Inkvizice, fantasmagorické dedukce. Takto si ulevil David Rath, když mu Jirát navrhl devět let v base

13.05.2015 19:10

Dalším dnem pokračoval soud v případu Davida Ratha. Ten se sice pomalu, ale jistě blíží ke konci. Na programu dnes byla řeč státního žalobce Petra Jiráta a Rathova advokáta Romana Jelínka. Jirát pro bývalého poslance navrhl devět let nepodmíněně s propadnutím veškerého jeho majetku.

Inkvizice, fantasmagorické dedukce. Takto si ulevil David Rath, když mu Jirát navrhl devět let v base
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Fotogalerie: - Rathův soud ve finále

Soud s Davidem Rathem dospěl do finální fáze. Zača...
David Rath před soudní síní
David Rath před soudní síní
David Rath
David Rath
David Rath

Jirát obvinil Ratha, který nyní pracuje ve vrchlabské nemocnici v Krkonoších jako lékař, že stál spolu s Petrem Kottem a jeho manželkou Kateřinou, v té době ještě Pancovou, na vrcholu celé zločinné pyramidy. „Základním jádrem organizované skupiny pachatelů byli doktorka Kottová, doktor Kott, David Rath v součinnosti s Lucií Novanskou,“ řekl Jirát senátu při zhodnocování jednotných důkazů.

Případ Lucie Novanské, který soudce Pacovský odloučil společně s Rathovou kauzou do jiné větve, aby soud mohl pokračovat rychleji, vidí Jirát jako méně společensky škodlivý, a proto jí navrhl „jen“ pět až šest let vězení s milionovou peněžní pokutou.

David Rath bezprostředně po Jirátově závěrečné řeči reagoval na návrh svého trestu tradičně slovy, že je nevinný a že Jirát pracuje s domněnkami a fantasmagorickými dedukcemi. „Pracuje formou inkvizice: plivla na hostii a přišla bouřka, proto musí být vinna,“ řekl obviněný exposlanec a dodal, že si po celou dobu dělal poznámky a naznačil i délku své závěrečné řeči. „Bude to mravenčí práce,“ nastínil.

Jirátovi se povedlo dovést k odsouzení manžele Kottovy, kterým soud nepravomocně vyměřil sedm a půl roku plus ztrátu majetku ve výši čtyřiceti milionů. Další nižší tresty padly i u ostatních obviněných. Ivana Salačová, coby spolupracující obviněná, skončila se tříletou podmínkou a milionovou pokutou. Jako jediná svůj trest podle očekávání přijala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

21:19 „Tak kde jsou tedy ve Francii problémy?“ ptal se Takáč na ČT hosta. A byl zavalen hromadou příkladů, znáte je i vy

Francouzi jsou stále nespokojení s tím, jak vypadá jejich země, jak žijí, na co mají a na co nemají.…