Herman tlumočil divákům ČT poslední vzkaz kardinála Vlka: Komunisté nám moc ublížili, a teď se roztahují. Nesmí se dostat k moci. A otevírat restituce je populismus

20.03.2017 20:24

Hostem pondělního Interview ČT24 byl ministr kultury Daniel Herman. Velká část pořadu byla věnována vzpomínkám na zesnulého kardinála Miloslava Vlka.

Herman tlumočil divákům ČT poslední vzkaz kardinála Vlka: Komunisté nám moc ublížili, a teď se roztahují. Nesmí se dostat k moci. A otevírat restituce je populismus
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman

Byl skvělý šéf, vzpomínám na něj velmi rád, uvedl Herman na adresu kardinála Vlka. Naposledy se s ním setkal minulý týden v neděli. Herman připomněl, že byl pět let Vlkovým sekretářem a devět let mluvčím České biskupské konference.

Herman popsal, jak byl Vlk do posledních chvil svého života ve spojení se světem. „Měl na pokoji dva počítače, rádio, televizi, do poslední chvíle žil,“ uvedl.

Úřad pražského arcibiskupa je velmi náročný, moje dnešní služba ministra se nejvíce podobá službě kardinála, podotkl Herman. Připustil, že někteří přátelé kardinála těžce nesli, že na ně nemá čas.

Vlk podle Hermana uměl držet ruku na tepu doby. Když odešel z funkce, měl mnohem více času, a to i na své přátele. Žil v normálním světě, nežil odtržený od reality.

Při posledním setkání prý hovořili o tom, že premiér Sobotka nevylučoval povolební spolupráci s komunisty. Vlk prý říkal, že je to moc špatně, že komunisté společnost poškodili a teď se roztahují. Musíme se prý snažit, aby se k moci nedostali.

Jako populistické a absurdní vnímal návrhy na znovuotevření otázky církevních restitucí.

Vlk na druhou stranu přiznával, že církev nebyla připravena na svobodu a neuměla se otevřít široké veřejnosti. Prý mu leželo na srdci, aby církev nežila v ghettu zakristie, ale aby byla součástí společnosti. Podle Hermana je zapotřebí v trendu, který Vlk nastolil, pokračovat, ale ohledně vstupu církve do běžného života jsou „ještě určité rezervy“.

V další části pořadu přišla řeč na schválení předvolební koalice KDU-ČSL a STAN. Podle Hermana je reálný zisk 15 % hlasů. Za pilíře naší polistopadové politiky považuje členství v EU, v NATO. „Hlásíme se k sociálně-tržnímu hospodářství, jako je v Bavorsku,“ podotkl.

Za podstatné považuje, že se podařilo KDU-ČSL vyvést z rezervace venkova i do velkých měst. „V tomto trendu musíme pokračovat dál, jsem přesvědčen, že na to máme,“ uvedl Herman.

Poslední otázka, kterou moderátorka položila Hermanovi, zněla, koho podpoří KDU-ČSL na post prezidenta. „Pomalu se diskuse začínají rozvíjet, jsou zajímavé osobnosti. Nejsme ve fázi, abychom řekli, toto je náš kandidát,“ odpověděl Herman.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

20:01 Nekorektní, ale pravdivý popis současné reality. To je kniha Kladivo na politiky

Kniha je zaměřena na podstatu úlohy člověka, jeho vlastností, projevů, jednání a na pojmenování důsl…