Hejtman Novotný: Doporučení strany považuji za diskriminační

20.01.2014 15:33

Josef Novotný (ČSSD) je nejen hejtmanem, ale i poslancem již druhé volební období. Jaké jsou jeho aktuální priority a jaké řešení by preferoval v souvislosti s aktuálními krajskými problémy: čerpáním dotací a krizí ve zdravotnictví? Řeč byla také o nedávné návštěvě prezidenta v kraji a zhodnotili jsme i prezidentovy aktuální kroky v souvislosti s aktuální politickým děním. Jak se také Novotný postaví k výzvě ÚVV strany o neslučitelnosti funkce hejtmana a poslance?

Hejtman Novotný: Doporučení strany považuji za diskriminační
Foto: Oficiální foto Josefa Novotného
Popisek: Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD).

Poslancem jste byl zvolen již podruhé, oproti minulému volebnímu období nejsou vaše ruce tolik svázané jako v opozici. Co je tak vaší osobní prioritou?

Máte pravdu, s nově ustavenou vládní koalicí by se mělo povést prosadit více věcí. Osobně se budu snažit o změnu indikačního seznamu v oblasti lázeňství, aby se zvýšil počet lidí přijíždějících do našich lázní. Zlepšila by se tak především situace zaměstnanosti v oblasti lázeňství a navazujících služeb. Kladu si za cíl také zajistit finanční prostředky na pokračování akcí v rámci zahlazování následků těžby na území regionu, což by mohlo přinést nová pracovní místa a řešit nezaměstnanost v kraji. Budu také podnikat kroky vedoucí ke zvýšení kvóty platné pro studenty nastupující na Západočeskou univerzitu Plzeň – znamenalo by to, že se na univerzitu dostane i více mladých lidí z Karlovarského kraje.

Na rozdíl od minulého volebního období byste se měl nyní na základě doporučení ÚVV strany do šesti měsíců rozhodnout, kterou z funkcí, poslance či hejtmana, si ponecháte. Již jste se rozhodl? Nebo uvažujete i o tom si ponechat obě funkce?

Jde o doporučující usnesení, žádný zákon neříká, že by funkce hejtmana a poslance byly neslučitelné. Navíc považuji toto usnesení za diskriminační, netýká se totiž například senátorů, kteří jsou zároveň primátory, vynechává i starosty velkých měst. Jako hejtman a zároveň poslanec mám jedinečnou možnost řešit problémy regionu přímo na parlamentní půdě, kde jsem například v kontaktu s ministry vlády. Nicméně na rozhodování mám ještě více než 3 měsíce.

Také bych v této souvislosti rád připomněl, že jsem během posledních tří let rozdal 700 tisíc do oblasti sociálních služeb a na charitativní akce.

Jak jste se vyjádřil před volbami pro naše stránky, jestliže dojde k užší spolupráci s prezidentem, je to jen dobře pro tento stát. Stojíte si za těmito slovy i nyní? Jak hodnotíte prezidenta Zemana v souvislosti s povolebním vyjednáváním a především jeho projev k aktuální politické situaci a jeho výtky k některým nominacím na ministry?

V nedávné době prezident Miloš Zeman přijel na oficiální návštěvu Karlovarského kraje, pro náš region to byla návštěva velmi přínosná. Prezident by nám mohl pomoci například s řešením dostavby rychlostní silnice R6 do Prahy, se zlepšením současné situace ve vydávání víz pro návštěvníky především z Ruska, což má význam pro lázeňské hotely a další služby, nebo při zakládání vysoké školy. Prezident se může do řešení některých problémů vložit vahou své osobnosti. Co se týče povolebního vyjednávání a hodnocení aktuální politické situace z jeho strany – asi je logické očekávat, že se prezident k těmto zásadním věcem vysloví a bude prezentovat svůj osobní názor.

A jak zpětně nahlížíte na tzv. lánskou schůzku a na to, jak ji její účastníci zdůvodnili? Nebude mít podle vás vliv na budoucí fungování vlády? Domníváte se, že je rozkol uvnitř strany zažehnán, nebo je jen ticho před bouří?

