Havla Češi milují, Klaus je podivín, Zeman slouží Moskvě. Velmi důležitá analýza z USA, která zmiňuje i Andreje Babiše

05.05.2015 14:45 | Zprávy

Česká republika si podle novináře Benjamina Cunnighama zakládá na své pověsti solidního a občas poněkud nudného středoevropského státu, jenž představuje jakousi českou verzi Švýcarska. Na Pražském hradě však prý po pádu komunistického režimu vládnou svérázní prezidenti, kteří na sebe dokážou přitáhnout pozornost celého světa.

Havla Češi milují, Klaus je podivín, Zeman slouží Moskvě. Velmi důležitá analýza z USA, která zmiňuje i Andreje Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel se Zdeňkem Bakalou

Cunningham s notnou dávkou ironie konstatuje, že Češi nemají nejmenší touhu emigrovat do zahraničí, protože mají tak snadný přístup k levnému pivu. Osobnosti Václava Havla, Václava Klause a nyní Miloše Zemana dle irského novináře malou českou kotlinu převyšují. „Miloš Zeman se třeba jako téměř jediný politický vůdce z evropského kontinentu vypraví do Moskvy, kde za čtyři dny proběhnou pompézní oslavy 70. výročí od skončení druhé světové války. Ostatní raději zůstali doma, protože považovali za nevhodné stát po boku Vladimira Putina, jehož Rusko pokračuje v agresi na Ukrajině,“ píše Cunningham s tím, že Zeman se coby bývalý komunista se svými sympatiemi k Moskvě ani netají a na oslavy přesto zavítá.

„Vydat se doslova i obrazně směrem, který je nepřípustný pro vládu, sousedy i spojence však není pro Zemana nic nového a ostatně ani pro jeho předchůdce. Řetězec podivínů na Pražském hradě započal disident, literát a rockový fanoušek Václav Havel. Dnes je ve svém národě považován za ikonu, ale za jeho života tomu tak nebylo. Jeho nekompromisní postoj vůči komunismu byl totiž pro mnoho Čechů nepříjemný, protože jim připomínal jejich mnohdy nehrdinské postoje v dobách komunismu,“ vysvětluje Cunningham. Opakem Havla je dle irského novináře jeho následovník Václav Klaus, který je považován za liberálního ekonoma, ale v před listopadem spolupracoval s komunistickým režimem. „Klaus je velkým příznivcem Margaret Thatcherové, což mu získalo podporu amerických think-tanků. Pro své postoje však o přízeň přišel a americký Cato Institute s ním přerušil spolupráci,“ uvádí Cunningham.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: pro

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

16:50 Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

V rámci představování filmu Neporazitelní v Karlových Varech došlo i na politiku. O tu se zajímá zej…