Heger představí věcný záměr zákona o hluku, hygienické limity nemění

17.04.2012 6:54

Ministerstvo zdravotnictví dnes představí věcný záměr zákona o hluku, současné hygienické limity v něm nemění. Zákon by měl nabýt účinnosti od roku 2014 a bude historicky první samostatnou normou, která se věnuje ochraně před hlukem. Zákon o hluku je součástí další fáze reformy ministra Leoše Hegera (TOP 09).

Heger představí věcný záměr zákona o hluku, hygienické limity nemění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger

Nyní je ochrana před hlukem upravena v novele zákona o veřejném zdraví, do níž byla zapracována směrnice EU o omezení škodlivého a obtěžujícího hluku z roku 2002. Podle věcného záměru spadá hluk z pozemní a letecké dopravy a stacionárních zdrojů pod státní zdravotní dozor. Hlasy lidí, zvuky zvířat, hluk z koncertů, sportovních a společenských akcí spadají pod pravomoc obcí. Hluk z dopravy se musí zahrnout do územně plánovací dokumentace pomocí hlukových zón.

Provozovatel zdroje hluku má povinnost technickými, organizačními a dalšími opatřeními zajistit, aby hluk nepřekračoval hygienické limity. Limity hluku pro vnitřní prostory staveb nyní jsou v denní době 40 dB, v noční době 30 dB, pro venkovní prostory staveb je základ v denní době 50 dB, v noční době 40 dB, k tomu se připočítává další přesně vymezený hluk.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…