Horko ve Francii. Vojáci dávají Macronovi nůž na krk. Pokud nezasáhne proti islamistům, vezme to armáda do ruky sama

27.04.2021 21:20

Francouzský prezident Emmanuel Macron dostal ultimátum od dvou desítek generálů ve výslužbě. V otevřeném dopise jej vyzývají k důraznému zákroku proti islamistům usilujícím o „dezintegraci“ země. Neučiní-li tak, má podle nich převzít moc armáda. Jejich vystoupení odměnila předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová, která chce uspět v prezidentských volbách v roce 2022, potleskem.

Horko ve Francii. Vojáci dávají Macronovi nůž na krk. Pokud nezasáhne proti islamistům, vezme to armáda do ruky sama
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s Milošem Zemanem na Pražském hradě

Generálové ve výslužbě upozorňují, že Francie je v nebezpečí. „Čelí několika smrtícím hrozbám. Přestože jsme ve výslužbě, stále jsme francouzští vojáci a za současných okolností nemůžeme zůstat neteční k osudu naší překrásné vlasti,“ napsali v otevřeném dopise zveřejněném na stránkách konzervativního týdeníku Valeurs actuelles.

Podle nich země prochází „dezintegrací pod náporem islamistických hord z předměstí, které oddělují velké části národa a činí z nich teritoria podléhající dogmatům neslučitelným s naší ústavou“. 

Celý text ZDE.

Pokud vláda jejich výzvu nebude reflektovat a nezakročí proti tomu, dojde podle nich k „explozi a následné intervenci našich přátel v aktivní službě na nebezpečné misi při ochraně hodnot naší civilizace a bezpečí našich spoluobčanů“.

Signatáři otevřeného dopisu tvrdí, že mají v řadách armády širokou podporu a jsou připraveni podpořit politiky, kteří bezpečnost národa berou vážně. „Pokud budeme nadále ztrácet čas tlacháním, ukončí tento chaos jen občanská válka. Mrtví se budou počítat v tisících a ponesete za ně odpovědnost vy,“ hrozící Macronovi zásahem armády. Dopis podepsalo celkem osm desítek důstojníků ve výslužbě.

Signatáře slovně podpořila šéfka Národního sdružení Marine Le Penová. „Jako občanka a politička sdílím vaše utrpení. Nabízím vám, abyste se připojili k našemu úsilí v nastávajícím zápasu o budoucnost Francie,“ napsala politička, která bude za rok pravděpodobně hlavní vyzyvatelkou Macrona v druhém kole prezidentských voleb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sociolog Hartl má obavy: Nová vláda některé věci totálně podcenila

20:35 Sociolog Hartl má obavy: Nová vláda některé věci totálně podcenila

Další českou vládu čeká spousta výzev, mimo jiné rozdělená česká společnost. Zakladatel Střediska em…