Itálie: Macron se raduje, že odstavili odpůrce EU. Ale nové volby ho možná přinutí k pláči, situace se mění

29. 5. 2018 8:22

Už to chvíli vypadalo, že by Itálie mohla mít novou vládu, ale vše má nakonec docela jiný průběh. Právník Giuseppe Conte, nominovaný společně Hnutím pěti hvězd (M5S) a Ligou severu, se vzdal postu italského premiéra. Důvod? Prezident Sergio Mattarella odmítl jmenovat ministrem financí Paola Savonu. Místo Conteho jmenoval premiérem svého člověka. Vlivní zástupci M5S i Ligy severu hovoří o tom, že se prezident dopustil velezrady. Odvolají ho? Itálie směřuje k předčasným volbám, prvním od války.

Itálie: Macron se raduje, že odstavili odpůrce EU. Ale nové volby ho možná přinutí k pláči, situace se mění
Foto: pixabay.com
Popisek: Řím, ilustrační foto
reklama

Itálie je v rámci povolebních vyjednávání opět na začátku. Strany Liga severu a M5S se sice dohodly na společném kandidátovi na premiéra, kterým byl čtyřiapadesátiletý právník Giuseppe Conte, prezident Sergio Mattarella však odmítl jmenovat Contem navrženou vládu. Vadilo mu jméno ministra financí. Tuto pozici měl zastávat Paolo Savona, někdejší ministr průmyslu v úřednické vládě Carla Ciampiho z poloviny devadesátých let. Jednaosmdesátiletý ekonom Savona je proslulý nedůvěrou ke společné evropské měně, a to právě vadí Mattarellovi.

Když se Giuseppe Conte dozvěděl o úmyslu prezidenta Mattarelly nepotvrdit Savonu, vzdal své snahy o sestavení vlády a rezignoval. Prezident Mattarella poté pověřil sestavením úřednické vlády ekonoma Carla Cottarelliho. Takováto vláda však nejspíše nedostane důvěru v italském parlamentu, země tak směřuje k předčasným volbám. Cottarelli, někdejší činitel Mezinárodního měnového fondu, by tak se svým kabinetem odborníků s největší pravděpodobností pouze vyřizoval již probíhající agendu.

Giuseppe Conte po schůzce s prezidentem médiím oznámil, že je vděčný oběma stranám, které mu daly příležitost pokusit se o sestavení vlády, která by „přinesla změnu“. Poté rezignoval. Rozhodnutí prezidenta Mattarelly rozčílilo zástupce M5S i Ligy severu. Prezident vystoupil v televizi, kde své rozhodnutí obhajoval. „Nebránil jsem vzniku vlády, naopak jsem podporoval tento pokus podle pravidel daných ústavou. Souhlasil jsem a přijal všechny nominace kromě jedné, té na ministra financí,“ řekl Mattarella občanům. Poté vysvětlil, že žádal, aby se ministrem financí stal člověk, který nebude viděn jako zastánce směru, který by mohl vyústit v odchod Itálie z eurozóny.

Mattarella si myslí, že vina za krach vyjednávání nepadá na jeho bedra. Řekl, že na klíčový post navrhl alternativní jména, obě koaliční strany ale jeho návrhy odmítaly a trvaly na Paolu Savonovi. Předáci obou stran to ale vidí jinak. „Bez souhlasu Berlína, Paříže a Bruselu nemůže v Itálii vzniknout vláda. To je šílenost,“ řekl šéf Ligy severu Matteo Salvini. O poznání ostřejší slova volil předseda M5S Luigi Di Maio: „Mattarellovo rozhodnutí je nepochopitelné. Oni ve skutečnosti nechtějí, aby Hnutí pěti hvězd bylo ve vládě. Jsem opravdu naštvaný. Tohle ale není konec.“ Společně s předsedkyní strany Bratři Itálie, Giorgií Meloniovou, plánuje Di Maio navrhnout odvolání prezidenta pro velezradu. Bratři Itálie jsou menší pravicová strana, která byla součástí úspěšné pravicové koalice spolu se Salviniho Ligou severu, nebo stranou Vzhůru Itálie legendárního Silvia Berlusconiho.

