Hnutí žlutých vest se šíří do dalších zemí. Lidi už nebaví, jak si sami musejí platit islamizaci, píše expert

27.12.2018 18:54

Masové demonstrace a nepokoje, které původně začaly ve Francii jako reakce na ohlášené zvyšování daní z pohonných hmot, se postupně přenesly i do dalších západoevropských zemí. Americký spisovatel Bruce Bawer, autor knihy Zatímco Evropa spala, v článku pro Gatestone Institute v New Yorku dává demonstrace do souvislosti s tím, že občané jsou  vyděšení a rozhořčení z toho, že ačkoli je stále více zřejmé, že islamizace financovaná daňovými poplatníky dovede západní Evropu ke  špatným koncům, tak Evropská unie, která tento katastrofální vývoj plně podporuje, odmítá změnit kurz.

Hnutí žlutých vest se šíří do dalších zemí. Lidi už nebaví, jak si sami musejí platit islamizaci, píše expert
Foto: Repro Youtube BBC
Popisek: Demonstrace Žlutých vest
reklama

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18917 lidí

Gatestone Institute v New Yorku je think-tank, který informuje veřejnost především o tom, co před ní mainstreamová média tají. Autorem následujícího textu, který vyšel 18. prosince v anglickém originále, je Bruce Bawer, autor nového románu The Alhambra. Jeho kniha While Europe Slept (2006) se stala bestsellerem New York Times a byla též ve finále soutěže o cenu National Book Critics Circle. Jeho další knihy se jmenují A Place at the Table (1993), Stealing Jesus (1997), Surrender (2009) a The Victims’ Revolution (2012). Narodil se v New Yorku a od roku 1998 žije v Evropě. Pro českou verzi Gatestone Institutu tento text přeložil Josef Janeček a ParlamentníListy.cz ho publikují v plném znění.

Paříž zažila uprostřed prosince svůj pátý víkend pouličních demonstrací takzvaných gilets jaunes neboli „žlutých vest“, i když zprávy naznačují, že nepokoje by se mohly konečně uklidnit. Mezitím se protesty – které v mnoha případech přerostly v nepokoje s nesčetnými případy rabování, vandalismu a žhářství – dále rozšířily. Během několika posledních víkendů došlo k nepokojům také v dalších významných francouzských městech, jako jsou Toulouse, Bordeaux a Lyon, stejně jako v belgických a nizozemských městech včetně Bruselu, Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu, Nijmegenu a Maastrichtu. Také v Londýně tento víkend zesílilo napětí, zmatek a frustrace kolem Brexitu a zdálo se, že možnost konání druhého referenda se zvýšila. Protestující se žlutými vestami, z nichž většina jsou zjevně příznivci Brexitu, zablokovali hlavní mosty a zastavili provoz v ulicích v centru města.

Obyčejní lidé platí za grandiózní projekty sociálních inženýrů z Bruselu

Vzhledem k tomu, jak se tyto protesty rozšířily, rozvinuly se i motivy účastníků. Zpočátku informace zněly, že demonstranti ve Francii nejsou žádnými pravicovými ani levicovými politickými extremisty, ale jsou to obyčejní občané rozhněvaní novým zvyšováním daní z pohonných hmot. Ale i když prezident Emmanuel Macron zvýšení daní odložil, tak nepokoje pokračovaly. Proč? David Brown v článku na webu Gatestone Institute poznamenal, že „rodiny z nižší střední třídy nejsou dostatečně chudé na to, aby dostávaly sociální dávky, a zároveň jejich příjem stagnuje, zatímco náklady na živobytí a daně stále rostou… Francouzi se cítí napáleni“.

Amir Taheri zase ve svém textu naznačil, že „Francouzi se stejně jako většina lidí v ostatních bohatých zemích prostě nudí, mají příliš mnoho volného času a málo vzrušení“. Rick Moran vyslovil v PJ Media názor, že „obyčejní lidé, kteří platí za grandiózní projekty sociálních inženýrů z Bruselu, už toho mají dost, konečně se vzbouřili a žádají, aby se s tím přestalo“. Pokud jde o mne, jsem zvědav, zda tento dramatický projev lidové nespokojenosti znamená „začátek  efektivního odporu západoevropské veřejnosti proti katastrofálnímu multikulturnímu a globalizačnímu projektu elit“.

