Heger u Jílkové: Půjdu po korupci, i kdyby mi to zlomilo vaz

25.02.2011 5:20

Leoš Heger je prvním ministrem zdravotnictví, který otevřeně přiznal, že korupce v resortu funguje a bují. Je rovněž prvním ministrem, který ji chce řešit. Prvním, kterému to lidi skutečně věří. A je odhodlaný - půjde do toho, i kdyby ho to mělo stát místo.

Heger u Jílkové: Půjdu po korupci, i kdyby mi to zlomilo vaz
reklama

"Lidé si vás váží a věří vám, že to myslíte dobře," dala ministrovi za pravdu moderátorka Michaela Jílková. A podobný názor měli i ostatní hosté jejího pořadu Máte slovo. Hegera respektují, mají k němu důvěru. "Ovšem myslí si, že nezískáte politickou vůli k tomu, abyste s korupcí zatočil. Hlavně proto, že jsou v zakázkách často zainteresováni i politici."

Sporné zakázky na zdravotnickou techniku, rekonstrukce areálů nebo na léky jsou, zdá se, v českém prostředí naprosto běžné. A naprosto běžně se také ignorují. Teprve Heger si na ně chce posvítit.

"Je těžké tyhle situace řešit, protože je tam často střet zájmů," kývla senátorka Alena Dernerová. Ta - ještě jako "pouhá" dětská neuroložka - upozornila na podezřelé obchody Krajské zdravotní, akciové společnosti spravující pět velkých nemocnic. Prostředníci pro ni nakoupili zdravotnickou techniku, ale samotným nemocnicím ji pak prodali s výraznou přirážkou. Tyto firmy prý měly být navázány na určité vlivné politiky a úředníky ministerstva. "Například v čele Krajské zdravotní seděl Petr Benda. Jenomže seděl i ve všech ostatních důležitých orgánech, které měly s obchodem něco společného."

"Kmotr" ústecké ČSSD Petr Benda nedávno neobhájil svou pozici v čele tamní organizace. On i jeho blízký přítel Jiří Paroubek očividně ztrácejí v regionu svůj vliv.

Více:


Prostředníky jsme zakázali. Ať si nakoupí kapesníky a zapláčou

S prostředníky ve zdravotnických zakázkách je podle všeho konec. Ministerstvo prý fakultním nemocnicím nákupy za jejich účasti už zatrhlo. "Zakázali jsme jim obchodovat přes tzv. kompletátorské firmy. Teď musí nově nakupovat samy. A nesmí uzavřít obchod, pokud se výběrového řízení účastní jen jedna firma," nastínil Heger.

"Takže kompletátorské firmy si teď nakoupí papírové kapesníky a zapláčou. Nebo odjedou do teplých krajin," naznačila moderátorka, kvůli zlomenému obratli stále o berlích.

Více: Jílková přijela do televize sanitkou. Čeká ji střet Engela se Šnajdrem


Ministr nicméně přiznal, že v některých případech se jednomu zájemci ve výběrovém řízení nelze vyhnout. "U některých specializovaných zařízení opravdu není na trhu mnoho dodavatelů, tam by záleželo na solidních referencích."

My řekneme, co potřebujete. A vy půjdete do tepláků

V českých nemocnicích je dnes mnoho techniky nejen předraženo, ale hlavně nakoupeno úplně zbytečně. Kromě politiků v různých radách při tom požadavky vznášejí i lékaři. "To takhle přijde lékař za ekonomickým náměstkem, že něco nutně potřebuje. A tak se to koupí," vylíčil alternativní scénář prezident svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Za provoz těchto zbytečných nástrojů pak platí pojišťovna další zbytečné peníze. "Proč jsou v Ústí dva roboty? Protože se na tom někdo napakoval. To byly časy, kdy mohla nemocnice nakupovat jen to, co schválila přístrojová komise," povzdechl si lékař František Plhoň. "Ale politici ji zrušili. Jak jinak, když na tom profitovali. Kéž by za to někdo skončil v teplákách."

