Indie kupuje ruskou ropu jako nikdy. Pak ji s marží přeprodává do Evropy

25.6.2022 9:34 odp.

Indické rafinerie masivně nakupují ropu z Ruska. Té je na trhu přebytek, když nejde do Evropy, která se snaží zbavit své závislosti na ruských fosilních palivech. Toho využívá Indie; oproti světovým cenám levnou ropu ve velkém kupuje, zpracovává a poté draze reexportuje do Evropy. Tento obchod běží už od jara, ale v posledních týdnech nabral na intenzitě. Píše o tom Echo24.cz.

Indie kupuje ruskou ropu jako nikdy. Pak ji s marží přeprodává do Evropy
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Podle květnových údajů analytické společnosti Kpler, která sleduje mimo jiné dopravu tankery, je nyní dovoz ruské ropy do Indie na druhém místě, hned za Irákem a před Saúdskou Arábií. Z Iráku dovážela Indie v květnu 1,07 milionů barelů denně, z Ruska 0,74 milionů barelů denně a ze Saúdské Arábie 0,71 milionů barelů denně.

  • Původní text ZDE

Podle už dubnových zpráv indického deníku The Economic Times kupovaly ruskou ropu jak státní petrolejářské India Oil Corp. a Bharat Petroleum Corp., tak například soukromá rafinérie Nayara Energy, navázaná na Rosněfť. Podle ropné analytičky Jane Xie ze společnosti Kpler 30 % z nakoupené ruské ropy v Indii v březnu skončilo nakonec v Evropě.

To se ale nelíbí Spojeným státům, které Indii vyzvaly, aby nenakupovala příliš mnoho ruské ropy. Podle BBC úředník amerického ministerstva zahraničí Amos Hochstein uvedl, že řekl indickým úředníkům, „aby nevypadali, že využívají bolesti, kterou pociťují evropské a americké domácnosti, když jim značně zdražil benzin a nafta.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tahle lu*ra bude kázat lidem, aby si vzali dva svetry?“  Protivládní demonstraci na Staromáku vygradovala známá firma

18:29 „Tahle lu*ra bude kázat lidem, aby si vzali dva svetry?“ Protivládní demonstraci na Staromáku vygradovala známá firma

Pojďte říct vládě: Odejděte. Už toho bylo dost. Tak zvali organizátoři na demonstraci, která se dnes…