Herman tlumočil divákům ČT poslední vzkaz kardinála Vlka: Komunisté nám moc ublížili, a teď se roztahují. Nesmí se dostat k moci. A otevírat restituce je populismus

20.03.2017 20:24

Hostem pondělního Interview ČT24 byl ministr kultury Daniel Herman. Velká část pořadu byla věnována vzpomínkám na zesnulého kardinála Miloslava Vlka.

Herman tlumočil divákům ČT poslední vzkaz kardinála Vlka: Komunisté nám moc ublížili, a teď se roztahují. Nesmí se dostat k moci. A otevírat restituce je populismus
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman

Byl skvělý šéf, vzpomínám na něj velmi rád, uvedl Herman na adresu kardinála Vlka. Naposledy se s ním setkal minulý týden v neděli. Herman připomněl, že byl pět let Vlkovým sekretářem a devět let mluvčím České biskupské konference.

Herman popsal, jak byl Vlk do posledních chvil svého života ve spojení se světem. „Měl na pokoji dva počítače, rádio, televizi, do poslední chvíle žil,“ uvedl.

Úřad pražského arcibiskupa je velmi náročný, moje dnešní služba ministra se nejvíce podobá službě kardinála, podotkl Herman. Připustil, že někteří přátelé kardinála těžce nesli, že na ně nemá čas.

Vlk podle Hermana uměl držet ruku na tepu doby. Když odešel z funkce, měl mnohem více času, a to i na své přátele. Žil v normálním světě, nežil odtržený od reality.

Při posledním setkání prý hovořili o tom, že premiér Sobotka nevylučoval povolební spolupráci s komunisty. Vlk prý říkal, že je to moc špatně, že komunisté společnost poškodili a teď se roztahují. Musíme se prý snažit, aby se k moci nedostali.

Jako populistické a absurdní vnímal návrhy na znovuotevření otázky církevních restitucí.

Vlk na druhou stranu přiznával, že církev nebyla připravena na svobodu a neuměla se otevřít široké veřejnosti. Prý mu leželo na srdci, aby církev nežila v ghettu zakristie, ale aby byla součástí společnosti. Podle Hermana je zapotřebí v trendu, který Vlk nastolil, pokračovat, ale ohledně vstupu církve do běžného života jsou „ještě určité rezervy“.

V další části pořadu přišla řeč na schválení předvolební koalice KDU-ČSL a STAN. Podle Hermana je reálný zisk 15 % hlasů. Za pilíře naší polistopadové politiky považuje členství v EU, v NATO. „Hlásíme se k sociálně-tržnímu hospodářství, jako je v Bavorsku,“ podotkl.

Za podstatné považuje, že se podařilo KDU-ČSL vyvést z rezervace venkova i do velkých měst. „V tomto trendu musíme pokračovat dál, jsem přesvědčen, že na to máme,“ uvedl Herman.

Poslední otázka, kterou moderátorka položila Hermanovi, zněla, koho podpoří KDU-ČSL na post prezidenta. „Pomalu se diskuse začínají rozvíjet, jsou zajímavé osobnosti. Nejsme ve fázi, abychom řekli, toto je náš kandidát,“ odpověděl Herman.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„My si jenom myslíme, že Rusko vyhrává,“ vypustil profesor oblíbený Respektem

7:40 „My si jenom myslíme, že Rusko vyhrává,“ vypustil profesor oblíbený Respektem

Rusko může tuto válku prohrát a mělo by jí prohrát, kvůli sobě samému, nevítězí na bojišti, ale pouz…