Guvernér národní banky: Přátelé, jděte trošku více utrácet

18.09.2012 12:02

Centrální banka hledá cesty, jak podpořit českou ekonomku. Podle guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera by se opět mohla snížit úroková sazba, která už se i tak blíží nule. Mohly by se tak zlevnit splátky za hypotéku. Napsal server iDnes.cz.

Guvernér národní banky: Přátelé, jděte trošku více utrácet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Hlavní úrok ČNB, za který půjčuje ostatním bankám, je nyní na úrovni půl procenta. Před deseti lety byl o dvě procenta vyšší. To se projevuje například při splácení hypotéky. Pokud ji člověk uzavřel na dva miliony na dobu 20 let, jeho splátky postupně spadly o dva tisíce korun za měsíc. Popisuje server iDnes.cz.

Přátelé: jděte trošku více utrácet, vzkazují centrální banky

Pokud centrální banka sníží sazbu o čtvrt bodu, splátka nové hypotéky může být menší až o tři stovky.

„Centrální banky teď hodně pracují s veřejným závazkem nezvyšovat szaby po dlouhou dobu. Tím říkají: Přátelé, jděte trošku více utrácet,“ řekl Singer v rozhovoru pro deník MF Dnes.

Centrální bankéři ale mnoho dalších nástrojů na podporu ekonomiky nemají a investoři si to uvědomují. „U nás je největší problém nedostatek domácí poptávky především soukromých subjektů. Český konzervativní spotřebitel přestává poměrně rychle utrácet. Možná také chybí důvěra, která by umožnila jít třeba do nových projektů s bydlením. Ekonomice nechybí ani likvidita, ani ochota úvěrovat,“ tvrdí Singer v rozhvoru pro MfD.

V roce 2014 může dojít k oživení ekonomiky

Podle guvernéra centrální banky by mohlo dojít k oživení české ekonomiky v roce 2014. Situace ve státě prý není tak špatná. Zvýšila se akorát nezaměstnanost. „Nikdo se neděsí, že se rozloží finanční soustava. Nerozumím, proč má ekonomika s relativně zdravými základy tak nízký spotřebitelský sentiment, pod úrovní toho, který byl na počátku krize,“ uzavřel Singer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…