Přístrojovou komisi by mělo nahradit ministerstvo, které by mělo posuzovat, která nemocnice potřebuje jaký drahý přístroj. Korigovat by se to podle ministra mělo zákonem. "Pacientům se pak ale musí vysvětlit, že to, že nebude gama-nůž v každé obecní nemocnici, je nijak nepoškodí," souhlasil Plhoň.

Upozornil ovšem i na to, že chybí dostatečné postihování viníků. "Přece když nakoupím něco, co vedlejší nemocnici stálo o 50 milionů méně, tak jsem buďto hloupý, nerozumím tomu a jsem zodpovědný za špatné zacházení s veřejnými prostředky, za což bych měl jít do tepláků. Nebo mi navíc ještě dokážou, že jsem manipuloval, no a tím spíš musím do tepláků."

Uvěřím, až Ratha potrestají

Mírná naděje, že někdo opravdu skončí "v teplákách", tedy potrestaný nebo ve vězení, svítá v trestním oznámení, které právě podalo ministerstvo financí na středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten měl nechat postavit nový pavilon nemocnice v Mladé Boleslavi draze a bez řádného výběrového řízení. Zakázku navíc vyjednal bez vědomí zastupitelstva. Tím měl porušit povinnosti při správě cizího majetku a zneužít svou pravomoc.

Sám Rath si z toho ale nic nedělá, prý je to od jeho politické konkurence jen "plácnutí do vody". Že by byl Rath potrestán, vnímá jako utopii i lékař Plhoň. Uvěří, až to uvidí.

Podle senátorky Dernerové se při podobných podivných "čachrech" ročně ztratí až 80 miliard. "Rozkrade," opravila ji moderátorka. "Mám ráda, když se věci nazývají pravými jmény."

Půjdu do toho, i kdyby mi to mělo zlomit vaz

Heger varuje také před nepoctivými lékaři, kteří si za úkon hrazený pojišťovnou ještě od pacienta vymohou úplatek. "Kdekoli je nedostatek nějakého zboží, tak kdokoliv se k němu snaží dostat, má tendenci za to i uplácet. Takže kdykoli toho zboží bude hodně, nebo budou jasná pravidla, jak ho lze získat, tak nebude problém," myslí si ministr.

A pravidla budou úplatky zakazovat. Už teď by si prý měli pacienti na takovéto lékaře stěžovat. "Ať se pacient obrátí na ředitele nemocnice, na ČLK, na zřizovatele, tedy kraj i na ministerstvo. I na pojišťovnu to lze," navrhl ministr. První stížnost bude první vlaštovkou v novém přístupu ke zdravotnictví.

Ministr se nebojí ani farmaceutické lobby. Osoby jako lékařka z Brna, která mezi rokem 2007 a 2008 za úplatu od farmaceutické firmy předepisovala pořád dokola její lék, budou mít utrum. "Já mám vůli něco změnit, jestli uspěji, to posoudíte," pokrčil Heger rameny. "Ale nebojím se." Půjde do toho prý i za cenu, že mu to zlomí vaz.

Docent Leoš Heger pochází z Hradce Králové. Původní profesí je lékař, radiolog, po pádu režimu dokonce vedl první české CT pracoviště. Vyzkoušel si rovněž profesi pedagoga - dlouhá léta přednášel medikům. Celých 13 let vedl hradeckou fakultní nemocnici a pravděpodobně by ji byl vedl i nadále, pokud by nebyl v létě loňského roku zvolen za TOP 09 do sněmovny. Jeho působení v čele nemocnice je hodnoceno nadmíru pozitivně, např. v roce 2007 získal Heger titul Manažer roku. 
 


Více o pořadu Máte slovo:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Markéta Paráčková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

16:35 „Prymulo, pomřeme. Je to zločin!“ Drsný hlas proti promořování za věcí vidí EU. A nejen to

Ne každý přivítal obrat v přístupu ke koronaviru Romana Prymuly. Podle právníka Tomáše Tyla se bez j…