Hospodářská komora nesouhlasí s 20 procenty DPH. 17 by prý stačilo

01.03.2011 12:42

Hospodářská komora nesouhlasí s vládním plánem sjednotit sazbu daně z přidané hodnoty na dvacet procent. Prý by to negativně ovlivnilo podnikání v zemi. Pro potřeby důchodové reformy by podle komory stačilo jednotné 17% DPH, ovšem bez výjimek.

Hospodářská komora nesouhlasí s 20 procenty DPH. 17 by prý stačilo
reklama

"Podnikatelé jsou zneklidněni skutečností, že má od 3. čtvrtletí letošního roku dojít k trvalému navýšení sazby DPH, a to téměř u všech komodit. Tento krok chápeme jako důležitý pro důchodovou reformu, ale navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat," řekl ČTK prezident komory Petr Kužel.

Navýšení na 20 procent je podle něj zbytečně vysoké. "Hospodářská komora navrhuje jako jednu z variant sblížení sazeb na výši 17 procent. I v tomto případě vláda získá dostatečné finanční prostředky pro krytí důchodové reformy," podotkl Kužel.

Sedmnáctiprocentní sazba DPH na všechno by zvýšila příjmy státního rozpočtu ročně o 42 miliard korun, na důchodovou reformu je přitom potřeba "jen" 28 miliard korun, existovala by tedy i rezerva na případné neočekávané výdaje. "Podle našeho názoru to bohatě postačí na důchodovou reformu. Je tam dostatečný polštář, aby důchodová reforma mohla být realizována."

Dvacetiprocentní daň oslabí firmy a podnikatele

Vyšší DPH s sebou přinese navýšení cen a vyžádá si tlak na zvyšování platů. To si ale firmy v době škrtů nebudou moci dovolit. "Neustojíme desetiprocentní navýšení DPH bez toho, aby se to promítlo do cen," upozornil Kužel.

V současnosti je snížená sazba DPH deset procent a základní dvacet. Snížená sazba se vztahuje na potraviny, léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči. Nově by byly levnější jen některé vybrané potraviny. Hospodářská komora chce o výši DPH s premiérem a ministrem financí ještě jednat.

Čtěte:

Tolik spěchu se zvýšením DPH? Nechápeme, shodla se opozice

Jako na Ukrajině. Čtenáři podepisují petici proti DPH na knihy

Škatulata v sazbách DPH: Kalousek by knihy měnil za jídlo

Jandák: Vyšší zdanění knih postrádá racionální vysvětlení

Foto: cnb.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáčkův tým selhal. Domov pro seniory neví, co má dělat. Na místě dvacet nakažených. „Prosím vás, pomozte, máme ochranné obleky sotva na dva dny!"

19:59 Hamáčkův tým selhal. Domov pro seniory neví, co má dělat. Na místě dvacet nakažených. „Prosím vás, pomozte, máme ochranné obleky sotva na dva dny!"

ParlamentníListy.cz získaly velmi naléhavou prosbu, která se týká domova se zvláštním režimem v Břev…