Horko ve Francii. Vojáci dávají Macronovi nůž na krk. Pokud nezasáhne proti islamistům, vezme to armáda do ruky sama

27.04.2021 21:20

Francouzský prezident Emmanuel Macron dostal ultimátum od dvou desítek generálů ve výslužbě. V otevřeném dopise jej vyzývají k důraznému zákroku proti islamistům usilujícím o „dezintegraci“ země. Neučiní-li tak, má podle nich převzít moc armáda. Jejich vystoupení odměnila předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová, která chce uspět v prezidentských volbách v roce 2022, potleskem.

Horko ve Francii. Vojáci dávají Macronovi nůž na krk. Pokud nezasáhne proti islamistům, vezme to armáda do ruky sama
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s Milošem Zemanem na Pražském hradě

Generálové ve výslužbě upozorňují, že Francie je v nebezpečí. „Čelí několika smrtícím hrozbám. Přestože jsme ve výslužbě, stále jsme francouzští vojáci a za současných okolností nemůžeme zůstat neteční k osudu naší překrásné vlasti,“ napsali v otevřeném dopise zveřejněném na stránkách konzervativního týdeníku Valeurs actuelles.

Podle nich země prochází „dezintegrací pod náporem islamistických hord z předměstí, které oddělují velké části národa a činí z nich teritoria podléhající dogmatům neslučitelným s naší ústavou“. 

Celý text ZDE.

Pokud vláda jejich výzvu nebude reflektovat a nezakročí proti tomu, dojde podle nich k „explozi a následné intervenci našich přátel v aktivní službě na nebezpečné misi při ochraně hodnot naší civilizace a bezpečí našich spoluobčanů“.

Signatáři otevřeného dopisu tvrdí, že mají v řadách armády širokou podporu a jsou připraveni podpořit politiky, kteří bezpečnost národa berou vážně. „Pokud budeme nadále ztrácet čas tlacháním, ukončí tento chaos jen občanská válka. Mrtví se budou počítat v tisících a ponesete za ně odpovědnost vy,“ hrozící Macronovi zásahem armády. Dopis podepsalo celkem osm desítek důstojníků ve výslužbě.

Signatáře slovně podpořila šéfka Národního sdružení Marine Le Penová. „Jako občanka a politička sdílím vaše utrpení. Nabízím vám, abyste se připojili k našemu úsilí v nastávajícím zápasu o budoucnost Francie,“ napsala politička, která bude za rok pravděpodobně hlavní vyzyvatelkou Macrona v druhém kole prezidentských voleb.

reklama

autor: nab

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

19:47 Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

Nikdo, kromě spekulantů, nás nenutí českou elektřinu vyrobenou v České republice za české ceny obcho…