Insolvenční návrh na Krajskou zdravotní zamítl soud

30.08.2012 16:54

Ústecký krajský soud ve čtvrtek zamítl insolvenční návrh, který na Krajskou zdravotní (KZ) podala minulý týden poradenská firma Labská investiční. Firma se domáhala 6,5 milionu korun. Soud návrh zamítl, protože nebyly doloženy pohledávky vůči dalším subjektům, což je pro vyhlášení úpadku nezbytné. KZ spravuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, návrh od začátku odmítala jako bezdůvodný a politicky motivovaný. Navíc podala na druhou stranu žalobu pro poškození dobrého jména. Labská investiční se proti verdiktu může ještě odvolat, informuje ČTK.

Insolvenční návrh na Krajskou zdravotní zamítl soud
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Soud se s návrhem vypořádal velmi rychle, týden po jeho zaregistrování. Rozhodl bez veřejného projednávání a návrh odmítla už asistentka soudce, což se stává spíše v méně sporných případech. "Navrhovatel v insolvenčním návrhu dostatečně nespecifikoval pohledávky dalších věřitelů," uvedla v odůvodnění asistentka. Pro vyhlášení úpadku je nezbytné nejen prokázat vlastní pohledávku, ale i platební neschopnost dlužníka a další pohledávky od dalších osob. To prý Labská investiční nesplnila, takže se soud nemusel věcí ani dál zabývat.

Krajská zdravotní je údajně platebně neschopná kvůli nákupu přístrojů za 417 milionů

Labská investiční dokládala údajnou platební neschopnost kontroverzní zakázkou na nákup přístrojů za 417 milionů, z níž bude muset firma zřejmě vrátit část evropských dotací. Podle soudu ale novinové články nejsou dostatečný důkaz.

Samotnou pohledávkou se soud ani příliš nezaobíral. Údajný dluh prý vznikl v roce 2008, kdy Labská investiční uzavřela s Krajskou zdravotní smlouvu na poradenské služby u dvou zakázek, dohromady za 9,1 milionu korun. Šlo o pomoc s přípravou a zpracováním žádosti o dotace do ROP Severozápad na dva projekty. Labská investiční v insolvenčním návrhu tvrdí, že dodnes nedostala zaplaceno 6,5 milionu korun. KZ ale naopak novinářům ukázala faktury, které podle ní dokazují, že už dávno zaplatila.

Insolvenční řízení je jedním ze zákonných nástrojů, který má umožnit vymahatelnost pohledávek. Podaným návrhem se musí soud zabývat a zanést jej do insolvenčního rejstříku. Od některých firem často zaznívá kritika, že se insolvenční návrhy zneužívají ke konkurenčnímu boji, protože jimi lze snadno poškodit jméno firmy.

Šikanózní insolvenční návrh poškodil dobré jméno Krajské zdravotní

Ve vedení Labské investiční v minulosti působila řada politiků, hlavně je ale spojována s krajským zastupitelem Mirko Bernasem. Ten byl zvolen za opoziční Severočechy.cz, pak se s nimi ale rozešel ve zlém a stal se krajským radním. Bernas se k insolvenčnímu sporu nevyjadřuje, novinářům nezvedá telefon.

Vedení KZ čtvrteční rozhodnutí přivítalo. "Otázkou ale zůstává poškození dobrého jména Krajské zdravotní a škody, které nedůvodný a šikanózní insolvenční návrh způsobil," uvedl předseda představenstva Radek Scherfer. Potvrdil, že firma podá žalobu jak na Labskou investiční, tak i na novináře, kteří podle něj situaci zkreslili.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…