Hon na Rakušana. Ministr zveřejnil vše. Kdo po něm jde a proč

18.08.2022 17:01 | Ze sítí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si stojí za výběrem Petra Mlejnka do čela ÚZSI a připomíná, že Mlejnek má potřebné prověrky od příslušných orgánů, kterým je třeba věřit. „Já přes všechnu obezřetnost základním bezpečnostním procesům a základním institucím tohoto státu věřím. Musím jim jako ministr věřit,“ uvedl Rakušan, podle kterého se v posledních týdnech na jeho osobu a na hnutí STAN vede hon, který vede expremiér Andrej Babiš a hnutí ANO. „Tuhle zemi měli v drápech osm let. Prorostli státem a jeho aparátem jako rakovina,“ nebral si servítky Rakušan, podle něhož není náhoda, že útočí právě na ministra vnitra, pod nějž spadá resort, který „lidé z Agrofertu chápou jako centrum moci“.

Hon na Rakušana. Ministr zveřejnil vše. Kdo po něm jde a proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Rakušan v obsáhlém příspěvku na facebooku přiznal, že on i jeho hnutí nasekali v posledních měsících spoustu chyb a že vedení takto důležitého resortu je i vinou kauz Starostů nebo války na Ukrajině obrovsky těžké.

„Nebyl jsem naivní, nezkušený, bez manažerských či politických kompetencí. Nečekal jsem dny zalité sluncem, úřednické kanceláře plné úsměvu, dokonce jsem ani nepočítal s potleskem a plácáním po ramenou. Čekal jsem tvrdé bitvy. Boj o charakter úřadu. Ministerstvo represe změnit na ministerstvo bezpečí a funkčního státu. A mimochodem – to jsem nevzdal ani náhodou. Jenomže těch bojišť, otevřených válečných front, se najednou objevilo nějak moc,“ posteskl si Rakušan.

„Jedno bojiště je reálné – ukrajinské. Na ‚můj‘ úřad a na moji hlavu navalilo zátěž, kterou jsem si jen těžko dokázal, v rozsahu a důsledcích, představit. Další bitevní pole jsme si zčásti vytvořili sami. STAN začal tropit neplechu. Vršili jsme chybu za chybou, nový tlak, nové hřiště, ze sálového fotbálku jsme vyběhli na ten dlouhatánský zelený trávník, kde jsme se i přes občasné hezké kličky ztráceli, špatně orientovali, nechali se někdy až naivně připravovat o balon a jen pomalu se učili přejít z obrany do rychlého brejku. Ze sympaťáka třídním průšvihářem,“ přidal Rakušan metaforické srovnání.

Za obrovským tlakem, který nyní Rakušan a jeho hnutí snáší, je ale podle něj potřeba jednoznačně vidět opoziční hnutí ANO a jejího šéfa Andreje Babiše. „Jako bychom zapomněli, koho jsme odstavili od moci, jaký zázrak se nám povedl. Chemický Ali, agent, divoký privatizátor, sponzor politických stran, obžalovaný vlastník médií a jednoho politického hnutí… Ale on nezapomněl. Neodpustil. Nevzdal to. V tom obytňáku nespí. Chce zpátky. A tady někde… se vlastně všechny ty roviny zvláštně potkávají. Jasně, chyby jsme určitě dělali sami… ale je všechno jen náhoda?“ ptá se ministr vnitra.

Obrovský tlak na STAN, velká pozornost médií, to vše je podle něj dílem Andreje Babiše. „To není jenom uraženost ješity, který dostal pár knokautů v televizních debatách. To je součást války o charakter téhle země. Být skutečně na západě, nebát se pomáhat třeba Ukrajině, nebát se Putina označit za válečného zločince, neuvažovat na rozdíl od vždy připraveného čísla dvě Havlíčka o tom, že by nám soudruzi z východu stavěli jadernou elektrárnu,“ tvrdí Rakušan, že jde o to, kam bude směřovat naše země.

Lidé z hnutí ANO a na ně napojení lidé podle Rakušana chtějí jen svůj byznys, peníze, vliv a pocit moci. „Čím absolutnější, tím lepší. Kamarád Vladimir je velký vzor. Tuhle zemi měli v drápech osm let. Prorostli státem a jeho aparátem jako rakovina. Metastázy vlivu nalézáme všude, kam se podíváme. A v tomhle kontextu je dobré si říct, kdo a proč vlastně vadí,“ hledá Rakušan důvody, proč se na něj Babiš zaměřil.

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 37411 lidí
A tím je zaprvé rozpad vlády, protože hnutí STAN se nyní jeví jako nejproblematičtější součást pětikoaliční vlády. „Jasně. Oslabený STAN, který zmizí z vlády a tím se přepíše politické hřiště. Na tahu bude prezident a může začít jeho poslední velká partie na rozloučenou. Aby vypadnul STAN z vlády, je potřeba zabít mě. Zničit, znevěrohodnit. Je v tom něco osobního, to cítím,“ má jasno Rakušan, ale dodává, že jde také konkrétně o jeho resort.

