Hořejší je znepokojen myšlenkou profesora Prymuly, že se současnou epidemií se definitivně vypořádáme teprve tehdy, až chorobu prodělá více než 60 procent populace, a bude tak dosaženo kýženého stavu „kolektivní imunity“.
Že se pak virus přestane šířit proto, že pro něj zásadně klesne příležitost nakazit další jedince, to je podle Hořejšího nesprávný názor. „Já se naopak ve shodě s míněním většiny světových odborníků domnívám, že tento přístup je potenciálně škodlivý,“ myslí si.
V kontextu s tím zmiňuje doporučení, která začátkem března dali dva hlavní vědečtí poradci britskému premiérovi – nezavádět příliš plošná omezující opatření, ale nebránit co nejrychlejšímu promoření společnosti, a tedy dosažení stavu oné kolektivní imunity.
Tento přístup měl zabránit velkým ekonomickým škodám, ale nepovedlo se. „Britská vláda radu uposlechla, ale během necelých dvou týdnů začalo být zřejmé, že se rodí zdravotní katastrofa italského typu, a tak se strategie změnila. Toto zdržení stálo ovšem možná více než 15 tisíc životů,“ upozornil Hořejší. S tím, že podobný – možná ještě horší – scénář se nyní naplňuje v některých státech USA, zvláště v New Yorku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska