Hradílkova hladovka. Jaký byl její smysl? Promluvil režisér

23.11.2017 17:11

Igor Chaun se v časopisu Reflex rozepsal o Tomáši Hradílkovi, který držel hladovku proti druhé prezidentské kandidatuře Miloše Zemana. Ačkoli byla tato hladovka po osmnácti dnech ukončena, měla podle Chauna smysl. Ve svém textu vysvětluje proč.

Hradílkova hladovka. Jaký byl její smysl? Promluvil režisér
Foto: Repro: YouTube, kanál Moderní dějiny
Popisek: Tomáš Hradílek v roce 2012

Tomáš Hradílek, bývalý disident a ministr vnitra,  začal 1. listopadu 2017 držet hladovku proti druhé prezidentské kandidatuře Miloše Zemana. Dal najevo, že je ochoten i zemřít na protest proti této kandidatuře. V Lipníku nad Bečvou však Zeman bývalému chartistovi vzkázal, že život jednoho člověka není důležitější než život 113 tisíc lidí, kteří podpořili Zemanovu kandidaturu.

Hradílek se i tak rozhodl vytrvat a když s ním autor hovořil po telefonu, zdálo se mu, že je Hradílek v rámci možností veselé mysli a nehodlá se svým protestem skončit. Chaun mu přesto chtěl jeho protest rozmluvit.

„Uvědomil jsem si, že žijeme v době, kdy jsme mylným způsobem zbožštili naše politiky. Otevřeme noviny, čteme o politicích. Zapneme televizi nebo rádio a jako hlavní postavy našich životů objevují se – politici! Co který řekl, s kým se sešel, komu poslal SMS a případně z čeho je nově podezřelý. Uvědomil jsem si, že politici nejsou božstva našich dnů! Jsou to úředníci, kteří mají pouze sloužit a tvořit rámec pro náš spokojený život. A nemáme se jimi pořád zabývat a trápit. I to povím panu Hradílkovi, říkám si. A třeba najdu odvahu a řeknu mu, že jeho rozhodnutí možná nevyvěrá z protestu vůči Miloši Zemanovi, ale z jakési vnitřní nespokojenosti se sebou. Z osobní zahořklosti, již v sobě člověk za léta nashromáždil a kterou teď (zástupně) ventiluje zdánlivým aktem hrdinského činu… Pan Hradílek říká, že jeho hladovku může ukončit pouze Miloš Zeman tím, že stáhne prezidentskou kandidaturu. Ale řeknu mu, že se plete. Ve skutečnosti ji může ukončit jen pan Tomáš Hradílek, když pochopí, že život má smysl a je krásný v každé vteřině, v každém věku a za každé situace. A dokonce i v případě, že by byl Miloš Zeman znovu zvolen prezidentem,“ napsal Chaun.

V sobotu dorazil do Lipníku a dozvěděl se, že někteří lidé Hradílka podporují, jiní jeho počin považují za přehnaný. Oba tábory se ale shodnou na tom, že by bylo dobré, kdyby od svého zájmu upustil.

A když autor dorazil k domu Tomáše Hradílka, čekalo ho překvapení. Uvítal ho syn Tomáše Hradílka, jenž také nese jméno Tomáš a oznámil mu, že otce z lásky donutili, aby po osmnácti dnech zase začal jíst. Když s ním novinář chtěl mluvit, syn už mu to nedovolil, protože přítomnost médií by Tomáše Hradílka staršího mohla zvyklat v rozhodnutí žít. „Před rokem nám zemřela máma. Nedopustíme, aby teď odešel i otec. I kdyby nám to do smrti neodpustil…“ uvedl syn.

Podle Chauna přesto měla akce Hradílka staršího svůj smysl. Věří v to prý i Hradílek starší, se kterým novinář mluvil po telefonu cestou z Lipníku. Přesvědčoval Hradílka, že by nemělo smysl, aby umíral.

„Kdybyste to dokončil, tak slušný lidi uděláte smutný a ty neslušný, ty se budou stejně smát a budou vám to přát. Takže byste nezměnil nic. No a pak, vždyť ať ten Zeman kandiduje. Naopak! A já si moc přeju vidět ho po druhém kole, jak se svým týmem odchází!“ „No…“ povídal pan Hradílek, „taky v to věřím. Tak snad i těch mých osmnáct dnů mělo smysl,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takhle tedy ne! Chtějí nám zavřít uhelné elektrárny? Docent Konvička udeřil na klimaaktivisty

15:51 Takhle tedy ne! Chtějí nám zavřít uhelné elektrárny? Docent Konvička udeřil na klimaaktivisty

Martin Konvička jako docent biologie sepsal zamyšlení nad tím, jak současné zelené šílenství kolem š…