Hrozí o silvestrovské noci teroristické útoky? Analytik v televizi ujišťoval, že u nás by se situace zhoršit neměla

29.12.2015 22:58

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se u nás měla bezpečnostní situace radikálně zhoršit, zaznělo v úterních Událostech, komentářích, kde o bezpečnostní situaci u nás a v Evropě před oslavami nového roku diskutovali politolog Daniel Kroupa, bezpečnostní analytik Jan Schneider a exministr vnitra Martin Pecina (nestraník).

Hrozí o silvestrovské noci teroristické útoky? Analytik v televizi ujišťoval, že u nás by se situace zhoršit neměla
Foto: repro ČT
Popisek: Publicista Jan Schneider

Pecina si pochvaloval, že v naší zemi je zatím relativní klid, protože potenciální teroristé tu nemají zázemí. „Doufám, že to tak dlouho ještě zůstane,“ podotkl.

Podle Schneidera nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla radikálně změnit. Upozornil ale, že pokud se o nebezpečí bude mluvit moc často, lidé si na to zvyknou. A jestliže by skutečně k nějakému teroristickému útoku došlo, jeho následky by mohly být pak horší. Proto by podle něj státní orgány měly bezpečnostní opatření činit spíše vskrytu. Přiznal ale, že takový postup politikům ubírá body. „Tyto hrátky bychom měli z této problematiky odstranit,“ dodal k tomu.

Vzdávání se svobod ve jménu bezpečnosti může mít nedobré následky

Schneider také varoval před sklouznutím do extrémní polohy, kdy bychom například ve snaze zajistit si větší bezpečnost se mohli vzdát některých svobod. To by prý mohlo „mít nedobré následky“.

Pecina si myslí, že u nás omezování svobod nehrozí. Pokud by se i jiné státy chovaly k uprchlíkům stejně jako ČR, nemusely by prý omezovat svobody i svým občanům, jak se už nyní děje například ve Francii.

Když nebudou moci teroristé zaútočit v jedné zemi, poohlédnou se v Evropě po jiné

Kroupa upozornil, že si budeme muset zvyknout na posilování rozpočtu bezpečnostních složek a na posilování armády. Varoval, že pokud teroristé nebudou mít v jedné zemi šanci zaútočit, poohlédnou se po jiné, protože Evropu už vnímají jako jeden celek.

Pecina s tím, že teroristé chápou Evropu jako jeden stát, nesouhlasí. „Nás chápou jako zemi, kam je značně ztížen vstup, kdežto v jiných státech tomu tak není. Uprchlíky nijak neselektují, nechávají je volně na ulici. Tito politici se chovají hodně nerozumně, byť to vypadá velmi humánně,“ prohlásil.

Potenciál pro přísun teroristů s migrační vlnou tu je

Kroupa odmítl, že by uprchlická vlna byla složená z teroristů. „To je chybné hodnocení situace, teroristé se k nám mohou dostat pohodlně autem z Rakouska, z Německa,“ uvedl.

Schneider na to reagoval tím, že terorismus v Evropě už je přítomen. Podle jeho názoru „potenciál pro přísun bojovníků migrační vlnou je“. Na druhou stranu prý ale vycvičení bojovníci používají k přesunu do Evropy jiné cesty než přes moře, kde jim hrozí utonutí, či přes kamiony, kde jim hrozí udušení.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Na to nezapomenu.“ Ovčáček a Soukup zdrbali Fridrichovou z ČT i Milion chvilek

8:54 „Na to nezapomenu.“ Ovčáček a Soukup zdrbali Fridrichovou z ČT i Milion chvilek

Ve včerejším vydání pořadu Moje zprávy na TV Barrandov byl hostem moderátora Jaromíra Soukupa prezid…