Hon na Rakušana. Ministr zveřejnil vše. Kdo po něm jde a proč

18.08.2022 17:01 | Ze sítí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si stojí za výběrem Petra Mlejnka do čela ÚZSI a připomíná, že Mlejnek má potřebné prověrky od příslušných orgánů, kterým je třeba věřit. „Já přes všechnu obezřetnost základním bezpečnostním procesům a základním institucím tohoto státu věřím. Musím jim jako ministr věřit,“ uvedl Rakušan, podle kterého se v posledních týdnech na jeho osobu a na hnutí STAN vede hon, který vede expremiér Andrej Babiš a hnutí ANO. „Tuhle zemi měli v drápech osm let. Prorostli státem a jeho aparátem jako rakovina,“ nebral si servítky Rakušan, podle něhož není náhoda, že útočí právě na ministra vnitra, pod nějž spadá resort, který „lidé z Agrofertu chápou jako centrum moci“.

Hon na Rakušana. Ministr zveřejnil vše. Kdo po něm jde a proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Rakušan v obsáhlém příspěvku na facebooku přiznal, že on i jeho hnutí nasekali v posledních měsících spoustu chyb a že vedení takto důležitého resortu je i vinou kauz Starostů nebo války na Ukrajině obrovsky těžké.

„Nebyl jsem naivní, nezkušený, bez manažerských či politických kompetencí. Nečekal jsem dny zalité sluncem, úřednické kanceláře plné úsměvu, dokonce jsem ani nepočítal s potleskem a plácáním po ramenou. Čekal jsem tvrdé bitvy. Boj o charakter úřadu. Ministerstvo represe změnit na ministerstvo bezpečí a funkčního státu. A mimochodem – to jsem nevzdal ani náhodou. Jenomže těch bojišť, otevřených válečných front, se najednou objevilo nějak moc,“ posteskl si Rakušan.

„Jedno bojiště je reálné – ukrajinské. Na ‚můj‘ úřad a na moji hlavu navalilo zátěž, kterou jsem si jen těžko dokázal, v rozsahu a důsledcích, představit. Další bitevní pole jsme si zčásti vytvořili sami. STAN začal tropit neplechu. Vršili jsme chybu za chybou, nový tlak, nové hřiště, ze sálového fotbálku jsme vyběhli na ten dlouhatánský zelený trávník, kde jsme se i přes občasné hezké kličky ztráceli, špatně orientovali, nechali se někdy až naivně připravovat o balon a jen pomalu se učili přejít z obrany do rychlého brejku. Ze sympaťáka třídním průšvihářem,“ přidal Rakušan metaforické srovnání.

Za obrovským tlakem, který nyní Rakušan a jeho hnutí snáší, je ale podle něj potřeba jednoznačně vidět opoziční hnutí ANO a jejího šéfa Andreje Babiše. „Jako bychom zapomněli, koho jsme odstavili od moci, jaký zázrak se nám povedl. Chemický Ali, agent, divoký privatizátor, sponzor politických stran, obžalovaný vlastník médií a jednoho politického hnutí… Ale on nezapomněl. Neodpustil. Nevzdal to. V tom obytňáku nespí. Chce zpátky. A tady někde… se vlastně všechny ty roviny zvláštně potkávají. Jasně, chyby jsme určitě dělali sami… ale je všechno jen náhoda?“ ptá se ministr vnitra.

Obrovský tlak na STAN, velká pozornost médií, to vše je podle něj dílem Andreje Babiše. „To není jenom uraženost ješity, který dostal pár knokautů v televizních debatách. To je součást války o charakter téhle země. Být skutečně na západě, nebát se pomáhat třeba Ukrajině, nebát se Putina označit za válečného zločince, neuvažovat na rozdíl od vždy připraveného čísla dvě Havlíčka o tom, že by nám soudruzi z východu stavěli jadernou elektrárnu,“ tvrdí Rakušan, že jde o to, kam bude směřovat naše země.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty

19:30 Sebevědomé Polsko. Přitlačilo ke zdi Ukrajinu za masakry ve Volyni, Bělorusko za migranty

Polská vláda oznámila, že pokud se Ukrajina nevypořádá s otázkou volyňské genocidy z roku 1943, Pols…