I Romové mají svůj díl viny, míní bývalý předák Ščuka

18.09.2011 6:41

Emil Ščuka, jeden z velkých vůdců romské komunity po revoluci, se obává, že by se konflikt na Šluknovsku mohl rozšířit i do jiných měst. Bývalý předseda Romské občanské iniciativy dává vinu jak vládě, tak ale i svému etniku.

I Romové mají svůj díl viny, míní bývalý předák Ščuka
Podle Emila Ščuky je premiér Petr Nečas příliš slabý, aby dokázal vyřešit šluknovský problém. „Nevyřešil jiné kauzy a obávám se, že nevyřeší ani tuto. Nemá ani chuť a vůli, protože co se týče romské otázky, našlápl vedle," popisuje v rozhovoru pro iDnes.cz. Zároveň se obává, že by se konflikt ze severu Čech mohl rozšířit i jinam, něco podobného se prý očekává v Přerově.

Připouští ale, že viníci jsou na obou stranách. „Nemůžu ale dnes říct, že viníkem je majorita a my jsme v tom nevinně. Ty doby už takové nejsou, to jsem mohl říkat v devadesátých letech. Dneska už ne, dneska se situace hodně změnila. A to, co někteří Romové předvádějí, na to nemám odpověď," pouští se Ščuka i do vlastních řad.

Související: Pozor, aby nepokoje nevyhouply do sněmovny radikály. Expert varuje

Problém vidí v tom, že většina Romů nemá práci. Někteří podle něj i zaměstnaní jsou, ale třeba na brigádách, kde pracují na černo. Spolu s tím pobírají i dávky. Velká část je ale podle jeho slov „nezaměstnatelná". „Děláme věci, které jsou na očích, jako například drogy, prostituce. Celé severní Čechy jsou tím promísené, prostě je to tak," nebere si servítky.

Chápání romské menšiny se podle Ščuky v očích veřejnosti změnilo. Sám byl jednou z vůdčích osobností 90. let. V devadesátých letech statistiky říkaly, že nás 60 procent lidí nemusí, dnes je to devadesát procent. V devadesátých letech se ale veřejně lidé báli vystoupit a říct "cikán", to bylo něco, co se ve slušné společnosti neříkalo. Všichni se za těch pár let od revoluce naučili, že jsme Romové. Doma si mohli říkat "ti cikáni jedni prašiví", ale na veřejnosti si to nikdo nedovolil říct. Dneska nás takto jmenuje senátor, různí starostové. Už jsme zase cikáni, dostali jsme se před revoluci," vypočítává.

SLEDUJEME téma: Romové

Nynější ředitel Střední odborné školy managementu a práva také poukazuje na to, že Romům chybí pořádný lídr. „Dnes by lídr, který by neobjektivně hájil práva jen Romů, neměl šanci. Musí to být lídr, který umí ukázat i na chyby svého národa. Musí umět vystoupit na veřejnosti a říct, že chceme to či ono, ale zároveň, že to či ono zase děláme špatně. Co se společnosti nelíbí a co musíme napravit. A jestliže to my sami neuděláme, tak není důvod, proč by nás někdo v tomto státě chránil," uzavírá.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

10:55 Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

Jako „pokus o pražský majdan“ nazval někdejší prezident Václav Klaus demonstrace na Václavském náměs…