odchod poslanců ze sálu během jednání. Důvodem manifestačního opuštění jednání pravé části spektra bylo vystoupení poslance KSČM Miroslava Grebeníčka, který zpochybnil oběť studenta Jana Palacha.

Grebeníček ve sněmovně řečnil o Palachovi. A pravice odešla ze sálu
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Bývalý předseda KSČM připustil, že Jana Palacha má smysl si připomínat. Pak však protestoval proti tomu, že tato událost je historicky interpretována velmi svérázně. „Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící,“ zaznělo Sněmovnou. V reakci na jeho vystoupení opustili demonstrativně jednací sál poslanci ODS, TOP 09 a LIDEM.

Grebeníček podle serveru IDNES.cz vystoupil při projednání novely zákona o státních svátcích. Právě v ní bylo navrženo výročí Palachovy smrti jako památný den Ještě předtím poslankyně ČSSD Hana Orgoníková uvedla: „Byla jsem vrstevnicí Jana Palacha, zúčastnila jsem se jeho pohřbu, já ten zákon vřele podporuji.“

Na jeho vystoupení reagovala poslankyně ODS Jana Černochová: „Expředseda KSČM Grebeníček nám jasně ukázal, že jeho myšlení a demagogie hraničící s fanatismem se nikam neposunulo,“ vzkázala. Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová pak prohlásila, že Grebeníček vůbec neměl morální právo k Palachovi vystupovat.

Komunistická poslankyně Marta Semelová naopak uvedla, že současný režim falšuje historii, a to už v učebnicích pro první stupně základní školy. Zmínila rovněž fakt, že se z vrahů dělají oběti, čímž zjevně narážela na skupinu bratří Mašínů, kteří po Únoru 1948 zabili několik lidí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

20:44 Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

„Když vás stáhnu z kůže, nikdo nepozná, kdo byl Rom, kdo Čech. Všude jsou chyby a nikdo není lepší,“…