Herman: Reparace Československu? Nebyly doplaceny, protože s Německem nebyly diplomatické styky. No v 90. letech...

6. 9. 2017 11:21

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) odpověděl čtenáři serveru ParlamentníListy.cz na otázku týkající se válečných reparací.

Herman: Reparace Československu? Nebyly doplaceny, protože s Německem nebyly diplomatické styky. No v 90. letech...
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman na sjezdu KDU-ČSL

„Polsko bude chtít po Němcích válečné reparace. Hovoří o biliónu dolarů. Pane ministře, máte s Německem dobré vztahy. Nebudete prosazovat ve vládě, aby Němci také vyplatili válečné reparace stanovené vítěznými mocnostmi?“ zeptal se čtenář s tím, že by tak bylo ulehčeno svědomí německých občanů za zvěrstva jejich dědů.

„Žádná vláda neměla právo na odpuštění těchto reparací. Jednala by proti vlastním občanům. My jsme Anglii museli za účast našich letců ve druhé světové válce zaplatit veškeré náklady,“ sdělil čtenář.

„Německu bylo na konferenci v Paříži v prosinci 1945 uloženo vyplatit ČSR, jako signatářskému státu pařížské Dohody o reparacích od Německa, válečné reparace. Dohoda počítala s tím, že, cituji: ‚Každá signatární vláda zadrží způsobem podle své volby německé nepřátelské majetky nalézající se na území podrobeném její pravomoci, nebo jimi bude disponovati tak, aby se nemohly znovu státi německým majetkem nebo nemohly upadnouti znovu pod německou kontrolu, a odečte tyto majetky od svého podílu na reparacích',“ popsal Herman s tím, že výše československých reparačních nároků činila 306 mld. Kčs, vyjádřeno v dobové měně.

Celá otázka i s odpovědí ZDE.

„ČSR bylo ze strany Německa vyplaceno 230,1 mil. Kčs. Objektivní mezinárodněpolitické skutečnosti po 2. světové válce zabránily realizaci dalších plateb, mj. proto, že ČSR a SRN spolu do r. 1973 neudržovaly diplomatické styky. V průběhu 90. let se pak ČR a SRN dohodly, že křivdy spáchané v minulosti na obou stranách náleží minulosti a že nebudou zatěžovat své do budoucna orientované vztahy politickými ani právními otázkami společné minulosti. Závazky obsažené v Česko-německé deklaraci přitom obě strany od té doby důsledně dodržují,“ uzavřel Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valí se to všechno ven. Průšvih v Národní galerii v Praze se prý netočil jen kolem Fajta. Padla další jména

16:04 Valí se to všechno ven. Průšvih v Národní galerii v Praze se prý netočil jen kolem Fajta. Padla další jména

Organizace Transparency International ČR (TI) zaslala Ministerstvu kultury svá zjištění o možných po…