Hamáček předsedou ČSSD? Členům se nelíbí podpora Drahoše, ale ani jeho podpora Prahy. Vadí jim tvrzení, že lídrem prý bude ten, koho bude chtít Poche

02.02.2018 16:40

ParlamentníListy.cz v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách oslovily na sedmdesát členů ČSSD. Od Plzně až po severní Moravu. Otázky byly dvě a byly stručné. Koho budete podporovat na svého předsedu a z jakého důvodu. V úvodu je nutné poznamenat, že všichni členové sociální demokracie, kteří s námi byli ochotní mluvit, tak učinili pouze pod zachováním anonymity. Proč? Nechtějí, aby se jim kdokoli z krajského vedení mstil.

Hamáček předsedou ČSSD? Členům se nelíbí podpora Drahoše, ale ani jeho podpora Prahy. Vadí jim tvrzení, že lídrem prý bude ten, koho bude chtít Poche
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek Vondráček střídá v předsednictví Jana Hamáčka
reklama

Na jedné straně jsou jasně rozložené síly v rámci republikových organizací socdem, které dávají nominace na vedení strany: sem patří především předseda a jeho zástupci. Touto optikou je na tom výrazně líp Jan Hamáček. Jak věcně konstatovala MfD: „Za Chovancem stojí hlavně Plzeňský kraj, Zlínský a podstatná část Ústeckého regionu. To není mnoho. Vždyť Plzeňané a Zlínští mají na sjezdu asi tolik delegátů jako Praha."

A zde je zakopán pes.

„Nám se nelíbí, aby Pražáci, kteří se na všech schůzích a sjezdech vždycky chovali arogantně a přehlíželi úplně každého, nám v Ostravě říkali, že máme volit pana Hamáčka, protože pak bude ministrem obrany u pana Babiše, to přeci není možné, aby se takto jednalo," uvedl naší redakci jeden ze členů socdem. Brněnský kolega tuto myšlenku podpořil. „Tady se nadávalo na Haška a přitom je Onderka ve sněmovně a všichni, kteří je kritizovali, teď nejsou schopní ani pochválit. Milan Chovanec se postavil za Miloše Zemana a zvítězil. Hlas delegátů patří tajné volbě a tak to i dopadne," dodal. Středočeský člen ČSSD má na věc také svůj názor. „Podpora Drahoše byla špatné rozhodnutí Mirka Pocheho. To ale nepadá na hlavu Honzy Hamáčka," sdělil ParlamentnímListům.cz.

Úplně od věci nebyl ani pardubický zastupitel, samozřejmě také člen socdem. „My to máme vždycky takové rozhárané. Nejsme schopni táhnout za jeden provaz. Osobně se kloním na stranu Zimoly, a pokud by se on vzdal kandidatury, tak budu volit Chovance, protože Hamáčka jsem nikdy neviděl ve stranické práci. My jsme se jako členové například na jeho sekretariát nikdy nedobouchali."

Z námi zjištěných reakcí je postava Jana Hamáčka spíše smířlivá. Členové ho vnímají, ale respekt u nich nebudí. Z Milana Chovance mají strach a Jiří Zimola je jim sympatický.

Důležitým aspektem pro rozhodování tak zůstávají tři zásadní body. Zaprvé: Jiří Drahoš byl podporován pražskou ČSSD, která protlačila i Jana Hamáčka k nominacím na předsedu strany. V tomto ohledu se v Praze říká především to, že předsedou ČSSD bude ten, koho určí europoslanec Poche. Tahle věta mnoha členům ČSSD vadí. A hodně – to za druhé. Třetím faktem je, že Miloš Zeman, který dlouhodobě odmítá migraci, pokud bychom použili myšlenkovou zkratku, je pravým opakem Jana Hamáčka. Toho má většina členů spojeného s "vítáním".

ParlamentníListy.cz v pátek prošly desítky projevů Jana Hamáčka ze sněmovny, ale žádnou jasnou a čitelnou "stopu", jak on osobně vnímá migraci, nenašly. Milan Chovanec se svou ostrou politikou vůči migraci netají. Vypadá to, že ať bude počet nominací na předsedu jakýkoli, souboj svedou jen a pouze Milan Chovanec s Janem Hamáčkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ava

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

7:54 Přijel z Německa a byl úplně jinej. Hejma o Ivanu Bartošovi

Volební kampaně začínají. „Nebude to hezký,“ soudí komentátor Ondřej Hejma ve své show a předvídá, ž…