Hamáček: Volební účast by oproti průzkumům mohla být vyšší

24.05.2019 19:49

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček odhaduje, že volební účast ve volbách do Evropského parlamentu by mohla být vyšší, než předpokládaly průzkumy. Podle něj výsledky voleb také ukážou, zda se Evropská unie začne hádat a rozpadat. Hamáček doufá, že ČSSD uspěje a obhájí co nejvíc mandátů. Za úspěch by považoval obhájení aktuálního postavení na politické scéně. Řekl to dnes novinářům poté, co odevzdal hlas ve volbách do EP v domě kultury v Mladé Boleslavi. Kolik očekává procent hlasů, neuvedl.

Hamáček: Volební účast by oproti průzkumům mohla být vyšší
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček po zvolení předsedou ČSSD

„Tady v Mladé Boleslavi, v mém volebním okrsku tři hodiny po otevření volebních místností je účast přes 12 procent, což je relativně vysoké číslo, tak pokud to samé bude v České republice, tak by ta volební účast mohla být vyšší, než odhadovaly některé průzkumy,“ uvedl Hamáček.

Sociální demokraté získali v minulých volbách do EP 14,17 procenta hlasů a čtyři mandáty z českých jednadvaceti. Před pěti lety doprovázela v Česku volby do EP rekordně slabá volební účast, přišlo jen 18,2 procenta oprávněných českých voličů. Nyní analytici předpokládají, že účast zřejmě nebude vyšší než čtvrtinová.

Hamáček vyzval Čechy, aby se k urnám vypravili, Evropská unie podle něj řeší mnoho problémů, které Česká republika sama rozetnout nemůže, třeba bezpečnost, ochranu životního prostředí nebo kvalitu potravin.

„Jde také o to, zda ČR bude následovat chaos, který je ve Velké Británii. A to si myslím, že nikdo nechce,“ připomněl Hamáček, že společenství nyní dlouze a bolestně opouští Velká Británie, jejíž obyvatelé o takzvaném Brexitu rozhodli v referendu. Stále ale není jasné, jak bude nakonec vypadat.

Letošní volby do Evropského parlamentu jsou v České republice čtvrté. Lidé si mohou vybrat budoucí europoslance z rekordní nabídky 39 stran, hnutí nebo jejich koalic, které nominovaly přes 840 kandidátů. Na jedno z 21 českých křesel v Evropském parlamentu o 751 členech tak připadá v průměru 40 adeptů.

Za první dvě hodiny dnes v některých okrscích přišlo k eurovolbám i deset procent voličů, plyne ze zjištění ČTK. Na různých místech ale účast kolísá. Volební místnosti se otevřely ve 14:00, lidé mají možnost vybrat svého zástupce v europarlamentu do 22:00. V sobotu mohou voliči dorazit k volebním urnám mezi 08:00 a 14:00.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

18:28 „Důchodci jsou vysmátí!“ nadával občan ministryni Schillerové. Ta si ho podala

Z PROFILŮ Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odpovídala čtenářům serveru ParlamentníListy…