Velká část peněz demonstrantů se používá k podpoře imigrantů

Rychlé šíření protestů samozřejmě svědčí o tom, že demonstranti jsou motivováni hněvem vyvolaným sociálními, ekonomickými anebo kulturními jevy, které se neomezují pouze na Francii. Začátkem tohoto měsíce nizozemský deník Het Parool uvedl, že nizozemští demonstranti jsou proti Evropské unii, imigraci a současným snahám o ukončení „staré nizozemské vánoční tradice“ Zwarte Piet (Černý Petr), která zahrnuje i začernění obličeje, což je dnes považováno mnoha pozorovateli za rasismus, i když je předmětná postava všemi milovaná. Jak zdůraznil jeden nizozemský zpravodajský server: „Nizozemsko nemá tradici masových protestů nebo masových stávek jako Francie nebo Belgie,“ proto je šíření podobných aktivit v této zemi spíše překvapivé, i když dosud nedosáhly takového rozsahu jako ve Francii.

Protestující „žluté vesty“ se shromažďují 15. prosince 2018 na náměstí Place de l’Opera v Paříži. (Foto: Jeff J Mitchell/Getty Images)

První věcí, které si při rozmanitosti motivů uvedených v médiích všimnete, je skutečnost, že spolu nesouvisejí. Sentiment proti EU? Opozice vůči obrovskému přílivu imigrantů? Hlavním důvodem pro sentiment proti EU v západní Evropě je zášť proti moci Bruselu, který nutí členské státy k tomu, aby převzaly určitý počet takzvaných uprchlíků. Navíc demonstranti, kteří jsou naštvaní kvůli vysokým daním, dobře vědí, že velká část jejich peněz se používá k podpoře imigrantů, kteří si začnou užívat dobrých životních podmínek hned, jakmile vstoupí do země.

V rozporu s vůlí většiny se vůdci vzdávají suverenity ve prospěch EU

Jeden kuriózní postřeh: Tento víkend v Římě pochodovaly tisíce lidí ve žlutých vestách. Tito demonstranti však byli úplným protikladem svých protějšků na severu a západě: Francouzští, belgičtí a nizozemští protestující byli většinou domorodí Evropané, očividně zklamaní vládami, které jim příliš mnoho berou a naopak příliš málo vracejí zpět, protestující v Římě byli migranti a jejich příznivci, kteří neschvalují nový italský imigrační zákon. V tomto případě se zdá, že pozorujeme hnutí, které se z jakýchsi důvodů rozhodlo napodobit vzhled jiného hnutí, které je však filozoficky vzato v podstatě jeho přesným protikladem.

Tito lidé v Římě se však zdají být výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Pokud je ponecháme stranou, dozvíme se mnohem více o údajně různých obavách, které trápí protestující „žluté vesty“ ve Francii, Británii a Nizozemsku a mezi nimiž jsou menší rozdíly, než se zdá. V celé západní Evropě se obyčejní občané cítí ignorováni a přehlíženi jejich politickými, obchodními, akademickými a mediálními elitami. V rozporu s vůlí většiny těchto občanů se jejich vůdci postupně vzdávají suverenity svých národů ve prospěch EU – Macron upřímně přiznal, že by chtěl transformovat Evropu do Spojených států evropských. Proti vůli těchto občanů byly jejich země zaplaveny muslimskými imigranty, kteří představují velký kulturní problém, způsobují masový společenský neklid a představují ničivou ekonomickou zátěž.

Není divné, že se západní Evropa bouří, ale že s tím nezačala už dávno

Ačkoli je stále více zřejmé, že islamizace financovaná daňovými poplatníky dovede západní Evropu ke  špatným koncům, tak Evropská unie, která tento katastrofální vývoj plně podporuje, odmítá změnit kurz. Je naprosto pochopitelné, že bezmocní občané jsou vyděšení, rozhořčení a ano, dokonce zuří. Možná bychom se neměli ptát, proč se Západoevropané bouří, ale proč se nezačali bouřit už dávno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohnivé peklo v Bohumíně: Skrytá příčina. Hrozí další katastrofy

19:01 Ohnivé peklo v Bohumíně: Skrytá příčina. Hrozí další katastrofy

Vždyť jde o život! Odborník na družstevnictví a státní správu Ivan Přikryl se kvůli hořícímu panelov…