„Ale, přátelé, je tady především vnitro. V očích holek a kluků z holdingu centrum moci, kontroly nad státem, silovými složkami. Tihle lidé prostě nemohou z podstaty své nátury ani uvěřit, že jsem jako ministr nikdy neviděl spis týkající se kauzy našeho spolustraníka. Nevěří a neumí si představit, že nekontaktuju vyšetřovatele, nevytvářím tlak, prostě se to nepokouším nějak zařídit. Z jejich pohledu je nezávislý státní aparát deformací. Všichni jsou si rovni, ale oni, na svých stylizovaných fotkách za dva miliony, o něco rovnější,“ útočí Rakušan.

Ten se dle svých slov v úřadu právě takových lidí, kteří byli nějakým způsobem napojeni na metastázy hnutí ANO, zbavil. „Rakovinu je potřeba léčit. Mnohdy radikálně, bolestivě, často má terapie nežádoucí vedlejší účinky. Tahle vláda to slíbila. A já jsem se do toho, bohužel jako jeden z mála, pustil. Zajímavý postřeh měl novinář Jaroslav Kmenta, který si všiml, že od dob Babišovy vlády proběhla změna zatím pouze na postu policejního prezidenta a ředitele civilní rozvědky ÚZSI. Tedy dvě zásadní změny v mé režii. Dodal bych, že jsem také vymetl trafikanty a vlivové skupiny z dozorčí rady České pošty a na podzim bude mít tahle zbytnělá instituce i nového ředitele. A tohle všechno se, samozřejmě, neodpouští,“ nalezl Rakušan příčiny tlaku na svoji osobu ze strany opozice.

Poté již Rakušan hájí výběr Petra Mlejnka do čela ÚZSI. „Rozvědka nebyla poslední dlouhá léta v dobré kondici. Byla dotčena vážnými kauzami, neměla jasný směr, zacílení, definici. I z toho důvodu jsem úmyslně sáhl po člověku, který byl z vlastní vůle posledních 10 let mimo bezpečnostní služby, a toto rozhodnutí bylo vědomé a záměrné,“ vysvětlil Rakušan a dodal, že má na něj kladné osobní reference od lidí, kterým v této oblasti důvěřuje.

Mlejnek prý směřuje ÚZSI k tomu, aby byla účinnou obranou našich národních zájmů proti skutečně relevantním hrozbám. „Nehrát si na pseudoglobální službu, ale zacílit na reálné nebezpečí. Věnovat se Rusku, Číně, poskytovat vládě strategická data pro rozhodování v neklidné době energetické a cenové krize,“ vítá Rakušan.

Tomu vadí, že je Mlejnek propírán v médiích, ačkoliv příslušné bezpečnostní instituce Mlejnka dostatečně prověřily. „Rozumím zájmu investigativních novinářů, ale při vší úctě k jejich práci, orgány, které pana Mlejnka opakovaně prověřily, mají lepší možnosti si informace zjišťovat a ověřovat, a spolehlivější zdroje, než je člověk aktuálně obviněný z organizované kriminality,“ pokračuje Rakušan.

Podle ministra vnitra je potřeba těmto základním bezpečnostním procesům a základním institucím tohoto státu věřit. „Já jim věřím. Musím jim jako ministr věřit. Jejich zpochybňování je nebezpečné a nezodpovědné. Takovým zpochybňováním jsou tvrzení o nepodstatnosti prověrky NBÚ nebo řeči o tom, že na přísně tajné prověřují ředitele Mlejnka jeho vlastní podřízení a že to tedy nemá smysl – to je naprostá hloupost a pohrdání profesionalitou všech, kdo v bezpečnostní komunitě působí. Prověrka je nezpochybnitelná, soudně přezkoumatelná. Prověrku nikdy nedělá služba sama, musí si, zcela dle dikce zákona, vyžádat od dalších služeb, policie či dalších právnických a fyzických osob všechny informace, jež jsou pro posouzení daného člověka zapotřebí,“ vysvětloval Rakušan.

Stejně tak posuzovali Mlejnka členové a členky vlády, když dvě hodiny odpovídal na jejich dotazy. „Nikdo z členů vlády nevystoupil s návrhem na odvolání Petra Mlejnka z funkce. Samozřejmě nemůžeme předjímat, zda Petr Mlejnek získá prověrku na přísně tajné. Pokud nikoliv, je to jasná kvalifikační překážka a zákonný důvod pro výměnu v čele služby – ale to se týká jakéhokoliv kandidáta,“ dodal Rakušan, že pokud Mlejnek prověrku nedostane, úřad bude muset opustit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Jak chcete zabránit tomu, aby lidé odcházeli do předčasných důvodů?

A není to zcela pochopitelné, když se jim to vyplácí? A nepřijde vám nefér, že tu rostou důchody, ale i třeba vaše mzdy a spousta poctivě pracujícíh dělá stále za almužnu nebo za míň, než jsou třeba důchody? A proč se zvyšují dávky převážně - nejvíce důchodcům? Co třeba rodiny s dětmi? Těm naopak v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…