Gruzínská prokuratura zahájila trestní stíhání Saakašviliho

29.07.2014 10:15

Gruzínská generální prokuratura dnes zahájila trestní stíhání bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho a několika dalších někdejších čelných gruzínských politiků. Podle gruzínských médií je prezident obviněn z násilného potlačení masové demonstrace z listopadu 2007 a překročení pravomocí, hrozí mu trest až osm let vězení.

Gruzínská prokuratura zahájila trestní stíhání Saakašviliho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Gruzínský ministr vězeňství a lidskoprávní aktivista Sozare Subari

Saakašvili před sedmi lety údajně vydal „zločinný rozkaz" k policejnímu zásahu na tbiliské Rustaveliho třídě, při kterém těžkooděnci podle prokuratury fyzicky napadali stovky pokojných demonstrantů včetně několika politiků a novinářů. Policisté kromě toho bezdůvodně vtrhli do studia televizní stanice Imedi a zabavili její vybavení, uvedla prokuratura.

Exprezident podle médií figuruje ještě v dalších bezmála deseti kauzách včetně podezřelé smrti někdejšího premiéra Zuraba Žvaniji, který byl v roce 2005 nalezen ve svém bytě otrávený oxidem uhelnatým.

Kromě bývalého prezidenta byli ze zneužití úředního postavení obviněni ještě bývalý ministr vnitra Vano Merabišvili, bývalý generální prokurátor Zurab Adeišvili, exministr obrany David Kezerašvili a někdejší tbiliský starosta Gigi Ugulava. I jim hrozí až osm let vězení.

Saakašvili nyní působí na Ukrajině

Saakašvili, který byl gruzínským prezidentem v letech 2004 až 2013, pobývá dlouhodobě v zahraničí. Obvinění odmítá a s vyšetřovateli nehodlá spolupracovat. Předvolán k výslechu do Tbilisi byl zatím několikrát jako svědek, nikdy se ale nedostavil.

Exprezident byl zpočátku úspěšný a oblíbený, ale po prohrané válce s Ruskem v roce 2008 začal být obviňován z autoritářství. Po prohře jeho strany v parlamentních volbách v roce 2012 a vítězství oligarchy Bidziny Ivanišviliho se mnoho Saakašviliho spolupracovníků stalo předmětem stíhání kvůli podezření z korupce a zneužívání pravomocí. Opozice i někteří západní státníci obviňují gruzínské vedení z politických čistek, což vláda odmítá.

Saakašvili zemi opustil na konci loňského roku, pobýval nejprve v USA a Nizozemsku, odkud pochází jeho manželka Sandra Roelofs. Nyní působí na Ukrajině, podle některých médií je neformálním poradcem kyjevské vlády.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…