Herec Vetchý zcela vážně: Kdyby vládli lidé jako bratři Mašínové, nikdo by nekradl

17.10.2013 8:24

Herec Ondřej Vetchý rozhovory příliš neposkytuje, ale pro magazín MF Dnes učinil výjimku. Důvodem byl fakt, že jej k povídání o filmu „Příběh kmotra“ vyzval autor jeho předlohy, známý investigativec Jaroslav Kmenta. Při té příležitosti herec také pohovořil o svých politických preferencích a zauvažoval, kdo by podle něj mohl tuto zemi postavit na nohy.

Herec Vetchý zcela vážně: Kdyby vládli lidé jako bratři Mašínové, nikdo by nekradl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Vetchý

Rozhovor poskytoval v době, kdy jde do kin film „Příběh kmotra“. V něm ztvárnil hlavní roli mafiána. Film je podle něj svědectvím o naší době a jejích souvislostech. „Lidem umožní nahlédnout, jak se mohla během privatizace zmocnit části republiky parta estébáků, kágébáků a veksláků,“ slibuje.  

„Většinu z těch lidí vygenerovala normalizace, osmdesátá léta, pak začátek let devadesátých,“ vykládá. „Tehdy proti nim nestál fungující právní systém. Často stačilo jen to, že se stali spolupracovníky Státní bezpečnosti, pak si mohli dělat leccos. Navíc měli know-how, peníze, informace, kontakty. A rozjeli to tak, že slušným lidem lezly oči z důlků,“ říká herec.

Příčiny jsou podle něj právě v systému, jaký tu byl. „Jsem přesvědčen, že kdyby se naše společnost po druhé světové válce vyvíjela svobodně, tak od zastupitelstev přes soudy, Senát, Parlament, vládu, Hrad - tam všude by byli až na výjimky docela jiní lidé, než jsou tam dnes,“ prohlašuje. „Kdyby třeba na Ministerstvu obrany seděli generálové Fajtl, Šiška, bratři Mašíni nebo pan Paumer, tak by se asi nikdy nemohlo stát, že by tam někdo něco ukradl, nebo že by se objevila jediná podezřelá zakázka,“ věří.

Jako příklad politika, který by nás k tomuto stavu mohl dovést, výslovně jmenoval předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. „Společnost takové lidi mít musí. Když v ní nebudou, tak ani nebude pro koho slušnou politiku dělat,“ varuje herec. Na Schwarzenbergovi oceňuje, že i v prezidentské kampani zůstal takový, jaký je a nesnížil se k urážkám a podrazům jako jeho soupeř.

Kromě Schwarzenberga před letošními volbami podporuje rovněž Daniela Hermana z KDU-ČSL, kterého poznal jako člen kolegia jeho poradců v Ústavu pro studium totalitních režimů. Rovněž si prý váží Miroslavy Němcové z ODS a fandí Klubu angažovaných nestraníků a Vladimíru Hučínovi. Těší se prý, až tento bývalý zpravodajský důstojník bude zbaven mlčenlivosti a začne vyprávět o všem, co se tu v devadesátých letech dělo.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…