I podle nejnovějšího průzkumu by volby vyhrálo Babišovo hnutí. ČSSD by skončila druhá, třetí by byli komunisté

03.12.2014 16:11

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše se ziskem 23,5 procenta. Na druhém místě by skončili sociální demokraté s 21 procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median. V porovnání s předchozím průzkumem ANO lehce oslabilo, sociální demokraté se pohybují kolem 21 procent od srpna stabilně. Pod pětiprocentní hranici spadlo v listopadovém průzkumu hnutí Úsvit.

I podle nejnovějšího průzkumu by volby vyhrálo Babišovo hnutí. ČSSD by skončila druhá, třetí by byli komunisté
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš v pořadu Máte slovo
reklama

Třetí příčku by v případných listopadových volbách obsadili komunisté se 14 procenty a čtvrtou TOP 09 s 10,5 procenty. Do poslaneckých lavic by se dostala ještě ODS s devíti procenty a KDU-ČSL se 7,5 procenty. Na pořadí stran se proti předchozímu průzkumu nic nezměnilo. Statistická odchylka je u větších stran plus minus tři procenta a u menších plus minus procento.

Nejvyšší volební potenciál má hnutí ANO, v případě zisku všech voličů, kteří stranu reálně zvažují a nevylučují volební účast, by mohlo získat až 28 procent. Volební potenciál ČSSD se pohybuje okolo 25 až 26 procent. Voličská jádra pravicových ODS a TOP 09 jsou srovnatelná (zhruba šest procent). TOP 09 ale stále přesvědčuje více váhajících a neukotvených voličů, její volební potenciál se pohybuje okolo 13 až 14 procent, potenciál ODS kolem 11 procent. Lidovci si udržují voličské jádro 3,5 procenta, ale v průběhu roku začali oslovovat více skupin voličů, jejich potenciál se tak blíží deseti procentům. Naopak nerozhodné voliče ztrácí Úsvit, ze strany s vysokým volebním potenciálem a malým voličským jádrem se tak stává stranou, která oslovuje jen úzký okruh voličů.

K volbám by se v listopadu dostavilo 56 procent dotázaných. Hlasovat by tak přišlo méně lidí než při volbách do sněmovny před rokem.

Průzkum se uskutečnil od 1. listopadu do 1. prosince, dotazováno bylo 1002 lidí s volebním právem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

9:21 VIDEO Profesor Flegr se s tím opět nepáral: S dětmi by se mělo zacházet jako s nebezpečným odpadem

Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude o rozvolňování opatření a o případném …