Horko ve Francii. Vojáci dávají Macronovi nůž na krk. Pokud nezasáhne proti islamistům, vezme to armáda do ruky sama

27.04.2021 21:20

Francouzský prezident Emmanuel Macron dostal ultimátum od dvou desítek generálů ve výslužbě. V otevřeném dopise jej vyzývají k důraznému zákroku proti islamistům usilujícím o „dezintegraci“ země. Neučiní-li tak, má podle nich převzít moc armáda. Jejich vystoupení odměnila předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová, která chce uspět v prezidentských volbách v roce 2022, potleskem.

Horko ve Francii. Vojáci dávají Macronovi nůž na krk. Pokud nezasáhne proti islamistům, vezme to armáda do ruky sama
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s Milošem Zemanem na Pražském hradě

Generálové ve výslužbě upozorňují, že Francie je v nebezpečí. „Čelí několika smrtícím hrozbám. Přestože jsme ve výslužbě, stále jsme francouzští vojáci a za současných okolností nemůžeme zůstat neteční k osudu naší překrásné vlasti,“ napsali v otevřeném dopise zveřejněném na stránkách konzervativního týdeníku Valeurs actuelles.

Podle nich země prochází „dezintegrací pod náporem islamistických hord z předměstí, které oddělují velké části národa a činí z nich teritoria podléhající dogmatům neslučitelným s naší ústavou“. 

Celý text ZDE.

Pokud vláda jejich výzvu nebude reflektovat a nezakročí proti tomu, dojde podle nich k „explozi a následné intervenci našich přátel v aktivní službě na nebezpečné misi při ochraně hodnot naší civilizace a bezpečí našich spoluobčanů“.

Signatáři otevřeného dopisu tvrdí, že mají v řadách armády širokou podporu a jsou připraveni podpořit politiky, kteří bezpečnost národa berou vážně. „Pokud budeme nadále ztrácet čas tlacháním, ukončí tento chaos jen občanská válka. Mrtví se budou počítat v tisících a ponesete za ně odpovědnost vy,“ hrozící Macronovi zásahem armády. Dopis podepsalo celkem osm desítek důstojníků ve výslužbě.

Signatáře slovně podpořila šéfka Národního sdružení Marine Le Penová. „Jako občanka a politička sdílím vaše utrpení. Nabízím vám, abyste se připojili k našemu úsilí v nastávajícím zápasu o budoucnost Francie,“ napsala politička, která bude za rok pravděpodobně hlavní vyzyvatelkou Macrona v druhém kole prezidentských voleb.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

13:03 V Libavé se cvičí Ukrajinci. „Dopředu říkáme, že nechceme tvořit žádnou paniku,“ řekla nám starostka

„Naši obyvatelé jsou zvyklí na výcviky různých armád.“ ParlamentníListy.cz oslovily obce, které sous…