Hrajeme si na totalitu, ale lidé mají vlastní odpovědnost. Jurečka nabádal vládu, aby proti koroně tolik nesázela na restrikci

03.08.2020 21:08

Ministerstvo zdravotnictví dnes představilo mapu rizikovosti regionů v Česku. Semafor je dobřé řešení, přesto tomuto systému ještě podstatné nástroje chybí, uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v pořadu Interview na ČT24. Kabinet by podle jeho názoru měla už nyní dávat lidem doporučení a nečekat až na reskriktivní opatření. „My pořád žijeme v posttotalitním období, lidé mají ale vlastní zodpovědnost,“ uvedl Jurečka, podle kterého není dobře, že se vláda někdy svými mediálními prohlášeními dopouští stigmatiazce regionů, na což pak řada lidí doplací.

Hrajeme si na totalitu, ale lidé mají vlastní odpovědnost. Jurečka nabádal vládu, aby proti koroně tolik nesázela na restrikci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka
reklama

„Je dobře, že poprvé po čtyřech měsících přichází ministerstvo zdravotnictví a vláda s náznaky systému, který by měl reagovat na návrat druhé vlny epidemie a dávat doporučení,“ zaradoval se Jurečka nad vznikem koronavirového semaforu pro Českou republiku.

Následně zmínil problémy s nim spojené: „Ta doporučení by byla potřeba více komunikovat s občany, například jak se chovat, když se v regionech, kde nastala situace jako na Karvinsku. Zkrátka jak se mají chovat v takové chvíli chovat i starostové, školy, firmy, ne pouze zdravotnici,“ zmínil i jiné oblastí, kterých se pak dopady epidemie týkají.

Podle Jurečky jsou potřeba mít další nástroje, jakým způsobem zvládat případnou druhou vlnu: „Nestačí představit mapu jen na úroveň okresů. Kvůli jedné obci, kde vznikne ložisko se přece neudělá opatření na celý okres,“ připomínkoval, že mapa a případná opatření je třeba rozpracovat na úroveň obcí s rozšířenou působností, případně i menší části.

„Vláda by měla pamatovat i na to, aby svými mediálními prohlášenimi nedělala stigmatizaci regionů, lidí a podobně,“ narážel Jurečka například na situaci v Moravskémslezksém kraji, kde měly firmy najednou problém dodávát své zboží odběratelům jen proto, že se zde objevilo ohnisko nákazy. „Ta komunikace a předvídatlenost opatření musí být daleko čitelnější pro náš pro všechny, nejen pro politiky, ale i pro podnikatela a další,“ zopakoval poslanec.

Pokud by se někerý okres dostal do semaforové červené barvy, tedy vysoce rizikové oblasti, nijak by to v dané oblasti neovlivnilo podle vlády ekonomicky život. „To můžeme brát jako uklidnění, ale řekněme si narovinu, kdyby to došlo do těžko zvladatelné fáze, může se stát, že dojde k uzavření lokality. To už samozřejmě ekonomicky život ovlivňuje, ať chcete nebo ne,“ namítl politik.

„Možná to tak ministr Vojtěch a premiér nevidí, ale já se s tím setkával zblízka, když došlo k uzavření měst Litovel a Uničov na Olomoucku. Tam byly tisíce lidí, kterým to výrazně zkomlikovalo život,“ poznamenal Jurečka.

Obecně podle něj občané věří, že lidé v čelech resortů mají ty nejlepší informace a rozhodují se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, má to však své ale: „Bohužel to pak naráží na věci, u kterých zůstává zdravý rozum stát..., kdy opatření nedávají pro normálně uvažujícího člověka logiku. Pak vznikají akorát různé vtípky, kdy roušku mít a kdy nemít,“ poukázal na opatření, která mnohdy nebyla zcela promyšlená.

Vládě by radil jít cestou doporučení: „Nemusíme přece čekat na tu fázi, kdy situace vygraduje a dávájí se jen restriktivní opatření. Věřím, že mnoho lidí, doporučení, aby si vzali roušku v městské hromadné dopravě, uposlechne,“ myslí si Jrečka.

„My pořád žijeme v posttotalitním období, kdy je buď něco nařízeno, nebo to nařízeno není. A vůbec se nespolehá na to, že lidé mají obecnou zodpovědnost za sebe, za své blízké a když se doporučení řekne, tak velká část se jím bude řídít,“ dodal s tím, že to by v aktuální situaci bylo mnohem lepší a dostačující, než čekat, až se epidemiologická situace zhorší. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…