Hloupej národ, typická vlastnost. Naštvaná sestra popíračům covidu: Ti mrtví...

06.03.2021 12:01

I přes informace o přetížených nemocnicích, část české populace stále odmítá, že by pandemie koronaviru skutečně existovala. A pokud ano, není prý tak závažná, aby vedení tohoto státu udržovalo zemi v nouzovém stavu a zavádělo tvrdé restrikce, kvůli kterým se řada lidí a rodin pohybuje na hranici existenčního minima. Takové podceňování má fatální důsledky, říká v rozhovoru na youtubovém kanálu pražských hasičů Lucie Škodáčková, vrchní sestra plicního oddělení Krajské nemocnice v Karlových Varech.

Hloupej národ, typická vlastnost. Naštvaná sestra popíračům covidu: Ti mrtví...
Foto: Archiv ZHKHK
Popisek: Zdravotní sestra Michaela Suková a brigádnice Karolína Matějů
reklama

Rozhovor otevírá záběr z karlovarské Krajské nemocnice, kde si pacient plicního oddělení stěžuje na svůj tíživý zdravotní stav. „Už se z toho picnu, dejte mě na odstřel,“ prosí při kontrole sestru nemocný muž v důchodovém věku. Nato zaznívají od sestry slova podpory, že „vše bude dobré“.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 19728 lidí

Zdravotnickému systému se zatím nepodařilo příliš ulevit, už téměř rok tak desítky tisíc českých zdravotníků zažívají enormní zátěž spojenou s onemocněním covid-19. „My všichni, co v nemocnici pracujeme, se neustále snažíme, aby každý pacient odešel domů,“ zdůrazňuje Škodáčková, co je hlavním cílem všech lékařů, sester a ostatních zdravotníků.

Vzhledem k tomu, jakou situaci v nemocničním prostředí dennodenně zažívá, se jí popírání vážného vývoje epidemie velmi dotýká. „Ty nevhodné demotivující komentáře jsou pro nás úplně hrozné,“ říká vrchní sestra i hlasem svých kolegů.

Popisuje přitom, jaké dopady má koronavirus na lidi, kteří onemocněli nemocí covid-19 a skončili na ventilátorech. „Jsou to poruchy s polykáním. Pacientovi se absolutně nedostává kyslíku. Dusí se, lapá po dechu. V podstatě má tak postižené plíce, že jeho každý nádech i výdech je pro něj velká práce,“ přibližuje.

Česko se podle jejích slov, dnes víc než kdy předtím, ocitá smrti tváří v tvář. „Na tu smrt si zvyknete, když to řeknu obrazně. Lidi umírají, ale tohle prostě není normální. Tady se rozmáchla smrt velkou kosou a předvádí nám tu, jak nás tu všechny pokosí,“ zdůrazňuje.

Připomíná, že chronické poškození plic, v horším případě i smrt, může být důsledkem onemocnění covid-19 pro každého. „Není to o tom, že někdo je rizikový, a někdo nerizikový. Tohleto je prostě ruská ruleta,“ říká vrchní sestra.

Nezodpovědné chování některých lidí označuje za neférové. „Ať se přijdou podívat do očí těm všem pozůstalým, kteří se nestihnou se svými blízkými nemocnými v nemocnici ani rozloučit. Jen si tam potupně přijdou pro věci, převzít si vak věci člověka, u kterého předpokládali, že bude ještě dvacet let žít,“ říká, jak strašné je lidem předávat pozůstalost od zemřelého člověka, který relativně nebyl vůbec starý.

Každá další koronavirová vlna je podle Škodáčkové citelně horší: „Ti lidé žijí v nemocnici čím dál kratší čas a průběh je horší a horší. Každá další vlna je silnější a silnější a brutálnější.“

Odmítači covidu by si měli uvědomit, že přes zdi bytu není vidět do nemocnic: „Lidé, kteří tuto situaci nevnímají jako závažnou... já jim i rozumím. Jsou uzavření doma, je tu pro ně jen spousta omezení, nikam nemůžou. Pokud se vám nikdo nedusí pod rukama, tak tomu taky neuvěříte. Kdybych byla zavřená rok doma, taky si řeknu, že v televizi jen něco plácají,“ podotýká.

„Svým způsobem je ten národ trošku hloupý. Oni si myslí, že furt jde něco obejít, to je typická vlastnost českého národa. Prostě zakážou nám lyžovat, tak půjdeme všichni na svah bobovat,“ kritizuje Škodáčková obcházení vládních opatření.

„Tohle ale prostě nejde obejít. Je to nemoc, je to něco, co nevidíme, co přijde. A co se bude týkat každého z nás. To nikam nezavřete,“ dodává vrchní sestra plicního oddělení Krajské nemocnice v Karlových Varech.

V pátek Česko zaznamenalo 13.074 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet zemřelých s covidem dosáhl celkem 21 558.  Počet hospitalizovaných mírně klesl o 200, počet pacientů ve vážném stavu se změnil minimálně. Počet potvrzeně nakažených covidem od začátku epidemie v zemi překročil 1,3 milionu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…