Myslím, že aktéři schůzky v Lánech neměli své setkání tajit, doufám, že rozkol uvnitř strany nebude pokračovat a budeme moci v klidu dál společně pracovat na uskutečnění našich plánů.

Před koncem roku jste připravoval návrh, jenž by mohl navýšit peníze pro sociální služby. Můžete být konkrétnější? A jak to s jeho projednáváním aktuálně vypadá?

Jak jistě víte, stal jsem se členem rozpočtového výboru sněmovny, v prosinci minulého roku jsem předložil pozměňovací návrh na zvýšení financí pro sociální služby o 1,2 miliardy korun. Návrh byl přijat a poskytovatelé sociálních služeb tak namísto původních 6 miliard korun dostanou celkem 7, 2 miliardy korun.

A jak se vy osobně stavíte k návrhu zákonů, mezi jehož hlavní iniciátory patří senátor ODS Jaroslav Zeman a senátor Severočechů.cz Jaroslav Doubrava, kteří spolupracují s exposlankyní ODS Ivanou Řápkovou? Konkrétně mám na mysli tři normy řešící problémy s romskou minoritou a nepřizpůsobivými (novelu zákona o odpadech, snahu motivovat nezaměstnané, aby pracovali a v neposlední řadě zastropování příspěvků na bydlení).

S návrhy, které se týkají mj. znovuzavedení veřejné služby, úpravy pravidel vyplácení příspěvku na bydlení i regulace sběren odpadu ze strany obcí, se detailně seznamuji.

Samozřejmě je třeba řešit především situaci, kdy se příspěvky na bydlení staly nástrojem pseudopodnikatelů, kteří díky nyní platnému systému inkasují nehorázné sumy za bydlení v ubytovnách od sociálně slabých obyvatel.

ROP SZ se ještě loni rozběhl. Přesto ale po skandálech sílí také názor, který podporuje i současný ministr v demisi František Lukl, že by bylo lepší, kdyby kraje spíše stanovovaly cíle programu, než vybíraly konkrétní projekty. Souhlasíte? Nebo jaké změny byste uvítal vy a budete se je snažit případně prosadit jako zákonodárce?

Kraje si mohou stanovit cíle, ale nebudou-li mít prostředky k jejich naplňování, těžko svých cílů dosáhnou.

Zákonodárci v tomto případě nebudou moci prosadit zásadní změny, pravidla čerpání evropských peněz se nastavují v Bruselu.

Rád bych zdůraznil to, co se v minulosti jasně potvrdilo: Mnohem větší problémy v čerpání evropských dotací mají programy ministerstev než regionální operační programy, kterým se přes všechny problémy dařilo čerpat mnohem efektivněji. A když sleduji průběh následných kontrol projektů, mám obavy, že někteří žadatelé ani nebudou mít o čerpání dotací v budoucnu zájem.

Karlovarský kraj v souvislosti s úhradovou vyhláškou exministra Hegera řešil řadu problémů. Úhradová vyhláška již byla změněna a od nového roku došlo také ke změně v systému zdravotnických poplatků. Jaký to bude mít vliv na rozpočet a zdravotnictví v kraji?

Úhradová vyhláška značně zkomplikovala provoz nejen nemocnic v Karlovarském kraji, ale zasáhla zdravotnická zařízení v celé zemi. Co se týče změny v systému zdravotnických poplatků, pro Karlovarskou krajskou nemocnici (tedy Nemocnice Karlovy Vary a Nemocnice Cheb) to znamená propad 30 milionů korun. Očekáváme, že tuto situaci stát bude rychle řešit, protože nově nastavená úhradová vyhláška je sice o něco příznivější, nicméně to nic nemění na obrovském finančním problému, který vychází z minulých let. Navíc vyhláška neřeší značný rozdíl plateb za stejné výkony v různých nemocnicích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…