Hamáček dal ultimatum: Buď bude Šmarda ministrem, nebo jdeme z vlády

15. 7. 2019 18:02

Předsednictvo ČSSD dalo jasně najevo, že Antonín Staněk musí odejít z postu ministra kultury a na jeho místo musí přijít starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Hamáček dostal za úkol vše vyjednat. Na tiskové konferenci před kamerami České televize dal najevo, že se tohoto mandátu chopí, ale počítá také s tím, že to může skončit i tím, že členové vlády za ČSSD podají demise.

Hamáček dal ultimatum: Buď bude Šmarda ministrem, nebo jdeme z vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání předsednictva ČSSD poté, co prezident Miloš Zeman uvedl, že je připraven k 31. červenci odvolat ministra kultury Antonína Staňka
reklama

„Máme za sebou jednání mimořádného předsednictva ČSSD,“ začal zvolna Hamáček. Ale brzy přitvrdil. „Já chci zdůraznit, že na Ministerstvu kultury trvá situace, že pan prezident nevyhověl návrhu pana premiéra Andreje Babiše na odvolání Antonína Staňka,“ oznámil Hamáček s tím, že Zeman dal najevo, že je ochoten do konce července Staňka odvolat.

Předsednictvo ČSSD dalo najevo, že ani nic jiného nečeká. Stejně tak nečeká také nic jiného než to, že na post ministra kultury nastoupí Michal Šmarda.

„Já teď očekávám, že bude jednat pan premiér. Ono to teď chvilku vypadalo, že to je problém sociální demokracie. To není problém sociální demokracie. My jsme postupovali podle koaliční smlouvy a ústavy,“ řekl Hamáček.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ze strany novinářů zazněl také dotaz, zda by sociální demokraté zůstali ve vládě, pokud by se ministrem kultury nestal Šmarda? „To si nemyslím,“ zdůraznil Hamáček. Stejně tak neočekává, že resort kultury bude dočasně řídit jiný, už úřadující ministr sociální demokracie.

Předseda strany dal najevo, že pokud se tak nestane, Hamáček požádá ministry za ČSSD, aby podali demisi, a počítá s tím, že to udělají. „Já jsem s ministry hovořil a znám jejich stanoviska,“ uvedl Hamáček.

První místopředseda ČSSD Roman Onderka doplnil, že Česká republika stále stojí na hraně ústavní krize. Potvrdil také slova Jana Hamáčka o tom, že ČSSD bude na Michalu Šmardovi trvat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…