Podle Meloniové jednal prezident Mattarella pod zahraničním tlakem. Podobně to vidí i Di Maio a Salvini. V očích politiků a voličů vítězných stran jde jednoduše o snahu velkých unijních ryb zasahovat do italské domácí politické scény. Itálie je jednou z nejvíce euroskeptických zemí dnešní Evropské unie. Obyčejným Italům vadí například to, jak EU přistupuje k migrační krizi. Znervózňuje je také špatná situace domácího bankovního sektoru.

V samotné Evropské unii ale panuje radost z Mattarellova rozhodnutí. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová vyjádřila přesvědčení, že prezident svým krokem udělal službu Italům i Evropské unii. Mattarellův krok ocenil i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Chci vyjádřit svůj respekt a podporu italskému prezidentovi, za jeho velkou míru odvahy a odpovědnost,“ prohlásil Macron. Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že je ochotna spolupracovat s jakoukoli italskou vládou, je podle ní ale nutné dodržet principy, platné v eurozóně.

Budoucí italský premiér Carlo Cottarelli přinesl klid na evropské finanční trhy. Oznámil také, že má v úmyslu zemi dovést k předčasným volbám. „Nemohu ignorovat velké napětí posledních dnů, italská ekonomika nicméně roste a veřejné výdaje zůstávají pod kontrolou,“ řekl Cottarelli. Většina italských poslanců však nehodlá jeho vládě vyjádřit důvěru. Cottarelli, známý pro své úsporné kroky již z účinkování v Mezinárodní měnovém fondu, tak bude nejspíše pouze prostředníkem, jehož úkolem bude v mezičase uklidnit investory a dovést zemi k rozuzlení krize v tak stabilní podobě, jak jen to bude možné. Předčasné volby by se mohly konat již na podzim.

Zatímco regulérní volby se točily okolo problému migrační krize, do těch předčasných vstoupí zcela nová témata. Částečně se mohou stát referendem nejen o Evropské unii, ale i o prezidentu Mattarellovi. Vzhledem k již proběhlým výrokům na stranu přílišného vlivu Německa a Francie je pak patrné, že se bude diskutovat i o setrvání Itálie v eurozóně. Italové tedy budou ve volbách řešit, zda opravdu chtějí odchod z eurozóny, kterému se prezident Mattarella svým krokem snažil zabránit.

Předčasné volby by mohly přinést i novou koalici s potenciálem zisku nadpoloviční většiny hlasů. Zatímco do řádných voleb šlo Hnutí pěti hvězd samo za sebe a Liga severu byla členem středopravé koalice společně se Silviem Berlusconim a s několika menšími stranami, nyní na povrch prosakují informace o možné protisystémové koalici, kterou by obě strany utvořily společně. Vzniku takového svazku nahrál i sám Berlusconi, když podpořil kroky prezidenta Mattarelly. Jednaosmdesátiletý politický matador označil snahy o sesazení prezidenta za „hanebné“.

Mezitím o půl století mladší Di Maio vyzval Italy, aby vyvěsili italské vlajky a připojili se k jeho protestu pod názvem „Každý hlas se počítá“. Pro Di Maia je prezidentovo rozhodnutí „nejtemnějším momentem v historii italské demokracie“. Nová koalice M5S a Ligy severu by mohla v předčasných volbách dosáhnout historického výsledku. Již v řádných volbách strany dohromady získaly 50,03 % hlasů. V aktuálních průzkumech voličských nálad dohromady získávají dokonce mezi 53 až 58 procenty. Zatímco podpora pro M5S nepatrně klesla ke 30 procentům, Liga severu roste na oblibě. Nyní by ji volilo až 27 procent voličů. Itálie se nejspíše dočká své protisystémové vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …