Guvernér Singer má radost. Poslední čísla prý potvrzují, že intervence byla správná

15. 3. 2014 16:39

Česká národní banka (ČNB) v loňském listopadu podnikla intervenci české koruny, čímž si vysloužila četnou kritiku z řad veřejnosti laické i odborné. Její guvernér Miroslav Singer ale nyní poukazuje na čerstvá data vývoje české ekonomiky, která podle jeho názoru potvrzují správnost tohoto zásahu.

Guvernér Singer má radost. Poslední čísla prý potvrzují, že intervence byla správná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer s Jiřím Rusnokem

„Dnes už vidíme, že bez impulsu daného využitím kurzu pro měnovou politiku by ekonomika zažila minimálně roční deflační epizodu, zcela zbytečnou v období rekordní nezaměstnanosti a nedostatečné poptávky. Masivní nárůst cen se nekoná, spotřebitelské ceny rostou historicky mimořádně pomalými tempy a oživení dokonce mírně překvapuje i nás, kteří jsme byli v předpovědi tempa růstu české ekonomiky asi nejoptimističtější," uvedl Singer pro server Prvnízprávy.cz.

Pozitivní důsledky tohoto kroku podle jeho názoru nejvíce pociťují výrobci, zvláště ti exportně zaměření, ale postupně se začnou přelévat i do dalších okruhů české ekonomiky. Slibný vývoj však prý ještě neznamená konec problémů, protože ekonomika se stále nachází v situaci, na kterou bylo listopadové uvolnění měnové politiky evidentně potřebnou odezvou.

Potíže ještě nevymizely

„Nezaměstnanost je blízko historických maxim, mzdový růst v historických minimech, zkrácené pracovní doby nepříjemně univerzálním jevem a nárůsty objednávek ještě zdaleka neeliminují rezervy, které má výrobní sektor v nevyužívání svých stávajících kapacit," upozornil.

Průměrné cenové tlaky v domácí ekonomice jsou podle jeho slov minimální, očekává, proto, že kurz bude stávajícím způsobem využíván pro uvolnění měnové politiky po celý letošní rok.

„Ale je dobré zdůraznit, že pokud by bylo potřeba další uvolňování měnové politiky, je posun časového horizontu ukončení tohoto režimu se stávajícím kurzovým závazkem držet kurz koruny poblíž hladiny 27 Kč za euro dále do příštího roku variantou, která by byla pro takovou situaci vhodnější než změna úrovně kurzového závazku," uzavřel Singer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo

13:55 Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo

Současný šéf ČSSD Jan Hamáček dostal nominaci na předsedu strany v krajích, kde se to čekalo, napřík…